Aktual.: 17.11.2024 19:39
Brno – Modlitbu pro Martu v podání herečky Markéty Matulové si dnes v Brně poslechlo zaplněné náměstí Svobody. Následovala česká hymna, při které se ke zpěvačce Anetě Langerové přidalo i mnoho příchozích, a slovenská hymna v podání Mímy Krajčové. V řečnickém bloku lidé z pódia varovali před vývojem na Slovensku po nástupu vlády Roberta Fica. Program je součástí festivalu Brněnský sedmnáctý, jehož cílem je připomínat události listopadů 1939 a 1989 i aktivizovat společnost.
„Přestože mohou být oslavy spjaté se 17. listopadem vnímány jako přežitek, je důležité si cenu naší svobody uvědomovat, a i díky oslavám si vděčnost připomínat,“ uvedl vedoucí festivalu Stano Čaban.
Program na náměstí Svobody začal v poledne. Na pódiu vystoupil třeba slovenský Orchester Jeana Valjeana nebo skupina Synkopy 61, která hraje od roku 1960. V řečnickém bloku promluvil kromě jiných ředitel Moravské galerie Jan Press, jenž se dotázal na přítomnost Slováků. Ruku zvedlo několik desítek lidí. Press se kriticky vyjádřil k vývoji slovenských kulturních institucí, kde ministryně kultury Martina Šimkovičová odvolala například ředitelku Slovenské národní galerie a další lidi z vedoucích pozic. „Co se tam dnes odehrává, ukazuje, že si svobody musíme vážit. Musíme se chovat odpovědně k našim hodnotám,“ řekl.
Nesouhlas s politikou slovenského premiéra a jeho vlády dali dnes najevo také lidé a politici v centru slovenské metropole. Podle šéfa nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michala Šimečky přišlo na demonstraci 17.000 lidí.
V Brně promluvila také novinářka a disidentka Jana Soukupová, která zkritizovala předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, za což sklidila hlasitý potlesk. Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš citoval T. G. Masaryka. „Má-li naše demokracie nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii,“ řekl. Po proslovech vystoupila zpěvačka Aneta Langerová.
Oslav 17. listopadu se každoročně účastní tisíce lidí. Podle Čabana má dnešní den festivalovou atmosféru a není čas věnovat se tématům spojeným se svobodou a odpovědností, což je motto letošního ročníku, do hloubky. Slibuje si to však od příštích dnů, neboť letos festival poprvé trvá až do 27. listopadu. Program nabídne diskuse třeba na téma angažovanosti divadelníků do politiky nebo debatu o lokální politice.