Komerční prezentace Aktual.: 10.09.2024 12:15

Praha – Od čtvrtka do neděle zasáhnou velkou část České republiky vydatné, někde zřejmě až extrémní srážky, které mohou výrazně zvedat hladiny řek. O víkendu bude navíc silně foukat. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes uvedl, že situaci dál sleduje a bude ji v dalších dnech ještě upřesňovat.

„Období od čtvrtka 12. září do neděle 15. září očekáváme velmi deštivé s výraznými srážkovými úhrny. Mezi modely panuje shoda, že na velké části území může napršet přes 100 milimetrů, v exponovaných lokalitách (například návětří Jeseníků) i výrazně více. V důsledku toho se předpokládají i výrazné vzestupy hladin vodních toků,“ sdělili meteorologové.

Během víkendu bude místy také hodně větrno, což může způsobovat v kombinaci s podmáčeným terénem polomy a vývraty stromů.

Situaci bude ČHMÚ s ohledem na potenciální výrazné dopady sledovat a dále upřesňovat, ve středu pravděpodobně zveřejní výstrahu s extrémním, tedy nejvyšším stupněm nebezpečí. Zatím vydal předběžnou výstrahu. Vychází přitom z několika předpovědních modelů.

Česko zažilo na konci srpna a začátkem září mimořádně horké a suché počasí. Zlom přišel v pondělí, kdy začalo pršet a ochladilo se, výrazný propad teplot má společně s vydatným deštěm přijít ve čtvrtek.

Jižní Německo i ČR by mohly postihnout záplavy, varovali němečtí meteorologové

Od čtvrtka hrozí na jihovýchodě Německa rozsáhlé záplavy. Dnes před nimi varovali meteorologové na specializovaném webu wetter.com. Podle něj by vydatný déšť mohl povodně způsobit také v Česku a Rakousku. Meteorologové ovšem zdůraznili, že modely vývoje by se mohly ještě změnit.

„Možná máme před sebou velké povodně na jihovýchodě Německa a u našich sousedů v Česku a Rakousku,“ uvedl meteorolog Ronald Porschke. Zároveň zdůraznil, že okolo vývoje počasí od čtvrtka do neděle panuje ještě mnoho nejasností.

Pokud by se naplnily současné předpovědi odvozené z numerických modelů GFS a ECMWF, bylo by v jižním a jihovýchodním Bavorsku podle německého meteorologa „všechno pod vodou“. Záplavy by byly zhruba třikrát větší než ty z počátku června, které si v Bavorsku vyžádaly šest obětí.

Podle dalšího meteorologa Albana Burstera by povodně mohly být horší než ty, které střední Evropu zasáhly na přelomu května a června roku 2013. Tehdy se s nimi potýkalo také Česko. I Burster zdůraznil, že se řídí daty, které má nyní k dispozici.

„Doufejme, že to nebude takové, jak to podle současných modelů vypadá. Jinak nebudeme brzy hovořit o tisícileté povodni v Ahrtalu, ale na jihovýchodě,“ řekl Burster s odkazem na ničivé povodně v údolí řeky Ahr na západě Německa z července 2021. Překvapivě silné záplavy si tehdy v Německu vyžádaly přes 180 obětí.

Web wetter.com upozornil, že se modely mohou do víkendu ještě změnit. Podobné meteorologické jevy se podle něj dají s přesností předpovědět jen krátce před jejich nástupem. Srážky by se podle meteorologů mohly mimo jiné přesunout i dál na východ, tedy nad Česko a Rakousko, a jihovýchod Německa by mohl být velkých záplav ušetřen.

Podíl
Exit mobile version