Komerční prezentace Aktualizace: 31.07.2024 07:46

Káhira/Ramalláh/Tel Aviv – Šéf palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíl Haníja byl zabit při leteckém útoku na jeho rezidenci v Teheránu, uvedla dnes tato skupina podle agentury AP. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, přičetl odpovědnost za tento útok Izraeli.

Vysoký představitel hnutí Músa abú Marzúk řekl, že jde „o zbabělý čin, který nezůstane nepotrestán“. Jde podle něho o zásadní eskalaci. Íránské Revoluční gardy informovaly, že spolu s Haníjou zemřel jeden z jeho osobních strážců a že se případ vyšetřuje.

Haníja se v úterý íránské metropoli zúčastnil slavnosti, při které složil přísahu nový íránský prezident Masúd Pezeškján.

Agentura AP píše, že k odpovědnosti za atentát se zatím nikdo nepřihlásil, ale že podezření okamžitě padlo na Izrael, jehož představitelé slibovali Haníju a další šéfy Hamásu zabít v odvetě za teroristický útok na Izrael z loňského 7. října. Při něm ozbrojenci Hamásu v izraelském pohraničí zabili 1200 lidí a dalších 250 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Tímto útokem začala válka v Pásmu Gazy, kde si izraelská odveta vyžádala podle tamních úřadů kontrolovaných Hamásem životy téměř 40.000 Palestinců.

Izrael považuje Írán za největší hrozbu, především kvůli jeho jadernému programu. Íránský režim Izrael neuznává a viní ho z vražd íránských vědců a představitelů. Izrael podobná obvinění obvykle nepopírá, ani nepotvrzuje.

Haníja Pásmo Gazy před několika lety opustil a zamířil do exilu v Kataru. Hlavním šéfem hnutí v Pásmu Gazy je Jahjá Sinvár, který zosnoval útoky ze 7. října. Kolik toho o těchto plánech věděl Haníja, není podle agentury Reuters jasné. V dubnu při izraelském náletu v Gaze zemřeli tři Haníjovi synové a čtyři vnoučata. Řekl tehdy, že Hamás se touto událostí nenechá dotlačit k tomu, aby změkčil své pozice při vyjednávání o příměří s Izraelem.

Informace o Haníjově smrti přišla jen několik hodin poté, co izraelská armáda oznámila, že v Bejrútu zabila významného velitele libanonského hnutí Hizballáh Fuáda Šukra. Íránem podporovaný Hizballáh je spojencem Hamásu.

Abbás odsoudil zabití Haníji, palestinské skupiny vyzvaly k masovým demonstracím

Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás důrazně odsoudil zabití lídra palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníji v Teheránu, které Hamás přičetl Izraeli. Informuje o tom agentura Reuters. Podle ní také palestinské skupiny vyzvaly ke generální stávce a masovým demonstracím.

Abbás stojí v čele palestinské autonomie sídlící na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, zatímco Hamás ovládá od roku 2007 palestinské Pásmo Gazy. Zabití Haníji Abbás označil za „zbabělou vraždu“ a vyzval Palestince, aby „stáli vzpřímeně a ukázali jednotu, trpělivost a stabilitu tváří v tvář izraelské okupaci“.

Haníja dlouhodobě žije v Kataru a v úterý se v Teheránu účastnil slavnostní přísahy nového íránského prezidenta Masúda Pezeškjána. Haníja se podílel také na rozhovorech o příměří s Izraelem ve válce v Pásmu Gazy, která zprostředkovává Katar, Egypt či Spojené státy.

Kvůli zabití Haníji se dnes podle Reuters sejde také nejvyšší bezpečnostní rada Íránu, jíž se zúčastní i velitel íránských revolučních gard. Podle zdroje Reuters má rozhodnout o reakci na tento čin.

Už před Abbásem odsoudil zabití Haníji vysoký představitel Hamásu Músa abú Marzúk, který řekl, že jde „o zbabělý čin, který nezůstane nepotrestán“. Jde podle něho o zásadní eskalaci konfliktu.

Podle některých blízkovýchodních expertů citovaných katarskou televizí Al-Džazíra Izrael zabitím Haníji, navíc v Íránu, zašel příliš daleko.

Haníjovo zabití v Teheránu posílí vazby Íránců na Palestinců, reagoval Írán

Zabití Ismáíla Haníji jen posílí vzájemné vztahy mezi Palestinci a Íránci, prohlásil dnes v reakci mluvčí íránské diplomacie Náser Kanání. Haníja zahynul při úderu na svou rezidenci v Teheránu. Čin ostře odsoudilo Turecko i Rusko.

„Haníjova mučednická smrt v Teheránu posílí hluboké a nezlomné pouto mezi Teheránem, Palestinou a odboj,“ prohlásil Kanání. Dodal, že krev zavražděného Haníji „nebude nikdy promarněna“.

Izrael považuje Teherán za největší hrozbu, především kvůli jeho jadernému programu. Íránský režim Izrael neuznává a viní ho z vražd íránských vědců a představitelů. Izrael podobná obvinění obvykle nepopírá ani nepotvrzuje.

Atentát silně odsoudila Ankara, podle které bylo cílem útoku rozšířit válku v Pásmu Gazy na regionální úroveň. „Opět se ukázalo, že vláda (izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua nemá v úmyslu dosáhnout míru,“ uvedlo turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Zabití Haníji je „naprosto nepřijatelnou politickou vraždou“, řekl dnes agentuře RIA Novosti náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov. „Je to naprosto nepřijatelná politická vražda, která povede k další eskalaci napětí,“ uvedl.

Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristických útocích Hamásu z loňského října, při nichž zahynulo na 1200 lidí. Dalších zhruba 250 bylo odvlečeno na území Pásma Gazy. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. V zajetí zůstává zhruba 120 rukojmích, ne všichni jsou ale stále živí. Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od té doby přišlo o život téměř 40.000 Palestinců, uvádějí tamní úřady spravované Hamásem.

Jeden z izraelských ministrů se vyjádřil k zabití Haníji, označil to za správné

K zabití lídra Hamásu Haníji se vyjádřil jeden z izraelských ministrů, krajně pravicový Amichaj Elijahu, který to označil za správnou věc. Informuje o tom dnes server The Times of Israel (ToI), podle něhož izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal pokyn své vládě, aby se k této věci nevyjadřovala. 

„Už žádné imaginární ‚mírové’/kapitulační dohody, žádné milosrdenství pro tyto syny smrti,“ napsal podle ToI Elijahu na síti X v příspěvku spojeném s článkem informujícím o Haníjově zabití. „Haníjova smrt dělá svět o něco lepším místem,“ dodal.

Ministr národního dědictví Elijahu proslul loni v listopadu výrokem, že atomová bomba by mohla vyřešit problém Pásma Gazy. Prohlásil tehdy také, že v Pásmu Gazy nejsou žádní civilisté a neměla by se tam posílat humanitární pomoc. Netanjahu ministrovy výroky označil za „zcela odtržené od reality“. Elijahu se později snažil výroky mírnit a označil je za „metaforické“.

Podíl
Exit mobile version