Aktual.: 7.05.2025 21:03
Paříž/Berlín/Varšava – Polský premiér Donald Tusk dnes na setkání s novým německým kancléřem Friedrichem Merzem oznámil novou kapitolu v polsko-německých vztazích. Merz ve Varšavě kromě jiného mluvil o odpovědnost za vinu, kterou Německo nese v důsledku zločinů z druhé světové války. Do Varšavy šéf spolkové vlády přiletěl z Paříže, kde jednal s prezidentem Emmanuelem Macronem. Merz po schůzce s Macronem řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje cestu do Kyjeva, informují tiskové agentury.
„S plnou odpovědností dnes ohlašuji novou kapitolu v polsko-německých vztazích,“ prohlásil premiér Tusk. Vztahy mezi Varšavou a Berlínem bývaly během působení předchozí polské národněkonzervativní vlády vlažné. Tuskova proevropská Občanská koalice i Merzova konzervativní CDU jsou v Evropském parlamentu členy stejné frakce.
„Německo nikdy nezapomene na miliony obětí okupace Polska,“ řekl Merz. „My, Němci jsme za druhé světové války způsobili našim polským sousedům obrovské utrpení,“ uvedl také v předvečer 80. výročí porážky nacistického Německa v nejkrvavějším konfliktu dějin. Německo podle něho nese „ohromnou odpovědnost za vinu“ na druhé světové válce.
Šéfové polské a německé vlády mluvili o bezpečnostní situaci v Evropě v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, která trvá od února 2022. „Není jednoduché být polským premiérem a nahlas říct, že bych chtěl, aby se i Německo rychleji a intenzivněji vyzbrojovalo,“ uvedl Tusk. „Vyzbrojené Německo – to není v Polsku vždy populární heslo,“ dodal s tím, že v Evropě je jiné ohrožení než Německo. Chce, aby všechny evropské země přistupovaly k obraně stejně jako Polsko, jehož vláda na ni letos plánuje vyčlenit 4,7 procenta HDP. Německo teprve loni dosáhlo cíle NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP.
Merz dal najevo, že je otevřený vůči uvolnění přísných unijních rozpočtových pravidel, aby členské státy mohly navýšit výdaje na obranu.
S Tuskem Merz jednal jen krátce poté, co spolkový ministr vnitra Alexander Dobrindt oznámil, že napříště mohou být na německých pozemních hranicích odmítáni i migranti, kteří chtějí v zemi požádat o azyl. Tusk řekl, že s německými partnery toho bude mít hodně k projednání, aby náhodou „nevznikl dojem, že kdokoliv, včetně Německa, bude chtít posílat do Polska skupiny migrantů“. Dodal, že Polsko na to nepřistoupí.
Polsko leží na východní hranici EU a už několik let upozorňuje, že režim běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka migranty z krizových regionů využívá jako zbraň v hybridní válce proti sedmadvacítce a dováží je k bělorusko-polské hranici. Pokud se do Polska dostanou, snaží se přes něj zpravidla přejít dále na Západ. Tusk dlouhodobě kritizuje kontroly na vnitřních hranicích EU a volá po dalším posílení ostrahy východního kraje bloku.
Ukrajina se může spolehnout na další podporu, řekl Merz po schůzce s Macronem
Merz po dnešní schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Merz dodal, že brzy plánuje cestu do Kyjeva, informují tiskové agentury.
Merz také v Paříži apeloval na členy Evropské unie, aby zvýšili výdaje na obranu a zaplnili tak mezery ve schopnostech sedmadvacítky a zajistili pokračující podporu Ukrajině. Ta se už přes tři roky brání ruské agresi.
Merz doufá, že se na Ukrajině podaří brzy zajistit trvalé příměří a Německo i Francie jsou připraveny na něj dohlížet. Macron je ale skeptik – podle něj šéf Kremlu Vladimir Putin pravděpodobně jím ohlášené jednostranné třídenní příměří od 8. do 10. května nedodrží. Oba státníci si přejí, aby se na zajištění příměří podílely také Spojené státy.
Macron v březnu kvůli ruské hrozbě přišel na popud Merze s návrhem otevřít debatu o rozšíření francouzského jaderného deštníku na evropské spojence. Merz totiž tehdy těsně po předčasných volbách v Německu prohlásil, že Evropa se musí připravit „na nejhorší“. Dnes uvedl, že Německo možnost probere s Francií i Británií, které jako jediné v Evropě vlastní jaderné zbraně. Zdůraznil ale, že by šlo jen o doplněk k jaderné obraně ze strany USA.
Lídři také na tiskové konferenci slíbili Evropě nový začátek, jehož hnací silou bude francouzsko-německá spolupráce. Merz řekl, že obě země přispějí k procesu reformy Evropské unie.
Pro Merze šlo o první zahraniční cestu v roli nového kancléře, kterým ho Spolkový sněm zvolil v úterý, byť až na druhý pokus. Dnes se Merz chystá ještě na návštěvu Polska, kde se sejde s premiérem Donaldem Tuskem.