Komerční prezentace Aktual.: 15.07.2025 17:58
Brusel – Ministři zahraničí zemí Evropské unie se neshodli na pozastavení asociační dohody s Izraelem, oznámila po dnešním společném jednání ministrů sedmadvacítky šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Izrael podle ní musí prokázat, že dělá více konkrétních kroků, aby zlepšil situaci Palestinců v Pásmu Gazy. Evropská unie bude vývoj bedlivě sledovat, prohlásila Kallasová.
Pro EU je podle Kallasové nyní nejdůležitější zlepšit situaci lidí v palestinském Pásmu Gazy. „Izrael musí dokázat, že dělá více kroků, aby zlepšil situaci Palestinců na místě. Budeme to nadále sledovat velmi pečlivě,“ řekla novinářům na tiskové konferenci po jednání. „EU bude připravena jednat, pokud Izrael nesplní své závazky,“ uvedla bez podrobností šéfka unijní diplomacie.
Ministři zahraničí sedmadvacítky dnes odpoledne debatovali o dalším postupu proti Izraeli poté, co přezkum naznačil, že izraelské počínání v Pásmu Gazy mohl porušovat podmínky asociační dohody s evropským blokem. Český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ovšem už předtím naznačil, že v současnosti není mezi členskými státy EU kvalifikovaná většina pro přijetí kroků, které by poškodily evropsko-izraelské vztahy.
Kallasové se minulý týden podařilo dojednat dohodu s Izraelem, která by měla zlepšit humanitární situaci v Pásmu Gazy, za což ze strany unijních ministrů podle Lipavského zazněla na její adresu pochvala.
V dokumentu rozeslaném před několika dny členským státům bylo podle všeho navrženo deset možných diplomatických kroků vůči Izraeli. Byly mezi nimi závažné kroky, jako je pozastavení asociační dohody, ale i méně tvrdá opatření, jako například pozastavení určitých technických projektů mezi EU a Izraelem.
U žádné z možností, které předložila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová v souvislosti s Izraelem, nepanuje shoda, uvedl po dnešním jednání Lipavský.
Česká republika patří k zemím, které si myslí, že EU asociační dohodu vypovídat nemá, například Irsko a Španělsko ale mají opačný názor.
V říjnu 2023 zahájil Izrael v Pásmu Gazy vojenskou ofenzivu v reakci na útok teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Od začátku války bylo při izraelských útocích v Pásmu Gazy podle údajů místního ministerstva zdravotnictví zabito přes 58.000 Palestinců a dalších více než 139.000 bylo zraněno, píše palestinská tisková agentura WAFA. OSN tato data podle agentury AFP považuje za spolehlivá.