Aktual.: 27.01.2025 12:15
Brusel – Členské státy Evropské unie se dnes shodly na prodloužení ekonomických sankcí vůči Rusku, které před téměř třemi lety vojensky napadlo Ukrajinu. ČTK to potvrdily diplomatické zdroje. Vůči prodloužení o dalších šest měsíců mělo do poslední chvíle výhrady Maďarsko, nakonec je odvolalo.
Budapešť požadovala záruky buď z Ukrajiny, nebo z Evropské unie „ohledně budoucí energetické bezpečnosti Maďarska“. Evropská komise se ještě před jednáním snažila vyjít Budapešti vstříc a přišla s prohlášením, ve kterém zaznělo, že bude pokračovat v jednáních s Ukrajinou o dodávkách plynu do Evropy a zahrne do rozhovorů právě i Maďarsko a také Slovensko.
Hospodářské sankce vůči Rusku, tedy nejrůznější omezení dovozu a vývozu, se musejí prodlužovat každých šest měsíců. Bez dohody by nynější sankce vypršely 31. ledna, což by znamenalo, že by přestaly platit veškeré sektorové sankce v dosud schválených 15 sankčních balíčcích. Zároveň by to znamenalo uvolnění zmrazených ruských aktiv držených v Belgii.
„Integrita energetické infrastruktury zásobující členské státy EU je otázkou bezpečnosti EU. Komise očekává, že všechny třetí země budou toto respektovat a je připravena přijmout opatření na ochranu kritické energetické infrastruktury, jako jsou elektrické kabely, ropovody, plynovody nebo jiná zařízení,“ stojí v ranním prohlášení unijní exekutivy, které má ČTK k dispozici.
Komise a členské státy jsou podle tohoto textu i nadále odhodlány podporovat Ukrajinu a v této souvislosti pomohou opravit, propojit a stabilizovat ukrajinskou energetickou infrastrukturu, „v níž členské státy včetně Maďarska a Slovenska sehrály klíčovou roli“. EK je také podle prohlášení připravena pokračovat v diskuzích s Ukrajinou o dodávkách do Evropy prostřednictvím plynovodního systému na Ukrajině v souladu s mezinárodními závazky Ukrajiny. V této souvislosti je komise připravena zapojit do procesu Maďarsko společně se Slovenskem.
Ukrajina od letošního roku ukončila přepravu ruského plynu přes své území do zemí EU a Moldavska, podle Kyjeva totiž Moskva z prodeje energetických surovin částečně financuje svoji agresi proti Ukrajině. Maďarsko ovšem už loni ruský plyn dodávaný přes ukrajinské území neodebíralo, proudí do něho plynovodem TurkStream přes Srbsko. Plyn z Ukrajiny nicméně odebíralo Slovensko, které hrozí kvůli neprodloužení tranzitu ruského plynu odvetnými kroky.
Maďarsko zablokovalo prohlášení EU k volbám v Bělorusku, uvádí RFE/RL
Maďarsko zablokovalo společné prohlášení zemí Evropské unie odmítající prezidentské volby v Bělorusku. Píše o tom rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (RFE/RL) na svých internetových stránkách s odvoláním na zdroje v Bruselu. K textu mělo původně výhrady také Slovensko. Podle běloruských úřadů volby jednoznačně vyhrál dosavadní autoritářský lídr země a blízký spojenec Moskvy Alexandr Lukašenko.
Vzhledem k tomu, že členské země nenašly shodu na společném stanovisku, vydala šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová v neděli své vlastní prohlášení. V něm kromě jiného uvedla, že hlasování nebylo svobodné a spravedlivé a vyzvala běloruské úřady k propuštění všech politických vězňů. Vzkázala také do Minsku, že sankce EU budou pokračovat.
RFE/RL píše, že v návrhu společného prohlášení všech zemí sedmadvacítky se psalo o „nedemokratických prezidentských volbách v Bělorusku“. „Bezprecedentní míra represí“ v této východoevropské zemi společně s porušováním lidských práv a omezením politické opozice a svobody tisku „zbavily volební proces legitimity“, uvádělo se také v návrhu. Zástupci Slovenska s textem podle RFE/RL později souhlasili, ale Maďarsko to odmítlo.
Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána navzdory ruské invazi na Ukrajinu udržuje dobré politické a obchodní vztahy s Moskvou a kritizuje unijní protiruské sankce. Bělorusko je věrným spojencem Moskvy. Lukašenko v roce 2022 dovolil Rusku napadnout Ukrajinu také z běloruského území.