
Komerční prezentace Aktual.: 2.04.2025 10:27
Bratislava – Maďarsko potvrdilo slintavku a kulhavku na dalších dvou farmách, řekl dnes novinářům slovenský ministr zemědělství Richard Takáč. Z jeho vyjádření vyplynulo, že také nová ohniska nákazy jsou blízko hranic se Slovenskem. Právě z Maďarska byla podle dřívějšího vyjádření slovenských úřadů slintavka a kulhavka zavlečena na Slovensko, které dosud oznámilo pět chovů zasažených tímto vysoce infekčním onemocněním skotu a dalších sudokopytníků.
Nové případy nákazy Maďarsko podle Takáče potvrdilo na dvou farmách s celkovým počtem 3500 dojnic, a to ve vesnicích Dunakiliti a Darnózseli. Tyto vesnice se nacházejí zhruba mezi prvními dvěma potvrzenými ohnisky v Maďarsku.
„My máme maximální opatření z pohledu hranic, dezinfekce, kontroly,“ řekl Takáč na novinářský dotaz, zda chystá další kroky proti možnému rozšíření slintavky a kulhavky na Slovensku.
Slovensko v souladu s veterinárními pravidly likviduje všechna zvířata v chovech, kde se nákaza potvrdila, Kromě toho utrácelo hospodářská zvířata ve tříkilometrovém okruhu od ohnisek.
Poslední případ slintavky a kulhavky potvrdilo Slovensko o uplynulém víkendu na jedné z největších farem, a to na západě země, jen zhruba 40 kilometrů od hranic s Českem. Část z utracených zvířat z tohoto chovu skončí podle Takáče v kafilerii, zbytek bude zahrabán do půdy. Podobný postup zvolilo Slovensko už dříve, neboť země má pouze jednu kafilerii s omezenou kapacitou.
Dezinfekčními rohožemi projely ve Starém Hrozenkově stovky nákladních aut
Dezinfekčními rohožemi projely na hraničním přechodu se Slovenskem ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku stovky nákladních aut. Od 27. března, kdy opatření začalo platit, do půlnoci z úterý na dnešek jich bylo 429, do dnešního rána dalších 30, řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Opatření na hranicích se Slovenskem bylo zavedeno kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky.
Ve Starém Hrozenkově se pohybují policisté, celníci a pracovníci veterinární správy. Jde o jediný přechod ve Zlínském kraji, který nyní smějí auta o váze nad 3,5 tuny převážející nebo určená k přepravě zvířat, živočišných produktů a krmiv využívat. Vytipované vozy tam přejíždějí po rohoži namočené dezinfekcí. „Hasiči navíc ještě mají nádobu s dezinfekcí, ze které postřikují kola, podběhy a podvozek vozidla,“ řekla Javoříková.
Aut, která veterináři ve Starém Hrozenkově ve spolupráci s policisty, celníky a hasiči nevpustili do České republiky, bylo od začátku opatření podle ředitele krajské veterinární správy Michala Kamaráda jen několik. „V minulém týdnu byly případy, že se auta vracela zpátky. V tomto týdnu nevím, že by bylo něco ve Starém Hrozenkově vrácené. Mimořádná veterinární opatření už nějakou dobu platí. Ještě se zpřísňují. Zvýšil se počet vozidel, které do povinné dezinfekce spadají. Takže číslo samozřejmě narůstá. To, že by si v tuto chvíli dovolil přepravovat produkty, které jsou ze Slovenska a z Maďarska zakázané, si nedovedu představit,“ řekl Kamarád.
Která vozidla bude nutné zkontrolovat a případně poslat na dezinfekci, záleží především na policistech a celnících. „Vždy vytipují kamiony, které by podle své konstrukce mohly převážet živočišné produkty, následně jim zkontrolují doklady, případně i náklad. Pokud není důvod vozy nevpustit do České republiky, projedou dezinfekčními pásy a pokračují v cestě,“ uvedl Kamarád.
Veterináři také apelují na chovatele, aby rizika šíření nákazy minimalizovali. Zemědělci ve Zlínském kraji evidují lidi i vozidla při vstupech a příjezdech do areálů chovů, dezinfikují je, používají ochranné oděvy. „Někteří chovatelé už chovy uzavřeli. Opatření přijali tvrdší, než by za určitých okolností bylo nutné, což samozřejmě vítáme,“ řekl Kamarád.
Žádné podezření na rozšíření nákazy ve Zlínském kraji podle něj veterináři nemají. „Jsme v preventivních opatřeních. Nákaza tady v tuhle chvíli není a děláme všechno proto, aby ani nebyla,“ doplnil ředitel krajské veterinární správy.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční onemocnění, které se v uplynulých týdnech rozšířilo na několika místech Maďarska a Slovenska. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V případě potvrzení nákazy v chovu jej bývá nutné celý vybít. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.