![](https://i3.wp.com/i3.cn.cz/16/1739353414_inflace.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Komerční prezentace Aktual.: 12.02.2025 14:28
Praha – Meziroční inflace v Česku letos v lednu zpomalila na 2,8 procenta z prosincových tří procent. Definitivní údaj zveřejněný dnes Českým statistickým úřadem (ČSÚ) byl o 0,3 procentního bodu vyšší, než očekávala centrální banka. Vývoj podle statistiků výrazně ovlivnily ceny potravin, které pokračovaly v meziročním růstu, a ceny bydlení. Vzhledem ke zdražení všech vstupů bylo zrychlení růstu cen potravin očekávatelné, uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Ceny potravin v lednu pokračovaly v meziročním růstu a oproti stejnému měsíci loňského roku byly vyšší téměř o pět procent. „Naopak ceny bydlení svůj růst zpomalily a oproti loňsku byly vyšší o 1,3 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Ceny vodného letos v lednu vzrostly o 4,2 procenta a ceny stočného o 3,7 procenta, zatímco v prosinci zdražily o víc než desetinu. Ceny elektřiny po prosincovém růstu o osm procent v lednu klesly o 4,7 procenta a zemní plyn zrychlil zlevňování z prosincových 5,5 procenta na 7,7 procenta.
U potravin a nealkoholických nápojů naopak většina sledovaných položek v lednu buď zrychlila meziroční cenový růst, nebo jejich zlevňování zpomalilo. O desítky procent zdražilo například máslo, vejce nebo čokoláda. Ceny zeleniny sice o 0,7 procenta klesly, ale v prosinci zelenina zlevňovala o 5,1 procenta. Pokles cen zpomalil také u cukru a mouky.
Lednové zrychlení meziročního růstu cen potravin bylo podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu očekávatelné. „Už v průběhu loňského roku rostly ceny zemědělské produkce, ceny potravinářů, nájemné, další náklady na provoz skladů a prodejen, velký vliv mají i zvyšující se mzdy zaměstnanců plus rozsáhlé investice do modernějších a udržitelnějších řešení pro zákazníky,“ uvedl Prouza. Poukázal i na nízkou srovnávací základnu z loňského ledna, kdy podle něj ceny potravin meziročně klesly o 3,9 procenta.
Lednová inflace 2,8 procenta byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než očekávala Česká národní banka (ČNB). U potravin, nápojů a tabáku centrální banka očekávala růst o 2,8 procenta, nakonec ale ceny stouply o čtyři procenta. Růst regulovaných cen o 1,5 procenta pak byl o 0,2 procentního bodu vyšší, než banka předpokládala. Očekáváním ČNB naopak zcela odpovídal pokles cen pohonných hmot o 0,4 procenta.
Podle centrální banky inflace v jarních měsících zpomalí a bude se letos pohybovat v horní polovině tolerančního pásma ČNB. „Tahounem inflace zůstanou i v následujících čtvrtletích zejména ceny potravin,“ řekl náměstek ředitele měnové sekce Jakub Matějů.
Také analytici oslovení ČTK se shodli, že největší riziko pro vývoj inflace v dalších měsících představují zejména potraviny a služby. „Ceny potravin budou působit v letošním roce proinflačně, což se předpokládalo, nicméně cenové tlaky v tomto segmentu mohou být v letošním roce silnější, než jsme predikovali,“ řekl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
Lednový výsledek byl podle hlavního ekonoma Generali Investments Radomíra Jáče mírně nad očekáváním finančního trhu, který počítal s růstem o 2,6 procenta. I tak ale představuje dobrou zprávu, doplnil. „Pro letošní rok čekáme celoroční průměrnou inflaci mírně nad úrovní dvou procent. To by znamenalo, že se v některých měsících letošního roku meziroční inflace podívá i pod dvě procenta,“ uvedl Jáč.