Aktual.: 4.12.2024 21:31
Praha – Obraz Velký terč od Kamila Lhotáka se dnes v Praze vydražil za 7,44 milionu Kč, což je autorův rekord v tuzemských aukcích. Za víc než 4,8 milionu korun se prodal obraz Svatá Máří Magdalena od barokního mistra Petra Brandla. Nejvyšší dosaženou sumu za své dílo v tuzemských dražbách má po dnešku také sochař Otakar Švec, který byl mimo jiné autorem monumentálního Stalinova pomníku na pražské Letné. O výsledcích aukce v Arthouse Hejtmánek dnes ČTK za tento aukční dům informovala Jana Bryndová. Ceny jsou včetně aukční přirážky.
Lhoták měl svůj obraz Velký terč z roku 1966 pověšený ve svém bytě a na sklonku jeho života v roce 1989 dílo získal kreslíř a karikaturista Ivan Steiger, který ho měl ve sbírce dalších 35 let. Dílo je nejrozměrnějším autorovým obrazem s motivem terče, který se nenachází ve státních galeriích, upozornil znalec Lhotákova díla Libor Štefek.
Vyvolávací cena obrazu Velký terč dnes byla 3,5 milionu korun. Výsledná suma překonala dosavadní Lhotákův rekord z tuzemských aukcí z prosince 2018, kdy se za 7,08 milionu korun prodal jeho téměř tři metry dlouhý návrh dětského leporela Šťastně dojeď, dlouhý vláčku z roku 1954.
Brandlova Svatá Máří Magdalena se dnes začínala dražit také na 3,5 milionu korun. Dílo z roku 1695 pochází ze sbírky rodiny podnikatelů a šlechticů Bartoňů z Dobenína. Bylo součástí jejich zámecké sbírky v Novém Městě nad Metují. Aukční dům Hejtmánek malbu před dnešní dražbou nechal očistit a opatřil ji dobovým rámem pořízeným v Itálii.
Odlitek první české futuristické sochy z roku 1924 s názvem Motocyklista, někdy také Sluneční paprsek, se prodal za 1,36 milionu korun, což je Švecův aukční rekord v Česku. Vyvolávací cena byla 750.000 Kč. Socha má na délku víc než dva metry a odlitků v tomto rozměru existuje podle Bryndové zřejmě jen několik. Zhruba 2,5 milionu korun zaplatil v dnešní aukci kupec za obraz Vánek od malíře Jana Preislera z konce 90. let 19. století. U něj dražba začínala na 1,5 milionu korun. Výsledky dnešní aukce jsou na webu.
Jeden z nejoriginálnějších českých výtvarných umělců Lhoták byl jako malíř samouk. Patřil k zakladatelům spolku výtvarníků Skupina 42, kteří se v tvorbě soustředili na město a vztah člověka a průmyslové civilizace. Osobitě poetickou malbou zachytil Lhoták počátky automobilismu a motorismu vůbec, letectví a především svět balonů a vzducholodí. Svými obrázky doprovodil více než stovku knih, po druhé světové válce se jeho práce dostaly i na výstavy do zahraničí. Zemřel v říjnu 1990 ve věku 78 let.