Aktualizace: 7.02.2024 18:56
Praha – Avast z antivirové firmy Gen loni v Česku zablokovala kolem 194 milionů kybernetických útoků, meziročně o 55 procent více. Je to dosud nejvyšší hodnota převyšující světový průměr, uvádí společnost. Na uživatele cílily hlavně finanční a seznamovací podvody. Celosvětově Avast v roce 2023 zablokoval deset miliard útoků, což představovalo nárůst skoro o polovinu. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy Avast Threat Report.
Kybernetické hrozby často přicházejí ve formě škodlivých notifikací a nových metod umělé inteligence. Ty s využitím tváře a hlasu známých osobností lákaly oběti zejména na sofistikované finanční podvody, které se masivně rozmohly i v Česku.
Populárním druhem podvodů byly také seznamovací podvody, s nimiž se setká zhruba jeden člověk z dvaceti a u nichž patří k nejvíc zasaženým zemím i Česko, uvádí Avast. V souvislosti s blížícím se Valentýnem firma očekává další nárůst tohoto typu podvodů.
V posledních třech měsících loňského roku nabývalo na síle používání škodlivých push notifikací v prohlížeči. Ty se staly upřednostňovaným nástrojem podvodníků napříč doménami, od stránek s obsahem pro dospělé až po podvody s technickou podporou.
Přibývá také útoků využívajících soubory PDF, což podle Avastu představuje významný posun v taktice kyberzločinců. Soubory PDF jsou oblíbené pro svou nezávislost na platformě, která umožňuje jejich otevření na jakémkoli zařízení. Přílohy v PDF jsou navíc často ve výchozím nastavení povoleny spamovými filtry, což přidává další možnost zneužití.
Společnost Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Firma se stala jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení díky bezpečnostním programům pro počítače i mobilní zařízení. Spojením Avastu a americké NortonLifeLock vznikla v roce 2022 společnost Gen, do jejíhož portfolia patří značky Norton, Avast, LifeLock, Avira, AVG, ReputationDefender a CCleaner. Produkty a služby pro kybernetickou bezpečnost, ochranu soukromí a identity poskytuje Gen ve více než 150 zemích.