Komerční prezentace Aktual.: 25.01.2025 09:32
Olomouc – Obrovský dinosaurus, krokodýl v nadživotní velikosti či majestátní nosorožec dohlíží v těchto dnech na lyžaře v lyžařském středisku v Kopřivné v Malé Morávce na Bruntálsku. Šestice zkušených řezbářů a sochařů, mistrů ve svém oboru, je vytesala z desítek tun sněhu. Obdivovat jejich díla mohou lidé i během večerního lyžování, jsou totiž nasvícena. V areálu na ně budou moci návštěvníci narazit několik příštích týdnů, záležet však bude na počasí. Sochy jsou v Kopřivné k vidění již popáté, podobná atrakce je přitom v Jeseníkách jediná.
Sněhové sochy sledují lyžaře po celém areálu. Do oken bistra ve spodní části střediska nahlíží obrovský tučňák, bar u spodní stanice lanovky střeží želva, ve svahu těsně nad dětskou arénou odpočívá obrovský dinosaurus triceratops a kousek pod horní stanicí lanovky číhá krokodýl. Prostor před panorama barem na horní stanici obsadil obří nosorožec. „Jde o majestátní nadživotní obry ze sněhu, vůbec nás nemrzí, že na ně byly použity desítky tun, protože zároveň jde o krásnou zásobárnu sněhu pro sjezdovky,“ řekla dnes ČTK zástupkyně střediska Veronika Ležatková.
Sochaři v areálu v předchozích ročnících měli za stavební materiál led, ke sněhu se uchýlili i kvůli výkyvům počasí. „Ledové sochy jsou sice krásné, ale proti sněhovým jsou subtilní a mnohem citlivější na teplo, navíc bez možnosti opravy, takže sněhové u nás vyhrávají na celé čáře,“ doplnila Ležatková.
O sněhovou nádheru se v Kopřivné opět postaral tým zkušených řezbářů a sochařů složený z Mariána Maršálka, Filipa Lyska, Igora Kučery, Václava Lemona, Alberta Šimráka a Igora Kučery. „Tito mistři v oboru své sochařské umění předvedli již na velkolepých ledových show, jako Ice Master na Hrebienku nebo na Ledových Pustevnách. Třebaže se práce sochařů může zdát idylickou, za vytvořením každé sochy stojí spousta tvrdé práce,“ dodala Ležatková.
Sochy v nadživotní velikosti vyrobené ze 40 tun ledu se v areálu poprvé objevily na konci ledna roku 2021. Majitelé střediska se výstavou tehdy snažili zatraktivnit zimní sezonu, kdy byly areály uzavřeny kvůli opatřením proti koronaviru. Sochaři je vytesali u horní stanice lanovky, která byla kvůli dalším vládním restrikcím sice zastavena, lidé se však k sochám mohli dostat na běžkách i pěšky. Vytvořené sochy a sousoší měly podle šéfa areálu Karla Ležatky vazby ke zdejšímu kraji a k legendám, které se tady předávají z generace na generaci. V tradici pak areál pokračoval – o rok později se zde objevila cizokrajná zvířata.