Aktual.: 10.12.2024 11:09
Praha – Zaměstnavatelé plánují v prvním čtvrtletí příštího roku zaměstnance více nabírat než propouštět. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 525 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v Česku. Jeho výsledky dnes firma zveřejnila na tiskové konferenci.
Přijímat nové zaměstnance se podle průzkumu chystá v nadcházejícím čtvrtletí 30 procent zaměstnavatelů, propouštění plánuje 19 procent. Zbývající změny stavů nechystají. Čistý index trhu práce tak činí 11 procentních bodů, což je o bod více, než byl pro poslední kvartál 2024.
„Prognózy ekonomického růstu země se zlepšují. Naše data ukazují na to, že první čtvrtletí 2025 bude ve znamení dalšího růstu poptávky firem po nových zaměstnancích napříč celou ekonomikou,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová. Nejsilnější optimismus je podle ní již tři roky ve finančním sektoru, realitách a IT. „Aktuálně výrazně posílil energetický sektor a na další nábory se chystá i průmysl,“ dodala. Česko je podle ní jednou z mála zemí světa, která hlásí nárůst optimismu jak v porovnání s minulým čtvrtletím, tak meziročně.
Nejsilnější poptávka po zaměstnancích pro první kvartál je ve firmách z oboru energetika a veřejných službách s indexem 37. Jde o největší nárůst náborových aktivit ze všech sledovaných odvětví, proti minulému čtvrtletí se zvýšil o 37 bodů a o 26 bodů proti stejnému období minulého roku. Na druhém místě se umístilo odvětví finance, pojištění a nemovitosti s indexem 26.
Nejvíce optimističtí jsou čeští zaměstnavatelé ve velkých podnicích s více než 5000 zaměstnanci, kde index činí 26. V porovnání s minulým čtvrtletím index posílil o čtyři body a v meziročním srovnání o 14 bodů. Největší zlepšení hlásí mikroorganizace s méně než deseti zaměstnanci, kde index proti minulému čtvrtletí narostl o 23 bodů. Index trhu práce v nich stoupl na minus sedm bodů. Naopak největší pokles optimismu je u organizací s deseti až 49 zaměstnanci, kde nastal mezikvartální pokles o 12 bodů na hodnotu plus dva.
České organizace ve všech regionech očekávají v nadcházejícím čtvrtletí zvýšení počtu zaměstnanců a podobná úroveň optimismu je napříč republikou. V posledních 3,5 letech byla Praha ve svém optimismu výrazně nad ostatními regiony, aktuálně ale s indexem 11 zaostává o jeden bod za zbytkem republiky. Čechy hlásí ve srovnání s minulým čtvrtletím největší nárůst, a to o deset bodů. Největší meziroční nárůst vykazuje Morava, a to o devět bodů. Index pro Prahu sice poklesl mezikvartálně o sedm bodů, nicméně meziročně je o dva body výše.
Zatímco ekonomické prognózy v celosvětovém průzkumu se zlepšily pro Spojené státy a region Asie a Tichomoří, tato zlepšení vyvažuje snížení indexu v Evropě a na rozvíjejících se trzích. Navzdory silnému globálnímu indexu trhu práce několik zemí, zejména v Evropě, hlásí ochlazení náborových aktivit.