Aktual.: 11.11.2024 12:42
Praha – Lidstvo se podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) nepoučilo z první ani z druhé světové války. Na světě je stále dost těch, kteří ve své touze po moci a chuti ovládat jiné rozpoutávají konflikty, v nichž své životy nasazují a také v nich umírají nevinní lidé i lidé v uniformách, řekla dnes u příležitosti Dne válečných veteránů na pražském Vítkově. Válečné hrdiny si tam při slavnostním nástupu tradičně připomněli zástupci armády, politici i diváci z řad veřejnosti. Veterány uctili položením věnců i minutou ticha.
Černochová po slavnostním nástupu společně s náčelníkem generálního štábu české armády Karlem Řehkou předala několika vojákům vyznamenání. Kříž obrany státu ministryně obrany ČR dostal bývalý velitel druhého praporu mise UNPROFOR Vladimír Braun. Prapor na mírové misi v bývalé Jugoslávii vedl mezi dubnem 1993 a dubnem 1994. Černochová ocenila Braunovo osobní nasazení, má podle ní výrazný podíl na úspěchu českého praporu v operaci UNPROFOR i na úspěchu mise československé protichemické jednotky v Perském zálivu.
Dalších deset vojáků převzalo Medaile Za službu v aktivní záloze druhého stupně. Stužku medaile Za službu v ozbrojených silách ČR prvního stupně obdržel náčelník prezidentské Vojenské kanceláře Radek Hasala.
Čeští vojáci dnes podle Řehky nasazují životy za stejné hodnoty jako v minulosti. „Tyto hodnoty, jako jsou svoboda, bezpečí, demokracie, nezávislost, nejsou samozřejmé, nejsou zadarmo a nemusí trvat věčně,“ řekl.
Černochová připomněla, že dnes už žijí jen desítky těch, kteří bojovali ve druhé světové válce. „Zároveň ale každým dnem přibývá novodobých válečných veteránů, účastníků zahraničních operací, které mají za cíl udržení míru a stability v dnešním světě,“ podotkla. Mnozí z těchto vojáků se podle ní z nasazení vrátili s trvalými následky, ať už zdravotními či psychickými. „A proto je naší povinností, abychom jim na oplátku za jejich službu pomohli vždy, když to budou potřebovat,“ dodala. Ministerstvo obrany proto podle ní intenzivně pracuje na zdokonalení systému péče o válečné veterány.
V Česku bylo k polovině října podle ministerstva obrany 16.884 novodobých válečných veteránů, z toho přes 1000 žen. Veteránů druhé světové války bylo 62, necelá polovina z nich jsou ženy. Péči o všechny typy veteránů se věnuje Agentura pro podporu válečných veteránů. Od začátku letošního roku začali v krajích působit její terénní pracovníci, kteří mají veteránům a jejich rodinám pomoci s řešením praktických problémů.
Lidé na pietních akcích dnes vzpomínají na válečné veterány po celém Česku. Večer se do červena rozsvítí budova Českého rozhlasu, chrám svatého Cyrila a Metoděje nebo žižkovská věž. Na náměstí Míru v Praze jsou ukázky vojenské techniky či polní kuchyně. Řada akcí se konala po celé zemi i o víkendu, válečným veteránům byly věnovány například také zápasy první a druhé fotbalové ligy.