Komerční prezentace Aktualizace: 18.03.2024 13:31
Praha – Hutě v Česku loni vyrobily celkem 3,4 milionu tun surové ocele, což je dosud nejnižší množství ve statistikách Ocelářské unie. Ve srovnání s rokem 2022 loni produkce ocele klesla o pětinu. Nižší byla i její spotřeba, která se dostala na nejnižší úroveň od vrcholu finanční krize v roce 2009. Údaje dnes zveřejnila Ocelářská unie.
Na loňský pokles objemu výroby ocele v ČR a Evropské unii měla podle zprávy nízká poptávka, ale i systémové problémy evropského průmyslu pramenící z vysokých cen energií, inflace, geopolitické situace ve světě a obecně špatné makroekonomické situace na klíčovém německém trhu.
Výroba dlouhých výrobků, které jsou pro české oceláře klíčové, se loni meziročně propadla o čtvrtinu. O 12 procent klesla výroba v tradičně silném segmentu trubek. U plochých výrobků zaznamenala Ocelářská unie pokles o jedno procento. Z konkrétních produktových kategorií se nepropadla jen produkce štětovnic a tlustých plechů.
I spotřeba ocele loni v Česku klesla na 5,6 milionu tun. To bylo meziročně o milion tun méně.
„Za výrazným poklesem výroby i poptávky je neutěšená situace ve stavebnictví a dalších odběratelských odvětvích, automotive a strojírenství nevyjímaje,“ uvedl předseda dozorčí rady Ocelářské unie Roman Heide. Dodal, že na konkurenceschopnost evropského průmyslu podle něj dlouhodobě negativně působí prakticky nejvyšší ceny energií na světě a vysoká míra inflace.
V důsledku nižší výroby se loni snížilo i množství vyváženého ocelářského zboží z Česka. Export klesl na 3,7 milionu tun ze čtyř milionů v roce 2022. Hodnota vývozu se propadla na 110 miliard korun. Meziročně nižší byl i dovoz, který klesl z 6,6 na 6,3 milionu tun.
Nakolik se do loňského poklesu výroby ocele v Česku o 800.000 tun promítly problémy hutní společnosti Liberty Ostrava, není ze statistik zřejmé. Většina provozů v této huti stojí, protože jí společnost Tameh přestala dodávat energie a na jejich dodávkách a cenách se firmy stále nedohodly. Většina zaměstnanců obou firem je od loňského 22. prosince doma. Před věřiteli chrání hutní firmu moratorium vyhlášené soudem.
Spotřeba ocele v celé Evropské unii loni meziročně klesla o 6,3 procenta na 129 milionů tun. „Jedná se o čtvrtý negativní výsledek za posledních pět let a varovný signál nedobré situace evropské ekonomiky,“ uvedla Ocelářská unie. Výroba surové ocele v EU byla o více než sedm procent nižší. Dovoz pokrýval pětinu loňské evropské spotřeby.
Světová produkce surové ocele v loňském roce činila 1850 milionu tun. Pozici lídra světové výroby si zachovala Čína, která vyrobila přes 55 procent světové produkce.