Komerční prezentace Aktual.: 27.07.2025 11:57

Uherské Hradiště – Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti představuje letos dílo kameramana Otty Hellera (1896 až 1970). Natočil více než 230 filmů a stal se jedním z nejuznávanějších kameramanů. Začínal v době němého filmu, byl svědkem rozvoje mluvených filmů a poté, jak začínaly barevné a širokoúhlé filmy, řekl dnes na LFŠ Duncan Petrie z University of York, který se v přednášce zaměřil na význam a přínos Otty Hellera pro britský film. Heller zásadně přispěl k rozvoji britské kinematografie, uvedl Petrie.

„Heller pracoval na různých tématech, stylech a žánrech, ve studiích i lokacích, a právě tato rozmanitost je pro jeho dráhu charakteristická,“ uvedl Petrie. Heller podle něj reagoval na změny v technologiích i produkcích filmů. „Vždy exceloval a zůstával vysoce talentovaným a schopným zástupcem své profese. Dokázal naplnit vizi velmi širokého spektra režisérů, velmi dobře chápal, co potřebovali,“ uvedl Petrie.

Prvním Hellerovým filmem vzniklým v britské produkci byl The Amazing Adventure německého režiséra Alfreda Zeislera. „Hrál tam velmi mladý Cary Grant jako začínající nezávislý herec,“ uvedl Petrie. První velký úspěch přinesl gangsterský snímek Kvůli nim jsem uprchl (They Made Me a Fugitive) z roku 1947. Na konci 40. let již Heller patřil k nejvýznamnějším britským kameramanům. Natočil například snímky Piková dáma či Richard III. s Laurencem Olivierem, také Šmírák režiséra Michaela Powella. V 60. letech natočil například Bezcharakterní ženu se Seanem Connerym či Případ Ipcress s Michaelem Cainem, za který získal Heller cenu BAFTA.

Sekce Kdo, když ne… Otto Heller patří k největším v letošním 51. ročníku LFŠ, nabízí 16 snímků. Část filmů se hraje v kinech, část v letním kině. „Heller je zásadní kameramanská osobnost, který se podílel naprosto klíčovým způsobem na československém prvorepublikovém filmu. Snímal filmy jako Hej rup!, Bílá nemoc a další. Jeho tvorba zasahovala už do do němé éry. Po druhé světové válce v nucené emigraci ve Velké Británii se velmi přirozeně stal obrovskou osobností britské kinematografie. Patří do kameramanského panteonu jak československé, tak britské kinematografie,“ řekl ČTK programový ředitel LFŠ Jan Jílek. LFŠ nabízí například snímky Bílý ráj, Hej rup!, Bílá nemoc, Před maturitou či C. a k. polní maršálek, vidění je také Piková dáma, Richard III., Kvůli nim jsem uprchl či Pět lupičů a stará dáma.

Letošní 51. ročník největšího nesoutěžního filmového festivalu v zemi začal prvními projekcemi a akcemi v pátek, potrvá do 31. července. Nabídne 175 filmů ve 217 projekcích.

Podíl
Exit mobile version