Komerční prezentace Aktual.: 10.09.2024 16:27

Soul/Praha – Kybernetický prostor se stal jedním z ústředních bojišť v geopolitické soutěži a umělá inteligence (AI) se formuje v jednu z klíčových zbraní v této oblasti. AI může zvýšit efektivitu a přesnost obranných systémů nebo zlepšit ochranu dat, na druhou stranu lze vidět zneužití nových technologií pro hybridní útoky, včetně dezinformačních kampaní. V projevu v Soulu na mezinárodní konferenci týkající se zodpovědného využití AI ve vojenské oblasti to dnes řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský.

V turbulentních časech je podle šéfa diplomacie pro demokratické státy důležité udržení jednoty. „Musíme konfrontovat nové hrozby společně, sdílet svoji expertizu a zůstat nezlomní v obraně našich demokratických hodnot,“ poznamenal. Týká se to podle něj i využití nových technologií.

Mnoho odborníků podle Lipavského přirovnává vývoj AI a dalších nových technologií k novým závodům ve zbrojení, do kterých jsou zapojeny nejen národní státy, ale i mnoho nestátních aktérů. „To podtrhuje potřebu odpovědnosti od soukromého sektoru a smysluplného dialogu konkrétně s ním o našich hodnotách a zájmech,“ podotkl.

Ministr také připomněl rezoluci o podpoře a ochraně lidských práv v kontextu digitálních technologií, kterou loni v prosinci přijalo Valné shromáždění OSN. Česko bylo spolu s Jihoafrickou republikou, Maledivami, Mexikem a Nizozemskem předkladatelem rezoluce. Jejím cílem je získat základní shodu v uplatňování lidských práv v souvislosti s moderními technologiemi.

„Integrace umělé inteligence do vojenských systémů představuje mnoho příležitostí ke zlepšení našich obranných schopností a bezpečnosti. Pozmění to budoucí vojenské operace. Naším hlavním cílem je zajistit, aby demokratické státy byly lídry v tomto vývoji,“ míní Lipavský.

Zároveň je nutné spolupracovat na řešení výzev, které nové technologie představují. „Potřebujeme zásady, mezinárodní normy a předpisy k zajištění jejich odpovědného používání,“ uvedl. Připomněl, že Severoatlantická aliance nedávno aktualizovala svou strategii ohledně AI. „Česko také začalo podnikat první kroky k řešení těchto výzev,“ dodal ministr.

Lipavský dnes také předal medaili Za zásluhy o diplomacii bývalému jihokorejskému velvyslanci v České republice Mun Ha-jongovi, který v Praze působil v letech 2013 až 2017, uvedlo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. Na konferenci k umělé inteligenci se Lipavský setkal s řadou kolegů i s některými šéfy resortů obrany.

V pondělí se Lipavský sešel s jihokorejským premiérem Han Duk-soem, jednali o strategické komunikaci i nových možnostech spolupráce vzniklých zejména díky účasti firmy KHNP v tendru na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. „Pan ministr sdílel naše zkušenosti v boji s ruskou hybridní válkou, zatímco Korejci nám povídali o zkušenostech se severokorejským režimem,“ sdělil ČTK Lipavského mluvčí Daniel Drake.

Řešila se i nadcházející pracovní cesta jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola do Česka. S ním přijedou nejen ministři, ale také zástupci nejvýznamnějších firem, poznamenal mluvčí. Návštěva by se měla uskutečnit ve druhé polovině září.

Se svým protějškem Čo Te-julem řešil Lipavský spolupráci v jaderné energetice, průmyslu a ve vědě. Jednání trvalo přes dvě hodiny. „V první části se řešila zejména bilaterální relace, hospodářská a jaderná spolupráce. Také některé věci týkající se spolupráce v multilaterální oblasti, například v OSN. V druhé části jednání se ministři zaměřili na geopolitiku,“ uvedl Drake.

Intenzivně se podle něj řešila ruská agrese proti Ukrajině a snaha ČR i Jižní Koreje o udržení mezinárodního řádu založeného na pravidlech. „Dalším hlavním tématem byla situace na Korejském poloostrově, zejména spolupráce Severní Koreje a Ruska,“ dodal.

Podíl
Exit mobile version