Komerční prezentace Aktual.: 29.10.2024 09:09

Grand Rapids (USA) – Když nikdo napoprvé neotevře dveře, Scott zazvoní nebo zaklepe podruhé. Když je výsledek stejný, zastrčí do dveří letáky a v mobilní aplikaci zaznamená, že volič nebyl zastižen. Říká, že je čím dál těžší navázat s lidmi kontakt, ochotná dát se do řeči je podle něj nanejvýš čtvrtina. Právník v důchodu z michiganského města Grand Rapids je jedním z armády dobrovolníků Demokratické strany, která se do posledních dní kampaně před americkými prezidentskými volbami snaží mobilizovat voliče na podporu viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Obcházení domů s politickými letáky je nedílnou součástí nejen prezidentských, ale i státních či lokálních voleb ve Spojených státech. Po celé zemi se do této aktivity zapojují tisíce, možná desetitisíce dobrovolníků. Agitace probíhá především o víkendech, kdy je větší šance zastihnout voliče doma.

V okresní centrále Demokratické strany v Grand Rapids bylo v sobotu kolem oběda několik desítek lidí. Mísili se zde dobrovolníci, kteří přišli z ranní „směny“ obcházení domů, a ti, které práce teprve čekala. Budova na východě města překypovala úsměvy a dobrou náladou, k jídlu se podávaly nachos s nejrůznějšími přílohami. Na zdech hlavního sálu visely transparenty spojené s letošními či předchozími volbami, místnost byla plná cedulí na podporu Harrisové a dalších kandidátů, jeden z dobrovolníků rozdával keramické suvenýry s tváří kandidátky demokratů na prezidentku.

Kolem poledne přišla aktivisty podpořit místní kongresmanka Hillary Scholtenová, která obhajuje post ve Sněmovně reprezentantů. „Cítíte venku tu energii?“ tázala se na úvod přítomných, kteří reagovali potleskem a jásotem. Podobně jako další řečníci i ona lidem radila, jakými argumenty přesvědčovat nerozhodnuté voliče. „Moc vám děkuju. Pojďme klepat lidem na dveře!“ burcovala v závěru proslovu.

Přítomnost novináře nikomu nevadila, přestože návštěva nebyla předem dohodnutá. Okresní šéfka strany Kim Gatesová nakonec souhlasila s tím, aby ČTK nějaký čas pozorovala jednoho z „klepačů“ při odpolední směně. Vybrala 74letého Scotta, který se kampaní demokratů účastní už od 90. let.

„V tuhle chvíli se snažíme zajistit, aby lidi šli k volbám,“ popsal svůj úkol. Do terénu jako ostatní dobrovolníci vyrážel se seznamem domácností, které je potřeba obejít, vypracovaným na úrovni státní Demokratické strany. V této pozdní fázi kampaně je cílem najít stoupence demokratů či voliče, kteří se ke straně přiklánějí, a pomoci jim vytvořit si plán hlasování, ať už 5. listopadu nebo v předstihu. Aktivisté také seznamují voliče s kandidáty do nižších úřadů, než je ten prezidentský.

Michigan, v němž je Grand Rapids druhým největším městem, patří mezi klíčové státy v souboji Harrisové s republikánským exprezidentem Donaldem Trumpem o Bílý dům. Preference kandidátů jsou zde vyrovnané, obě strany tak do poslední chvíle bojují o každý hlas. Do Michiganu o víkendech přijíždějí i dobrovolníci ze sousedního Illinois, který je dlouhodobě baštou demokratů, strana také vysílá své lidi za hranice Michiganu do kanadského města Windsor, kde žijí mnozí američtí voliči.

Scott v sobotu odpoledne vyrazil do chudší čtvrti na jihozápadě Grand Rapids s početnou hispánskou populací. V jedné ruce držel složku s letáky, ve druhé telefon, kde mu aplikace s mapou ukazovala vytipované domy a jména voličů, kteří tam podle posledních informací strany bydleli. Jiné dobrovolníky, kteří používají mapu na papíře, označil za „zelenáče“.

V aplikaci Scott po každé návštěvě podle výsledku zaškrtl jednu z možností jako „nebyl doma“, „odstěhoval se“, „zesnulý“ nebo „podporovatel“ Demokratické strany. V jedné ulici obešel dvacítku domů, přičemž většinou nikdo neotevřel. „Čím dál míň lidí přijde otevřít a pohovořit. Země je víc rozdělená a lidé se víc bojí,“ řekl otec dvou dospělých dětí. U jednoho z domů po zazvonění poznamenal, že je důležité se usmívat i během čekání na reakci, neboť mnoho lidí má na dveřích kamery.

Ze strany voličů byly úsměvy vzácné. „Deset dní před volbami už o tom prostě hodně lidí nechce nic poslouchat,“ uznal Scott. Dva muži v ulici nicméně reagovali pozitivně, když je začal informovat o kandidátech na jinou než prezidentskou funkci a o možnosti hlasovat v předstihu.

U jednoho z domů otevřel dveře nezletilý syn dvou voličů, jinde se zase ukázalo, že hledaní lidé už na dané adrese nežijí. Scott také na jedné verandě narazil na Trumpova stoupence, což znamenalo rychlý konec setkání. Muž nicméně nebyl rozhořčený, naopak se při loučení otázal: „Nepotřebujete vodu nebo něco?“ „Potřebujeme hlasy,“ odvětil pohotově Scott.

Své lidi mají pochopitelně v terénu také republikáni, v průběhu kampaně se však objevovaly signály, že v „pozemní hře“ mají letos navrch demokraté. Pomáhají jim v tomto směru i obrovské sumy vybrané na příspěvcích od nástupu Harrisové do pozice prezidentské kandidátky. Její štáb má napříč USA vlastní týmy, což podle Gatesové platí také o kanceláři demokratů v Grand Rapids.

S ČTK zde mluvila také dobrovolnice, která se představila jako Jo, zatímco obědvala po dopoledním roznášení letáků. Pochvalovala si, že místní demokraté dokáží aktivisty dobře připravit na setkání s lidmi, kteří mohou být nepřátelští nebo zkrátka unavení z kampaně. Podle ní je klíčové při kontaktu s nerozhodnutými voliči nezačít hned „chrlit“ informace, ale nejdříve naslouchat a zjistit, co jsou pro ně důležitá témata.

V sobotu dopoledne prý mluvila s asi 20 lidmi, přičemž někteří z nich podle ní neměli jasno v tom, jak se registrovat k volbám nebo jak hlasovat před hlavním dnem voleb. „Těch dvacet lidí, se kterými jsme dnes mluvili, to by mohlo být rozhodující,“ řekla Jo. „Nikdy nevíte,“ dodala.

Podíl
Exit mobile version