Komerční prezentace Aktualizace: 1.08.2024 22:06

Vilnius – Fotbalisté Mladé Boleslavi v odvetě 2. předkola Konferenční ligy zvítězili 1:0 na hřišti litevského Transinvestu a postoupili do další fáze. Favorit dvojutkání navázal na domácí výhru 2:0. Ve Vilniusu dnes rozhodl jediným gólem v 78. minutě střídající útočník Matyáš Vojta.

Svěřenci kouče Davida Holoubka musejí na cestě do hlavní soutěže vyřadit ještě dva soupeře. Ve 3. předkole narazí na Hapoel Beer Ševa, který po úvodní bezgólové remíze vyhrál na hřišti bulharského celku Černo More Varna 2:1. Středočeši začnou 8. srpna doma, odveta je na programu o týden později. Izraelské týmy hrají i v této sezoně domácí utkání na neutrální půdě kvůli válečnému konfliktu v Pásmu Gazy mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Hapoel absolvoval první duel v azylu v bulharské Loveči.

„Hráči si za celý dvojzápas postup zasloužili. Soupeř nás vlastně nijak neohrozil, ale i tak to bylo dost těžké utkání. Hráli jsme na umělé trávě, která nebyla pokropená, bylo to strašně pomalé, hodně soubojové,“ řekl Holoubek v klubové nahrávce pro média.

Předposlední tým litevské ligy nastoupil oproti prvnímu utkání se dvěma změny v základní sestavě, trenér Holoubek udělal tři. Zraněného kapitána Matějovského nahradili v záloze Langhamer a Mareček, autor všech tří branek v nedělním ligovém duelu se Slováckem. V útoku dostal poprvé šanci v A-týmu od začátku osmnáctiletý Buryán.

Transinvest přivítal Mladou Boleslav na umělé trávě na stadionu LFF ve Vilniusu, protože jeho hřiště nesplňuje podmínky UEFA. Zatímco doma český tým v úvodním dějství dvakrát skóroval, dnes se neprosadil, přestože zahrozili oba střelci z minulého týdne. Ve 12. minutě vyzkoušel Čupičovu pozornost přímo z rohu Kušej a vzápětí srbský gólman ani nemusel zasahovat proti Ladrově nepřesnému voleji z vyložené pozice na zadní tyči.

V 19. minutě se dostal k hlavičce domácí Pires, ani on však branku netrefil. V 26. minutě vypálil z velké dálky Mareček, Čupič byl ale dnes jistější než před týdnem, kdy velkou chybou nabídl soupeři úvodní gól. Krátce před pauzou neuspěl ani Kušej v podobné příležitosti jako v úvodu Ladra.

„Je škoda, že jsme v prvním poločase nedali gól, měli jsme tam asi tři šance. Kdybychom jednu proměnili, byli bychom v dalším průběhu uvolněnější, uklidnilo by nás to,“ podotkl Holoubek.

Domácí debutant v pohárech hrál s favoritem po změně stran vyrovnanou partii, nedostával se ale do gólových šancí, které by ho vrátily do hry o postup. Zkraje druhého poločasu to zkoušeli z dálky Devens s Piresem, jejich pokusům chyběla razance.

Nepříliš atraktivní průběh pokračoval a čtvrthodinu před koncem mohla přijít pro Mladou Boleslav komplikace. Brankář Trmal jen vyrazil před sebe dalekonosnou střelu Radčenka a nejlepší střelec litevské ligy Devens měl na noze gól, v pádu ale míč pořádně netrefil.

Jistotu přece jen dal favoritovi v 78. minutě Vojta, jenž zblízka z velkého úhlu nekompromisně o břevno překonal Čupiče. Dvacetiletý útočník, který jarní část minulé sezony strávil na hostování v druholigovém Varnsdorfu, si připsal premiérový zásah v A-týmu. V nastavení mohl skóre navýšit John, samostatnou akci ale zakončil střelou mimo.

„V něčem to bylo podobné jako domácí utkání, také jsme mohli dát více gólů, hlavně v prvním poločase. Hráli jsme tak, abychom hlavně neinkasovali, a věděli jsme, že šance ještě přijdou. Nakonec nám stačil jeden gól,“ uvedl obránce Jakub Fulnek.

Mladoboleslavští postupem přes vítěze Litevského poháru oslavili návrat do Evropy po pěti letech. Skupinu si zahráli pouze v sezonách 2006/07 a 2007/08 v někdejším Poháru UEFA. Středočeši ve 3. předkole Konferenční ligy doplnili Baník Ostrava, který přešel přes arménský tým Urartu.

Hlasy po utkání:

David Holoubek (trenér Mladé Boleslavi): „Hráči si za celý dvojzápas zasloužili postup. Soupeř nás vlastně nijak neohrozil, ale i tak to bylo hodně těžké utkání. Hráli jsme na umělé trávě, která nebyla pokropená, bylo to strašně pomalé, hodně soubojové. Je škoda, že jsme v prvním poločase nedali gól, měli jsme tam asi tři šance. Kdybychom jednu proměnili, byli bychom v dalším průběhu uvolněnější, uklidnilo by nás to. Jsem moc rád, že jsme nakonec gól dali, pak už jsme měli hru absolutně pod kontrolou. Pomohl nám výborný vstup střídajících hráčů, což přineslo i branku. Jsem za to rád, že ti mladí tam vlítnou, dají tomu drajv a energii. Chci pochválit i naše fanoušky, jeli sem několik hodin a celý zápas nás povzbuzovali.“

Jakub Fulnek (obránce Mladé Boleslavi): „Věděli jsme, že nás znovu čeká odhodlaný soupeř, ale přijeli jsme připravení. V něčem to bylo podobné jako domácí utkání, také jsme mohli dát více gólů, hlavně v prvním poločase. Hráli jsme na to, abychom nedostali branku. Věděli jsme, že šance ještě přijdou, nakonec nám stačil jeden gól.“

FK Transinvest – FK Mladá Boleslav 0:1 (0:0)

Branka: 78. Vojta. Rozhodčí: MacDermid – Potter, Rae (všichni Skot.). ŽK: Malžinskas, Eduardo, Čivilis, Kiselevskis, Devens – Buryán, Kušej. První zápas 0:2, postoupila Mladá Boleslav.

Transinvest: Čupič – Čivilis, Šveikauskas, Malžinskas (79. Kaškelevičius) – Stočkunas, Eduardo (61. Kawači), Pilibaitis (79. Sakurai), Radčenko, Sato (61. Kiselevskis) – Pires (76. Kružikas), Devens. Trenér: Grudzinskas.

M. Boleslav: Trmal – Kostka, Suchý, Král, Fulnek – Vydra (84. Sakala), Langhamer – Buryán (46. John), Mareček (65. Mašek), Kušej (79. Stránský) – Ladra (65. Vojta). Trenér: Holoubek.