Aktualizace: 7.02.2024 13:35

Praha – Maloobchodní tržby loni navzdory růstu v závěru roku meziročně klesly o 4,1 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle něj to byl největší pokles od roku 2001, od kdy jsou k dispozici data o maloobchodních tržbách ve veřejné databázi ČSÚ. Za samotný prosinec tržby meziročně stouply o 1,6 procenta. Mírně podle revidovaných údajů ČSÚ tržby obchodníků loni rostly ještě v listopadu, a to o 0,1 procenta, ale ve všech ostatních měsících ve srovnání s rokem 2022 klesaly.

Loňský propad maloobchodních tržeb byl podle analytiků způsoben bezprecedentním nárůstem inflace a poklesem reálných mezd. Oživení spotřeby domácností ale stejně jako v listopadu ukazují prosincová data, řekli ČTK analytici. Mělo by podle nich také pokračovat s tím, jak bude inflace ustupovat a příjmy se reálně zvyšovat.

Maloobchodní tržby za potraviny loni meziročně klesly o 5,3 procenta a za nepotravinářské zboží o 5,2 procenta. Stouply naopak tržby za pohonné hmoty o 4,9 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které nejsou zahrnuty v celkovém výpočtu, vzrostly o 4,2 procenta, z toho za prodej vozidel včetně náhradních dílů o 4,7 procenta a za opravy o 2,3 procenta. V samotném prosinci tržby za nepotravinářské zboží meziročně vzrostly o 2,5 procenta a za pohonné hmoty o 2,3 procenta. Naopak tržby za potraviny klesly o 0,2 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily o pět procent, z toho za opravy o 5,5 procenta a za prodej vozidel včetně náhradních dílů o 4,9 procenta.

Tržby v maloobchodě vzrostly v prosinci i meziměsíčně, a to o 0,2 procenta. Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 0,9 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,5 procenta, kdežto za potraviny klesly o 0,4 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziměsíčně snížily o 0,2 procenta.

Loňský rok byl pro obchodníky jeden z těch nejhorších. Oživení spotřebitelské nálady přinesly až vánoční nákupy v prosinci, uvedl dnes prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza na síti X. Českou ekonomiku podle něj ale v minulém roce brzdili také politici tím, že „vytvářeli dojem krize“.

„Pokles za celý rok je dán bezprecedentním nárůstem inflace, která výrazně snižovala reálné příjmy domácností. Světlo na konci tunelu je patrné na konci roku, neboť inflace postupně klesá a růst nominálních mezd začíná inflaci pozvolna překonávat,“ řekl ČTK ekonom společnosti Deloitte Filip Pastucha. Za celý letošní rok naopak očekává, že maloobchodní tržby o čtyři procenta vzrostou.

České domácnosti podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona začínají věřit v to, že skokové zdražování skončilo. „Jejich vnímání budoucnosti je optimističtější, a i proto si udělali letošní Vánoce hezčí než ty v roce 2022. Listopadový výsledek, který naznačoval změnu trendu v maloobchodě, tak byl potvrzen,“ řekl. Další oživení maloobchodních tržeb podle něj výrazně prospěje celé české ekonomice. Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je ale nutné počítat s tím, že se situace obchodníků bude zlepšovat pozvolna. „Letošní rok rozhodně nebude o nějakém boomu v utrácení a rychlém rozjezdu spotřeby domácností,“ míní.

V loňském prvním pololetí maloobchodní tržby podle hlavního ekonoma společnosti Generali Investments CEE Radomíra Jáče meziročně klesaly v průměru o sedm procent. Ve třetím čtvrtletí se podle něj pokles zmírnil na 3,1 procenta. Obrat přineslo závěrečné čtvrtletí, kdy tržby v maloobchodě meziročně mírně vzrostly o 0,1 procenta, uvedl Jáč.

Podíl
Exit mobile version