![](https://i2.wp.com/i3.cn.cz/16/1670514385_P2022120806700.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Aktual.: 17.12.2024 10:51
Moskva – Mazut uniklý po ztroskotání dvojice tankerů v Kerčském průlivu dosáhl ruského pobřeží. Oznámil to dnes gubernátor Krasnodarského kraje na jihu Ruska Veniamin Kondratěv. Ekologové dříve varovali před katastrofou pro životní prostředí.
„Dnes ráno byly při prohlídce pobřeží nalezeny ropné skvrny. Ropné produkty byly vyplaveny na břeh v délce několika desítek kilometrů,“ napsal Kondratěv na Telegramu. Na likvidaci havárie podle něj nyní pracuje 267 lidí a 50 kusů techniky.
Tanker Volgoněfť 212 se v Kerčském průlivu rozlomil v neděli, zatímco tanker Volgoněfť 239 najel na mělčinu 80 metrů od břehu poblíž přístavu Taman. Jeden ze členů posádky zahynul. Více než 50 let stará plavidla vezla dohromady asi 9200 tun ropných produktů, uvedla ruská státní agentura TASS. Podle agentury RIA Novosti, která se v pondělí odvolávala na nejmenovaný zdroj, do moře uniklo na 3700 tun mazutu.
Video dnes zveřejněné na telegramovém kanálu ruské armádní televize Zvezda zachycuje pláž posetou skvrnami černé látky podobné ropě u černomořského letoviska Anapa jihovýchodně od Kerčského průlivu. Na snímku je rovněž vidět pták neschopný letu, zcela pokrytý mazlavou látkou.
Ruské ministerstvo přírodních zdrojů a ekologie v pondělí uvedlo, že do moře unikl mazut, rozsah havárie ale nebyl jasný. Rezortní ministr Alexandr Kozlov řekl, že část mazutu mohla klesnout na mořské dno v důsledku chladného počasí, uvedla agentura Reuters.
Ekolog Roman Pukalov dříve varoval před znečištěním pobřeží mazutem. Při obdobné havárii v listopadu 2007, kdy do moře vyteklo několik tisíc tun mazutu, zahynuly tisíce ptáků, protože peří slepené mazutem neudrželo tělesné teplo.
Kerčský průliv odděluje pevninské Rusko od ukrajinského anektovaného poloostrova Krym a zároveň spojuje Černé moře s Azovským mořem. Je klíčovou námořní cestou pro vývoz ruského obilí a ropných výrobků.