Aktualizace: 21.01.2024 18:30
Mnichov – V německých městech dnes pokračují rozsáhlé demonstrace proti pravicovému extremismu vyvolané zprávou o loňské schůzce, na níž podle investigativní skupiny zástupci krajní pravice mluvili o masových deportacích cizinců. Akci v Mnichově namířenou mimo jiné proti pravicově populistické straně Alternativa pro Německo (AfD) pořadatel odvolal kvůli přeplněnosti. Už v sobotu podle úřadů vyšlo do ulic asi 250.000 lidí.
Takový počet demonstrantů se dnes podle organizátorů dostavil na shromáždění v Mnichově. Policie podle listu Süddeutsche Zeitung účast odhadla na 100.000 lidí. Vzhledem k mase lidí začala být situace napjatá, píše deník Die Welt, načež se pořadatelé společně s policií a hasiči rozhodli shromáždění rozpustit.
Demonstranti v Mnichově dorazili s transparenty odsuzujícími pravicově extremistické myšlenky. Na plakátech bylo možné číst nápisy jako „Poučme se z historie, místo abychom ji opakovali“, „Žádná tolerance k netoleranci“ či „AfD – noční můra Německa“.
Demonstrace pokračují druhým týdnem v řadě. Již v pátek musela být kvůli velkému množství lidí odvolána demonstrace proti AfD v Hamburku. Za celý víkend podle policie vyšly do ulic po celém Německu statisíce lidí, aby vyjádřili podporu soudržnosti a toleranci ve společnosti.
Na dnešní den aktivisté svolali manifestace v desítkách měst od metropole Berlína po malá města, uvádí agentura AFP. V Kolíně nad Rýnem dorazily desítky tisíc lidí, podle organizátorů to bylo až 70.000. V Brémách proti pravicovému extremismu a za demokracii demonstrovalo dnes podle policejních dohadů 45.000 lidí, desetitisíce lidí podle úřadů přišly také k budově parlamentu v Berlíně.
V sobotu byly akce poklidné a policie žádné větší problémy nehlásila. Odpor části veřejnosti k AfD vyvolal plán na deportace až dvou milionů přistěhovalců, o kterém podle investigativní skupiny Correctiv zástupci AfD a dalších krajně pravicových sdružení loni tajně jednali.
I přes vlnu protestů zůstává AfD v průzkumech veřejného mínění po konzervativní unii CDU/CSU druhou největší politickou silou v zemi. Protiimigrační strana odmítla, že by deportační plán probíraný na setkání v Postupimi byl součástí jejího programu, a tvrdí, že členové, kteří se účastnili, tam byli z čistě osobních důvodů, nikoliv jako zástupci strany.