Vrchní soud Hanniga potrestal za dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie při rekonstrukci Latzelovy vily ve Vápenné třemi lety vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Výrazně mu ovšem navýšil peněžitý trest, zaplatit má 300 tisíc korun.

„Starosta požádal o dotaci, jež byla poskytnuta účelově na rekonstrukci vily, a ta měla sloužit na poskytování služeb pro sociálně vyloučené a romské komunity. Objekt byl ale v určené době buď prázdný, nebo v něm probíhaly jen jednorázové akce jako vítání občánků či zasedání zastupitelstva,“ uvedla v odůvodnění soudkyně Magda Mihulová.

„Nikdo nekladl obžalovanému za vinu to, že by vilu zneužíval pro ziskové účely, to ale není podstatou obžaloby,“ dodala. Hannigovi hrozilo v krajním případě až deset let vězení, vyčíslená potenciální škoda totiž o sto tisíc přesáhla hranici deseti milionů a spadala už tudíž do zákonné hranice škody velkého rozsahu.

Vrchní soud přihlédl především k tomu, že se kauza při započtení policejního vyšetřování táhne už deset let, mimo jiné vinou pochybení prvoinstančního soudu. Hannig navíc doposud nebyl trestně stíhán.

Roli v nutnosti potrestání podle soudu sehrálo mimo jiné to, že starosta do vyhodnocující zprávy investiční akce napsal nepravdivé údaje o nových sociálních službách a aktivitách, aby se vyhnul riziku, že obec bude muset poskytnutou dotaci vrátit. Tím by došlo k jejímu neoprávněnému obohacení.

„Je to políček všem starostům a starostkám“

Starosta Vápenné řekl, že se verdiktem cítí být zklamaný. „Rozhodnutí soudu akceptuji, nicméně se s ním nemůžu ztotožnit, cítím se být nevinný. Nic jsem neukradl, nic jsem nezpronevěřil, z mého pohledu nedošlo k žádné finanční újmě, všechny finanční prostředky se vrátily jak státu, tak Evropské unii,“ reagoval s tím, že zvažuje podat dovolání.

„Obec má opravenou budovu, kterou teď využívá spousta lidí. Dnešní rozhodnutí je políčkem do tváře všem starostům a starostkám, kteří se chtějí pustit do nějakých projektů, jež můžou skončit třeba i neúspěchem. Ale aby za to někdo nesl takovou velkou cenu – a to v situaci, že opravdu nic neukradl – to je pro mne nepochopitelné a neakceptovatelné,“ doplnil.

Nyní chce s rodinou a blízkými řešit co dál, stejně jako odstoupení z funkce starosty, v níž byl 21 let.

Podání dovolání nevylučuje ani státní zástupce Ondřej Frgal, jenž v závěrečné řeči trval na původním pětiletém trestu vězení.

„Zvážíme to, až soud doručí rozsudek. Trest byl snížen významně, na druhou stranu je správné, že byl udělen peněžitý trest, protože bylo jednoznačně prokázáno, že šlo o snahu získat majetkový prospěch, byť jen pro obec. V tomto smyslu je uložený trest pozitivní,“ shrnul.

Vilu obec opravila, dotaci musela stejně vrátit

Soud prvního stupně uváděl, že Hannig je sice vinen, nicméně činu se dopustil na základě mylných a zavádějících informací od spolku Darmoděj, nemohl proto vědět, že podmínky udělení dotace nebudou splněny. Skutková podstata ale byla naplněna, protože dotace byla použita na jiný než předem určený účel.

Obžalobu proti Hannigovi vzneslo státní zastupitelství poprvé v roce 2019, kauzu pak odvolací soudy opakovaně vracely zpět. Celkem padly už tři verdikty, které se výrazně lišily.

Zatímco jednou udělil soud starostovi pokutu 15 tisíc korun a ve většině bodů obžaloby ho viny zprostil, loni v říjnu ho při opakovaném projednání odsoudil k pět letům vězení a pokutě 60 tisíc.

Případ se týká využití dotace, s jejíž pomocí obec financovala rekonstrukci Latzelovy vily. Ta je po obnově jednou z nejvýstavnějších budov ve Vápenné. Obec nicméně nedokázala dodržet podmínky dotace a zajistit v budově požadované působení sociální služby.

Problém vznikl v souvislosti se dvěma propojenými dotačními projekty. V rámci prvního, investičního, se měla vila za deset milionů korun rekonstruovat a stát se centrem sociálních služeb. Druhý projekt ji zase měl oživit ve prospěch sociálně vyloučených lidí.

Sociální služby však pracovníci neziskové organizace Darmoděj neposkytovali v opravené vile, ale v jiné době a jinde, protože došlo ke zpoždění rekonstrukce. Z toho, kdo za to může, se navzájem obviňovaly vedení obce a nezisková organizace, která se sociálně vyloučenými pracovala.

Obec desetimilionovou dotaci na opravu objektu nakonec musela vrátit, přestože byla rekonstrukce dokončena a budova byla v roce 2015 zkolaudována.

Podíl
Exit mobile version