Aktual.: 8.05.2025 12:19
Štěpánov u Přelouče (Pardubicko) – Letec britského Královského letectva (RAF) Karel Fialka má ode dneška ve Štěpánově u Přelouče pamětní desku. Její odhalení bylo součástí oslav 80 let od konce druhé světové války. Pomník v podobě prostého kamene s bronzovou pamětní deskou je umístěn u rodného domu letce.
Kámen věnovala sponzorsky firma Kamenictví Kůrka, která v budově nyní sídlí, bronzovou desku nechalo odlít město Přelouč. Vznik pomníku inicioval Jan Goláň z Úřadu pro civilní letectví, který propaguje připomínky památky letců.
Karel Fialka se narodil v roce 1916. Ve Štěpánově pobýval jako malý, pak se s rodinou přestěhoval na Zlínsko. Vyučil se u firmy Baťa se specializací na chemii a pracoval pro firmu v zahraničí. Po zahájení druhé světové války se přihlásil do československé armády ve Francii a přes Balkán, Sýrii a Palestinu se dostal do Afriky, kde bojoval v bitvě o Tobruk. V lednu 1943 se stal členem RAF, výcvik podstoupil také v USA a Kanadě. Od prosince 1944 létal s 311. čs. bombardovací perutí, která v Severním moři bombardovala například německé ponorky.
Do Československa se dostal až v létě 1945, obdržel také několik vyznamenání. Na podzim 1945 navštívil i se svou skotskou manželkou svoji rodinu na Zlínsku. Po válce Fialka začal v zahraničí pracovat opět pro firmu Baťa, byl v Indii či Zimbabwe. V roce 1963 se měl stát v Londýně vedoucím koželužské výroby všech baťovských továren, funkci měl převzít po Hynku Baťovi, ale na dovolené ve Velké Británii nečekaně podlehl infarktu.