Aktual.: 15.12.2024 00:58
Damašek – Lídr islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které před týdnem svrhlo režim syrského prezidenta Bašára Asada, prohlásil, že Izrael používá falešné záminky pro ospravedlnění svých útoků na Sýrii. Zároveň uvedl, že nemá zájem zapojovat se do nových konfliktů, jelikož se země soustředí na obnovu. Napsala to agentura Reuters.
„Izraelci jasně překročili hranice angažmá v Sýrii, což představuje hrozbu bezdůvodné eskalace v regionu,“ řekl lídr HTS Ahmad Šara, dříve známý pod svým bojovým jménem Abú Muhammad Džúlání, v syrské televizní stanici. „Stav Sýrie, která je po letech konfliktu a války vyčerpaná, neumožňuje nové konfrontace. Prioritou v této fázi je obnova a stabilita, nikoliv zatahování do sporů, které by mohly vést k další destrukci,“ uvedl dále Šara s tím, že diplomatická řešení jsou jediným způsobem, jak zajistit bezpečnost a stabilitu.
HTS vedla koncem listopadu ofenzivu několika povstaleckých uskupení, která svrhla Asadův režim. Během necelých dvou týdnů se jí tak 8. prosince podařilo to, o co se syrská opozice snažila v občanské válce od roku 2011. Šara měl v minulosti vazby i na teroristickou síť Al-Káida, od níž se ale později distancoval. Uskupení HTS nyní slibuje, že Sýrii čeká poválečná obnova a ochranu menšin v zemi.
Izrael však hledí na nové vládce Sýrie i vzhledem k někdejším vazbám HTS na Al-Káidu s nedůvěrou. Izraelské letectvo v prvních dnech po Asadově pádu podniklo stovky vzdušných úderů na arzenál syrské armády, včetně skladů zbraní či výzkumných zařízení. Izrael následně uvedl, že zničil až 80 procent vojenských kapacit bývalého režimu, a to proto, aby po jeho zhroucení nepadly do rukou případných nepřátel židovského státu.
Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AFP sdělila, že Izrael v sobotu během několika hodin podnikl přes 60 vzdušných úderů na vojenská zařízení v Sýrii.
Kromě toho Izrael po pádu Asadova režimu obsadil demilitarizované pásmo, vytvořené na území Sýrie po jomkipurské válce z roku 1973. Izraelský ministr obrany Jisrael Kac v sobotu nařídil armádě, aby se připravila na to, že stráví zimu na syrské straně hory Hermon. Její vrchol leží na hranicích Sýrie a Libanonu, část jihozápadního svahu pohoří je od konce 60. let po takzvané šestidenní válce pod izraelskou kontrolou jako součást okupovaných Golanských výšin. Podle Reuters jde o další ze signálů, že izraelská vojenská přítomnost na syrském území bude mít delší trvání, třebaže ji Izrael označuje za dočasnou.
Ohledně Ruska Šara podle Reuters řekl, že vztahy mezi Moskvou a Damaškem by měly sloužit společným zájmům. Ruská vojenská intervence během občanské války pomohla Asadovi, a Moskva podle dostupných informací poskytla svrženému vůdci azyl. V Sýrii má Rusko dvě důležité vojenské základny – námořní v přístavu Tartús a leteckou Hmímím, kterými si zajišťovalo přítomnost v regionu Blízkého východu a Středozemního moře.