Komerční prezentace Aktual.: 17.10.2024 04:36
Brusel – Migrace, situace na Blízkém východě a ruská agrese na Ukrajině budou hlavními tématy dnešních diskusí prezidentů a premiérů zemí EU budou na summitu v Bruselu. Původně mělo jít o dvoudenní schůzku, předseda Evropské rady Charles Michel ale ve svém zvacím dopise pro lídry EU zmínil pouze jednodenní jednání a potvrdil tak spekulace, že summit se už v pátek konat nebude. Hned v úvodu schůzky vystoupí osobně ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který představí plán na vítězství své země ve válce s Ruskem. Česko zastupuje premiér Petr Fiala.
Ještě před zahájením summitu se státníci z několika zemí včetně České republiky chtějí sejít na samostatné schůzce týkající se migrace. Setkání pořádají Itálie, Dánsko a Nizozemsko a původně se jí mělo účastnit rovněž Řecko, Kypr, Rakousko, Polsko a Česko. Postupně ale počet účastníků začal narůstat, mimo jiné o Německo, a podle zdrojů ČTK by na ní nakonec měla být dokonce i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Ohledně migrace se na summitu očekává asi nejbouřlivější diskuze, situace v řadě evropských zemí se totiž v posledních měsících změnila. Německo zavedlo kontroly na pozemních hranicích se všemi okolními státy, Nizozemsko a Maďarsko chtějí trvalou výjimku z unijních pravidel pro migraci a udělování azylu a i polský premiér Donald Tusk oznámil, že kvůli situaci na polsko-běloruské hranici se Polsko chystá pozastavit určitým skupinám příchozích právo na azyl.
Postoje jednotlivých zemí k řešení problémů souvisejících s migrací se ale liší. Španělský premiér Pedro Sánchez se nedávno nechal slyšet, že by chtěl uspíšit začátek účinnosti nového migračního paktu v Evropské unii na léto příštího roku. Podobný názor zastává i Německo, které by rovněž chtělo, aby nedávno schválený migrační pakt začal být účinný dříve než v roce 2026. Naopak Polsko migrační pakt ostře kritizuje, stejně tak se proti němu staví i Maďarsko. Česká republika nemá podle informací ČTK s urychlením účinnosti paktu zásadnější problém.
Unijní prezidenti a premiéři se budou věnovat rovněž situaci na Blízkém východě. „Humanitární situace na místě se zhoršuje. Našimi hlavními prioritami zůstávají okamžité příměří a propuštění rukojmí,“ napsal Michel účastníkům summitu. „Evropská rada musí prosazovat zmírnění napětí a trvat na dodržování mezinárodního a humanitárního práva,“ dodal s tím, že nedávné útoky na síly mírové mise OSN na jihu Libanonu jsou nepřijatelné.