Komerční prezentace Aktualizace: 23.07.2024 15:18
Ostrava – Hutní firma Liberty Ostrava, která je od června v úpadku, chce zavřít koksovnu a chystá se propouštět. Podle odborářů by se propuštění mohlo týkat až 2600 lidí. Společnost má zhruba 5000 pracovníků. Firma návrh na snížení počtu zaměstnanců předložila odborům dnes. Liberty to oznámila v tiskové zprávě, kolika zaměstnanců by se propouštění mohlo týkat, v ní neuvedla.
Předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Liberty ČR Petr Slanina ale ČTK řekl, že podle informací, které od vedení firmy odboráři dostali, by se propouštění mohlo týkat až 2600 lidí. Podle něj je to více než polovina současného počtu zaměstnanců.
„Budeme žádat insolvenčního správce, aby převzal pravomoci představenstva, aby představenstvo toto nemohlo udělat, aby nemohlo ty lidi propustit. Tím se snižuje hodnota firmy, protože majetek Liberty Ostrava je bez zaměstnanců v podstatě skoro bezcenný,“ řekl Slanina. Zhruba 2300 zaměstnanců by podle něj mělo odejít do konce listopadu a 300 do konce ledna.
„Toto obtížné opatření zřejmě povede k nezbytnému snížení nákladů, které je nutné provést, aby mohly být zachovány životaschopné provozy druhovýroby spolu s pracovními místy v této části podniku a bylo zajištěno, že společnost bude atraktivní pro potenciální nové vlastníky nebo investory. Společnost Liberty dokončuje výběr mezinárodní investiční banky, která povede proces hledání nového majitele těchto provozů,“ sdělila firma.
Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy jí Tameh zastavil dodávky energií. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. V červnu na sebe firma podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. V návrhu Liberty uvedla, že její závazky po lhůtě splatnosti, které není schopna plnit, převyšují pět miliard korun. Zaměstnanci Liberty Ostrava už dva měsíce nedostali mzdy a náhrady jim vyplácí stát prostřednictvím úřadu práce.
Koksovnu i svou poslední fungující vysokou pec huť odstavila a už déle než půl roku je udržuje v takzvaném teplém útlumu, kdy je teplo podstatně nižší než při normálním provozu. Dnes společnost uvedla, že podle navrhovaného plánu by se zařízení na výrobu železa a oceli odstavila a udržovala, ale koksovna by se zavřela.
„To by mělo dopad na všechny zaměstnance těchto provozů, kromě těch, kteří jsou potřební k bezpečné údržbě těchto agregátů, a také na další pozice v celém podniku. Toto obtížné rozhodnutí odráží zákonné povinnosti společnosti Liberty Ostrava v rámci insolvence, mezi které patří odpovědnost vůči věřitelům za zachování životaschopného podniku,“ uvedla firma.
Liberty uvedla, že nyní sjednala smlouvy o tzv. tollingu pro válcovny dlouhých výrobků a rourovnu a dojednávání smlouvy pro válcovny plochých výrobků je v progresu. Tento způsob funguje tak, že tollingová společnost pořídí materiál a poskytne ho výrobci a za zpracování mu dá odměnu. Produkty vlastní a sama je prodá.
Podle Liberty to umožní, aby zaměstnanci pracující na provozech druhovýroby dostávali od srpna mzdu jako obvykle. „Tyto navrhované kroky by nebránily tomu, aby se do ostravské huti v budoucnu vrátila výroba železa a oceli nebo aby se investovalo do udržitelnějších metod, jako je hybridní elektrická oblouková pec, do jejíchž plánů se již investovalo. Projednávání návrhu bude zahájeno v úterý 30. července,“ uvedla firma
Návrh počítá s tím, že dotčeni zaměstnanci budou do konce července nadále dostávat náhradu mzdy od státu. „Poté by museli uplatnit pohledávku vůči konkurzní podstatě zajištěnou z výtěžku prodeje podniku. Personální oddělení společnosti Liberty Ostrava nadále vyhodnocuje, jaká další podpora by mohla být poskytnuta osobám, kterých se navrhovaný plán týká, včetně podpory z programů EU. Personální oddělení poskytne do konce července další podrobnosti o tomto procesu,“ sdělila Liberty.
Slanina řekl, že poslední kroky, ke kterým firma přistoupila, jsou absolutně proti zaměstnancům, hlavně proti těm, se kterými chce Liberty rozvázat pracovní poměr. „Budou chtít, aby zaměstnanci chodili dál do práce, během dvou měsíců výpovědní doby. A už dopředu jim říkají, že za to nedostanou mzdu, že si o ni můžou požádat v konkurzu. To je vidět, jak u nás máme zvrácené některé zákony,“ řekl odborový předák.