Pistn na Msci nen nic jednoduchho, a pokud se to u povede, tak mus stroj pet na jeho povrchu, kde se teploty mohou mnit z vc ne sta stup Celsia ve dne a hluboko pod minus sto padest v noci. Japonsk SLIM pitom zvldl oboj.
Kdy v lednu pistl s doslova japonskou pesnost 55 metr od vytyenho cle, pipsal si hned nkolik prvenstv. Bylo to leton prvn pistn na Msci, pi kterm se stroj nerozbil o jeho povrch, a zrove se tomuto zazen podailo doposud nejpesnj pistn. Dky tomu se Japonsko stalo ptou zem, kter Msc dobyla. Dopravit svou technologii bezpen na Msc dokzaly krom Japonska a Indie ji dv Spojen stty, Rusko (Sovtsk svaz) a na.
Jak jsme psali ji dv, pistn nebylo ideln. SLIM nefungoval tak, jak ml, protoe jeho solrn jednotka nebyla schopn generovat elektinu. Dvodem bylo patn natoen solrnch panel, kdy sonda pistla v jinm hlu, ne se pedpokldalo. Pozdji vak zaaly dopadat slunen paprsky z jinho smru a SLIM z nich mohl znovu zskvat elektrickou energii.
Stroj, kter pistl v krteru Shioli v msnm moi Nectaris na pivrcen stran Msce, tak mohl pokraovat v przkumu povrchu. I tento modul vak musel elit lunrn noci, kter trv zhruba trnct pozemskch dn stejn jako lunrn den. Nebyl ovem navren tak, aby pestl obdob, pi nm mimo jin panuj ji zmnn extrmn nzk teploty.
Stroj se pesto ponkud pekvapiv v noru probudil a nsledn se pipravoval na dal msn noc, ped kterou byl uspn. A zvldl i dal non pobyt, kdy musel bojovat s mrazem a tmou. I pot se vak Japonsk vesmrn agentue podailo msn modul oivit. Agentura tehdy potvrdila, e na solrn lnky dopadl dostatek slunenho svtla, aby bylo mon SLIM znovu spustit. Ten pak nsledn poslal dal snmky a pipravil se na dal noc strvenou na Msci.
A i tu pestl a tak se mohl minul tden znovu spojit s dicm stediskem a mimo jin se podlit o dal snmky.
Nyn je zazen znovu uvedeno do fze spnku a mlo by se probudit v druh polovin kvtna. Tedy pokud nebude nco dleitho na palub pokozeno nebo solrn panely zanesen tak, e by nedokzaly vygenerovat dostatek energie.
Vdci z JAXA zrove monitoruj stav stroje. SLIM si zachoval hlavn funkce i po tech nocch na Msci, co se pi jeho nvrhu nepedpokldalo! Budeme monitorovat SLIM vetn jeho stavu, abychom urili msta, na kterch dolo ke zhoren stavu vlivem dennho a nonho prosted a kter budou zranitelnj, uzavraj odbornci.
Leton runo u Msce
Leton rok je v dobvn msnho povrchu jedinen. Zatmco loni v oblasti jinho plu Msce spn pistl indick modul Vikrm, rusk Lun-25 se naopak pistn nezdailo. Letos se u dvakrt o znovudobyt msnho povrchu pokusily americk sondy. Prvn pokus, ze zatku ledna, skonil jet dv, ne se vbec lander k Msci dostal, ale druh ji spn byl. Spojenm sttm se tak podailo 22. nora 2024 vrtit na Msc po vc ne 51 letech.
Zajmav pitom byla skutenost, e se pistn povedlo stroji vyrobenm soukromou firmou. Pistvac modul Nova-C pojmenovan Odysseus firmy Intuitive Machines se tak zrove stal prvnm, kter jako soukrom dorazil bezpen na Msc.
Ilustrace sondy Odysseus spolenosti Intuitive Machines.
Vedle ji zmnnho japonskho zazen SLIM se nyn vydal k Msci nsk modul chang-e 6, kter se chyst pistt na odvrcen stran Msce, odebrat tam vzorky a poslat je zpt na Zemi.
A dal stroje se na svj let pipravuj, aby jet letos pistly a pomohly zkoumat oblasti, kam by chtla americk NASA dopravit po mnoha desetiletch lidskou posdku v rmci programu Artemis.