Komerční prezentace Aktualizace: 4.07.2024 12:47

Hamburk – Fotbalisté Francie v jednom z nejočekávanějších čtvrtfinále mistrovství Evropy v Německu narazí na Portugalsko. Páteční duel v Hamburku je nejen reprízou finále předminulého šampionátu, ale také bitvou generací dvou světových superstar. Kylian Mbappé se postaví proti Cristianu Ronaldovi, který pro něj byl v dětství fotbalovým idolem. Teď je jasné, že jedna z největších hvězd po vzájemné konfrontaci na turnaji skončí. Zápas má výkop ve 21:00 a vítěz v semifinále narazí na lepšího z dvojice Španělsko – Německo.

Pětadvacetiletý lídr Mbappé s maskou chránící zlomený nos povede Francii proti devětatřicetiletému kapitánovi Portugalska Ronaldovi. Svět si proto znovu připomíná deset let staré fotografie z dětského pokoje pařížského rodáka, na nichž je obklopen plakáty svého portugalského idolu, který byl už tehdy vyhlášeným kanonýrem. A opačně, rodák z Madeiry je již dávno také fanouškem Mbappého.

„Je současností a budoucností světového fotbalu. Fantastický hráč, velmi rychlý. Příštích několik let bude patřit jemu,“ citovala agentura SID rekordmana, který se jako první zúčastnil šesti evropských šampionátů a vede žebříčky s 29 zápasy a 14 góly.

„Les Bleus“ hodlají soupeři oplatit finále Eura 2016, v němž rozhodl Éder gólem v prodloužení. Šlo přitom o jediné vítězství Portugalska z posledních čtrnácti vzájemných zápasů. Francie ještě na turnaji nedala gól ze hry, Mbappé jednou proměnil penaltu a dvě branky byly vlastní. Předností vicemistrů světa je především pevná obrana, jen jednou inkasovali. „Děláme vše, co můžeme, abychom nedostali gól,“ uvedl trenér Didier Deschamps.

Portugalci vstoupili do turnaje těsným vítězstvím nad Českem a osmifinále proti Slovinsku zvládli hlavně díky brankáři Diogu Costovi, který se blýskl třemi úspěšnými zákroky v penaltovém rozstřelu. „Francie je velmi silná, ale víme, kde nám může nechat trochu prostoru. Doufejme, že si vytvoříme více šancí. Ve vyřazovací části rozhodují jiné detaily, můžete vyhrát právě až na penalty nebo díky momentům, kdy se projeví individuální kvality,“ avizoval Roberto Martínez, trenér Portugalska.

Ronalda pohání zdánlivě nekonečná touha po úspěchu, na šampionátu ale zatím neskóroval. Proti Slovincům zahodil v prodloužení penaltu, zato v rozstřelu pak hned v první sérii uspěl. „Jsou jedním z favoritů na titul,“ řekl o Francii. „Ale my jdeme do války.“ Uvědomuje si, že může jít o jeho rozlučkový zápas. „Je to bezesporu moje poslední mistrovství Evropy,“ ujistil po postupu do čtvrtfinále.

Sběratel rekordů teď působí v an-Nasru v Saúdské Arábii, výraznou stopu ale zanechal v Realu Madrid, kam nedávno jako jeho následník zamířil Mbappé. Hned po svém přestupu francouzský útočník zveřejnil na sociálních sítích fotky, na kterých je jako malý kluk v dresu Realu. Nechyběla ani společná momentka s Ronaldem.

„Teď jsem na řadě, abych tě sledoval já. Těším se, až tě uvidím rozsvítit Bernabeu,“ napsal Ronaldo do komentářů. Nejprve ale přijde na řadu jejich vzájemný duel na mistrovství Evropy.

Statistické údaje před utkáním Portugalsko – Francie:

Výkop: pátek 5. července, 21:00 (Hamburk).

Rozhodčí: Oliver – Burt, Cook (všichni Angl.) – Van Boekel (video, Niz.).

Umístění v žebříčku FIFA: 6. – 2.

Bilance: 28 6-3-19 31:52.

Bilance na ME: 4 1-1-2 6:7.

Předpokládané sestavy:

Portugalsko: Costa – Cancelo, Pepe, Dias, Mendes – Fernandes, Palhinha, Vitinha – Jota, Ronaldo, B. Silva.

Francie: Maignan – Koundé, Saliba, Upamecano, Hernández – Kanté, Tchouaméni, Griezmann – Dembélé, Thuram, Mbappé.

Absence: nikdo – Rabiot (2 ŽK).

Nejlepší střelci z aktuální nominace: Ronaldo (130) – Giroud (57).

Nejlepší střelci na ME: Conceicao, B. Silva, Fernandes – Mbappé (všichni 1).

Zajímavosti:

– Portugalsko vyhrálo jediný z posledních 14 vzájemných zápasů (ve finále ME 2016)

– týmy se utkají na třetím ME za sebou, Francie prohrála na ME jediný ze 4 vzájemných zápasů, 3 z nich došly do prodloužení

– Portugalsko postoupilo z „české“ skupiny a 244 minut čeká na gól, Slovince udolalo v osmifinále na penalty

– Francie na turnaji ještě neprohrála (2 výhry, 2 remízy), do čtvrtfinále prošla po výhře 1:0 nad Belgií

– Francie ještě na turnaji nedala gól ze hry, 2 byly vlastní a 1 z penalty

– Francie neprohrála 7x po sobě a v 11 z minulých 12 zápasů

– postupující vyzve v mnichovském semifinále 9. července Španělsko, nebo domácí Německo