Komerční prezentace Aktual.: 2.09.2024 09:44

Berlín – O politickém zemětřesení či cunami hněvu píší dnes německá média v reakci na výsledek nedělních voleb ve východoněmeckých spolkových zemích Sasko a Durynsko. V obou získala přes 30 procent hlasů Alternativa pro Německo (AfD), označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. V Durynsku dokonce zvítězila. Pro strany celoněmecké vlády kancléře Olafa Scholze bylo hlasování podle médií katastrofou a debaklem.

„Výsledek voleb musí být varováním pro všechny demokraty, jak je možné dlouhodobě rozkolísat politické poměry, když občané považují za špatné ze samé podstaty, o čem vláda rozhoduje a co dělá,“ píše v komentáři Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Podle něj voliči v Sasku a Durynsku strany celoněmecké vládní koalice „kolektivně potrestali“, o výsledku píše jako o „cunami hněvu“.

Sociální demokraté (SPD) dosáhli v obou spolkových zemích jednociferného zisku, v Durynsku se zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) vůbec nedostali do sněmu.

„Byla to celoněmecká témata, která AfD zajistila enormní podporu a která Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW) dopomohla k raketovému startu,“ napsal FAZ. Nová levicová formace BSW, která kombinuje levicovou hospodářskou politiku a politiku skeptickou k imigraci, skončila v obou zemích na třetím místě. Kancléř Scholz by si měl podle komentáře FAZ nyní uvědomit, že stěžejním tématem, která občany zajímá, je migrace.

Také podle listu Frankfurter Rundschau (FR) byla neděle „vskutku historickým dnem“. „SPD, zeleným a FDP se vrátilo jako bumerang, že se v posledních měsících zabývali jen sami sebou,“ napsal FR v komentáři. I řada vládních politiků už v neděli připisovala neúspěch ve volbách vnitřním sporům v berlínské koalici. Časopis Der Spiegel označil výsledek vládních stran v zemských volbách v Sasku a Durynsku za „debakl“ a „katastrofu“.

List Süddeutsche Zeitung se v komentáři věnuje nadcházejícím koaličním jednáním, která budou vzhledem k rozložení sil ve sněmech velmi složitá. Sasko a Durynsko se podle něj ocitly na hranici toho, že jim nebude možné vůbec stabilně vládnout. Stejně to vidí například web zpravodajské stanice ntv.

Analýza zpravodajské relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD se věnuje fenoménu strany AfD, která ovládla volby – v Durynsku zvítězila, v Sasku skončila jen těsně druhá. Podle této analýzy dlouho platilo, že příznivci AfD volí z protestu. „To se ale změnilo. Poprvé volili lidé AfD, protože jí nejvíce důvěřují, že je schopna vyřešit jejich problémy,“ napsal Tagesschau.

List Münchner Merkur píše dokonce o „kontrarevoluci“ na východě. Podle něj po zániku Německé demokratické republiky (NDR), kam dnešní Sasko a Durynsko patřily, „převzaly západoněmecké strany východ“. Nyní se ale situace obrací. Také zpravodajský web stanice ntv napsal, že strany Scholzovy vládní koalice – SPD, zelení a FDP – jsou na východě „cizím tělesem“. Klíčovou otázkou podle listu Münchner Merkur je, zda dokáže konzervativní unie CDU/CSU, která je nyní na celoněmecké úrovni v opozici, sehrát roli stabilního centra a získat zpět konzervativní voliče, kteří zčásti přešli ke krajně pravicové AfD a nové krajně levicové formaci BSW. Řádné spolkové volby Německo čekají za rok v září.

 

Podíl
Exit mobile version