Komerční prezentace Aktual.: 7.10.2024 14:28

Mies (Švýcarsko) – Český plochodrážník Jan Kvěch bude jako stabilní účastník jezdit seriál Grand Prix mistrovství světa i v příštím roce. Obdržel jednu ze čtyř divokých karet, které přidělila komise SGP (Speedway Grand Prix). Další tři dostali Australan Jason Doyle, Dán Mikkel Michelsen a Němec Kai Huckenbeck. Komise o tom informovala na webu.

Zanedlouho třiadvacetiletý Kvěch měl letos možnost jezdit během celé série jakožto jeden z 15 stabilních závodníků poté, co si loni zajistil účast v kvalifikaci, v níž mu nakonec stačilo k postupu páté místo. Ačkoliv se v bojích o titul světového šampiona neztratil, se ziskem 52 bodů skončil patnáctý, tedy daleko za nejlepší šestkou, která získala jistotu účasti v GP i pro rok 2025.

Letošní závod Grand Prix Challenge o postup Kvěchovi v pátek v Pardubicích nevyšel a skončil devátý. Divoká karta tak byla poslední možností, jak mohl mezi plochodrážní elitou zůstat.

Patnáctka stálých závodníků seriálu, který má v příštím roce na programu deset zastávek a 31. května se vrátí na již tradiční místo do Prahy na břevnovský stadion Markéta, je po udělení divokých karet nyní kompletní.

Vedle dnes oznámeného kvarteta šťastlivců si účast vybojovali umístěním do šestého místa obhájce titulu a již pětinásobný mistr světa Bartosz Zmarzlik z Polska, Britové Robert Lambert a Dan Bewley, Švéd Fredrik Lindgren, Slovák Martin Vaculík a Australan Jack Holder.

V páteční kvalifikaci na pardubickém oválu uspěli Australané Brady Kurtz a Max Fricke, Dán Anders Thomsen a Polák Dominik Kubera. Lotyš Andžejs Lebeděvs si vyjel účastnické místo jakožto celkový vítěz seriálu mistrovství Evropy.