Komerční prezentace Aktual.: 18.12.2024 13:51

Ústí nad Labem – Lékaři v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem dnes pacientovi vložili 3D titanovou náhradu na místo chybějící části holenní kosti. Implantát vytvořil výrobce podle zadání chirurgů pacientovi na míru. Po dohojení operačních ran bude muž bez omezení. Ještě před pěti lety by o nohu přišel. Operaci a využívání moderního 3D tisku v lékařství popsal novinářům Lubomír Kopp z kliniky úrazové chirurgie, která využívá nový pavilon v nemocnici vybavený špičkovými přístroji.

Operace byla výjimečná svým rozsahem. Lékaři nahrazovali velký kus kosti, která odumřela. Jedinečné bylo ukotvení pomocí hřebu s povrchovou strukturou napodobující kostní tkáň. Implantát vytvořený 3D tiskem má podle lékařů výbornou nosnost a je lehký. Dokonale imituje velikost a tvar původní kosti, má na povrchu žlábky pro průběh šlach ohýbačů a žlábek pro ukotvení lýtkové kosti.

„Moderní 3D tisk je pro nás obrovským přínosem. Každý implantát je individuální, přizpůsobujeme se potřebám konkrétního člověka, někdy ani nemusí úplně odpovídat anatomické předloze,“ uvedl Kopp, který si návrh náhrady načrtne a pak technicky překreslí. Nákres slouží jako podklad pro konečný design, který je spojen se simulací zátěže. „Ještě před pěti a možná i ještě před třemi lety by pacienti skončili s těžce postiženou končetinou nebo by o ní přišli. Dnes se nejen zachová, ale je i funkční,“ řekl chirurg.

Pacient kolem 60 let z Vysočiny se dostal v září 2022 do nemocnice v Jihlavě po pádu ze žebříku, kdy utrpěl otevřenou zlomeninu dolního konce holenní kosti. Trpěl přitom onemocněním, které oslabuje imunitu. „Podařilo se nám srovnat kosti, hezky se vše zacelovalo, ale po čase jsme zjistili, že se nehojí kost. Celá kost se rozpadla, šrouby se zlámaly, museli jsme je vytáhnout. Zjistili jsme, že dolní konec holenní kosti se nikdy nezahojí. V této fázi jsem se obrátil na pana doktora Koppa, protože se nám nechtělo amputovat, byla to škoda,“ uvedl ošetřující lékař Jiří Bachr.

Kost napadenou infekcí lékaři vyjmuli, odstranili napadené části. Do kosti vložili dočasnou náhradu a připravili k následné implantaci titanové náhrady. Příprava na dnešní operaci zabrala pět měsíců. Náklady na implantát, které hradí pojišťovna, jsou zhruba 220.000 korun. „Takhle velké implantáty se většinou netisknou, vnitřní struktura je odlehčena a máme zesílená okna pro zavedení šroubů. Léčebnou alternativou by byla amputace, protože by byl pacient ohrožován infekcí, která není zvládnutelná normálními chirurgickými postupy.

Unikátních operací s využitím 3D implantátů provedou lékaři v ústecké nemocnici zhruba pět až deset do roka. Celkový počet operací na klinice je asi 2500 ročně. Klinika v implantátech dolních končetin spolupracuje s univerzitou v Drážďanech. „Chceme, aby pacienti věděli, že už i v České republice je ta technologie dostupná, že nemusí přijít o končetinu v případě vážného úrazu,“ řekl Kopp. „Medicína za 20 let udělala obrovský pokrok, možnosti se neuvěřitelně rozšiřují,“ poznamenal.

 

Podíl
Exit mobile version