Komerční prezentace Aktual.: 27.05.2025 11:22

Praha – Lidé si mohou v pražském Muzeu literatury ode dneška prohlédnout výtisk cestopisu Karla Čapka Anglické listy, který v září 1941 podepsala dvacítka československých vojáků vycvičených ve Velké Británii, kde se připravovali na výsadek do protektorátu. Výtisk do Česka zapůjčilo britské muzeum Imperial War Museums. Originál bude vystavený pět dnů, další tři týdny bude součástí výstavy kopie. ČTK to dnes na vernisáži řekl ředitel Památníku národního písemnictví – Muzea literatury Michal Stehlík. Výstava se dnes symbolicky otevřela v 10:31, tedy na výročí dne, hodiny a minuty atentátu československých parašutistů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Cestopis Anglické listy vznikl z Čapkových zápisků, které posílal v roce 1924 do Lidových novin ze své dvouměsíční cesty napříč Velkou Británií. V roce 1941 věnovalo 20 československých vojáků jeden výtisk v anglickém jazyce svému instruktorovi Ernestu Van Maurikovi. Ten ji na sklonku života předal do sbírek Imperial War Museums.

Expozice v Muzeu literatury je podle Stehlíka spojením kultury a literatury s velkými dějinami a mimořádné akce československých parašutistů. „My jsme si půjčili z Británie poprvé do České republiky originál anglického vydání Anglických listů Karla Čapka, který je zvláštní jednou věcí, že je v něm 20 podpisů frekventantů paradesantního (parašutistického) kurzu, včetně Jana Kubiše, Jana Hrubého, Josefa Bublíka a dalších parašutistů,“ řekl.

Expozice zahrnuje i exponáty přímo spojené s operací Anthropoid, což byl krycí název pro výsadek vyslaný do protektorátu. Jde například o útržek použitého padáku či lýtkové pouzdro na pistoli zajištěné v kostele Cyrila a Metoděje, kde se výsadkáři po atentátu skrývali. Vystaveny jsou i originály Čapkových ilustrací k Anglickým listům, rukopisy jeho děl s protiválečným zacílením, zahraniční vydání Anglických listů a výtvarná díla s nimi spojená. Expozici doplňuje prezentace o Čapkovi.

V Muzeu literatury mohou lidé vidět originál Anglických listů s podpisy příštích pět dnů. „Je to opravdu mimořádné vystavení, protože je to citlivé z hlediska inkoustů těch podpisů,“ uvedl Stehlík. Výstavu mohou lidé navštívit každý den od 10:00 do 18:00. Následující tři týdny bude součástí výstavy kopie knihy s podpisy, zůstanou ale například originály dalších Čapkových děl.

Koncem září 1941, po nástupu Heydricha na Pražský hrad, rozhodla československá exilová vláda v Londýně o rozšíření pomoci domácímu odboji proti nacistům o atentáty a fyzické likvidace nacistů a zrádců. V prosinci 1941 byli na území protektorátu vysazeny tři výsadky (Silver A, Silver B a Anthropoid), v posledním z nichž byli i dva atentátníciatentátník na Heydricha. Na zastupujícího říšského protektora zaútočili parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš 27. května 1942, následkům atentátu podlehl 4. června. Po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za tohoto stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes 3000 lidí.

Podíl
Exit mobile version