Komerční prezentace Aktualizace: 19.03.2024 14:45

Praha – Poslanci by si na dnešní mimořádné schůzi měli potvrdit, že bezpečnostní hrozbou pro Česko je režim ruského prezidenta Vladimira Putina, jeho rozpínavost a že bezpečnostní zájmem země je její prozápadní směřování. Dalším z pětice bodů, které chce vládní koalice podle šéfa frakce Pirátů Jakuba Michálka dnes rozebírat, je deklarace další připravenosti v podpoře Ukrajiny. Zákonodárci by si podle něj měli také ujasnit, že nelze zpochybňovat vojáky a armádu, „ty, kteří se připravují na všechny hrozby“. Řekl to dnes novinářům.

 

Největším bezpečnostním rizikem je podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana hecování veřejnosti a vyvolávání nesnášenlivosti. Jde o hnojivo extremismu a rozdělování společnosti, míní. Podobně se před mimořádnou schůzí vyjádřil místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Mimořádnou schůzi nechaly svolat koaliční strany v reakci na postupy i některé výroky předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Požadavek na svolání poslanců vznesl předseda Pirátů Ivan Bartoš kvůli tomu, že Babiš žádal v e-mailu od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), včetně toho, zda má děti. E-mail se dostal na veřejnost.

Podle místopředsedkyně STAN Věry Kolářové je zásadní a neomluvitelné, že Babišův mail „jasně směřoval k diskreditaci české zahraniční politiky a vlády“. Za nepřekročitelné pak označila zatahování rodin a dětí politiků do politických soubojů.

Koalice podle premiéra Petra Fialy (ODS) upozorňuje zejména na to, jak Babiš komentuje zahraničněpolitické události, ale i bezpečnost. Předseda ANO v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu často opakuje, že je třeba mluvit o míru. Lipavský v České televizi uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka.

Lipavský: Koalice navrhne ve Sněmovně usnesení zahrnující bezpečnostní principy

Koaliční poslanci dnes na mimořádné schůzi Sněmovny navrhnou usnesení zahrnující základní bezpečnostní principy. V pořadu Ptám se já na webu Seznam Zprávy to dnes řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Usnesení podle něj nebude nijak ideologické, nebude se vymezovat vůči opozičnímu hnutí ANO.

Podle ministra je vhodné, aby vláda dala jednotně a razantně najevo, že jí záleží na bezpečnosti země. „To jsou základní věci, které nás spojují. Spojují to, o co by nám mělo jít v této bezprecedentně složité situaci, když dva roky na evropském kontinentu probíhá největší vojenský konflikt,“ řekl.

„V usnesení dostane hnutí ANO možnost souhlasit s nejzákladnějšími principy, na kterých stojí bezpečnost naší země. S členstvím v Evropské unii, NATO. S principy, že je potřeba zadržovat ruský imperialismus a tedy logicky v tuto chvíli podpořit Ukrajinu,“ dodal Lipavský. Babiš podle šéfa diplomacie najíždí na protiukrajinskou rétoriku nebo zpochybňuje některé zbrojní zakázky.

Lipavský v neděli v České televizi uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Babiš následně v e-mailu svým spolupracovníkům napsal, aby mu o Lipavském připravili podklady, včetně informací o dětech. Předseda ANO tvrdí, že nesháněl kompromitující materiály, ale jen podklady z veřejných zdrojů, aby mohl ve Sněmovně reagovat na Lipavského výroky o Ukrajině. Později se na síti X omluvil za vulgární výraz, který na adresu šéfa české diplomacie v e-mailu použil.

Koaliční strany podle SPD a ANO podvádějí s přihláškami do sněmovní diskuse

Vládní koalice podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury podvody neumožnila poslancům jeho strany vystoupit na mimořádné schůzi k bezpečnostní rizikům, která se na žádost vládních stran uskuteční dnes odpoledne. Předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) na tiskové konferenci vyzval, aby zajistila transparentní způsob přihlašování poslanců do diskuse. Stalo se totiž, a podle něj ne poprvé, že v okamžiku vyhlášení schůze už bylo do diskuse s přednostním právem přihlášeno 14 zákonodárců. Také podle šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové se schůze odehraje v ostudné režii. Hnutí je podlou fintou zakázáno mluvit, uvedla.

„Čachry machry“ a podvody vládních stran podle Okamury zabránily tomu, aby mohli poslanci hnutí navrhovat body schůze či se vyjádřit. Ptát se podle Okamury chtěli například na informaci, podle které mají čeští vojáci vyjet na Ukrajinu 1. dubna.

Za největší bezpečnostní riziko země přitom podle Okamury hnutí SPD považuje „zatahování republiky do války ze strany pětikoalice“. „Nechceme posílat zbraně na Ukrajinu ani vojáky,“ uvedl.

Schillerová označila přihlášky koaličních poslanců „během zlomku vteřiny“ za záhadné. Hnutí ANO je podle ní podlou fintou zakázáno mluvit a ptát se na „skutečné a jediné ohrožení bezpečnosti země, kterým je financování ODS z peněz vypraných v kampeličce a s tím související vydíratelnost premiéra Petra Fialy (ODS)“.

Česká národní banka minulý týden zahájila správní řízení s Podnikatelskou družstevní záložnou (PDZ) směřující k odnětí povolení působit jako družstevní záložna. Důvodem jsou přetrvávající závažné nedostatky v její činnosti. V záložně měl v minulosti peníze uložené i Fiala. Opozice žádala vysvětlení a počátkem letošního února se neúspěšně pokusila ke kauze prosadit mimořádnou schůzi.

Mimořádnou schůzi nechaly svolat koaliční strany v reakci na postupy i některé výroky předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Očekává se, že debata k bezpečnostním hrozbám potrvá dnes do nočních hodin a bude pokračovat také ve středu. Podle Okamury se chtěli poslanci jeho hnutí přihlásit do diskuse s přednostním právem, stáli proto ve frontě v okamžiku vypsání schůze. V té chvíli už ale byli zapsáni jiní zákonodárci. Dnes se tak podle SPD zřejmě poslanci hnutí nedostanou ke slovu.

Návrh programu mimořádné schůze obsahuje jediný bod nazvaný „Bezpečnostní hrozby pro Českou republiku“. Požadavek na svolání poslanců vznesl předseda Pirátů Ivan Bartoš kvůli tomu, že Babiš žádal v e-mailu od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), včetně toho, zda má děti. E-mail se dostal na veřejnost.

 

 

 

Podíl
Exit mobile version