
Komerční prezentace Aktual.: 2.04.2025 13:19
Brno – Sošku Věstonické venuše starou až 29.000 let vystaví od června do září Moravské zemské muzeum (MZM) v Brně. K letošnímu výročí 100 let od jejího nalezení připravilo muzeum ve spolupráci s dalšími institucemi sérii akcí. Program oslav dnes zástupci muzea představili novinářům.
Hlavní částí projektu nazvaného Venuše100, který má i vlastní webové stránky, bude stejnojmenná výstava v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Hlavní roli na ní bude mít originál sošky. „Obvykle venuši kvůli obavám z poškození vystavujeme v krabičce, lidé ji tak vidí pouze zpředu. Tentokrát ale bude umístěna ve vitríně na otočném stojánku ve vzpřímené poloze, lidé tak budou mít jedinečnou možnost si ji prohlédnout ze všech stran a všimnout si některých detailů, jako je otisk prstu dítěte nad její levou hýždí,“ uvedl kurátor Věstonické venuše a vedoucí ústavu Anthropos Petr Neruda.
V další vitríně budou vystavené fragmenty „sester“ Věstonické venuše, tedy sošek, z nichž se dochovala jen část. Samotné předměty doplní panely s informacemi o období lovců mamutů, historii objevu sošky i výsledky jejího zkoumání.
Zahájení výstavy doprovodí 20. června slavnostní večer v Biskupském dvoře, jehož hlavním bodem bude předpremiéra dvaapadesátiminutového dokumentu České televize Věstonická venuše – 100 let od nálezu, který změnil dějiny.
Vystavení samotné venuše není jedinou výstavou spojenou s letošním výročím. Už 24. dubna začne v Archeoparku Pavlov a na zámku v Mikulově výstava Druhý život venuše, která představí sošku tak, jak se během let objevovala v literatuře, filmu, hudbě či výtvarném umění.
Výstavu Venuše100 v Dietrichsteinském paláci vystřídá výstava Mýtus velké bohyně. „Ač je Věstonická venuše nepochybně nejslavnější a největší fenomén, v našich depozitářích máme z doby neolitu asi 400 venuší z různých míst na Moravě. S jejich pomocí bychom chtěli prezentovat neolit jako dobu velmi živou, barevnou a společenskou. Jak víme díky analýzám, keramika té doby byla stejně jako venuše velmi pestrá a barevná. Na výstavě bychom navíc rádi otestovali nové metody a postupy, které budeme v dalších letech chtít uplatňovat v dalších expozicích,“ poznamenal ředitel Historického muzea MZM Marek Junek.
Oslavy 100. výročí od nálezu slavné sošky Karlem Absolonem doprovodí i výtvarná soutěž pro základní školy o nejkrásnější ztvárnění Věstonické venuše. Žáci mají za úkol venuši vytvořit podle svých představ jakoukoli technikou. Díla mohou odevzdávat do 30. května, odborná komise z nich vybere maximálně 100 nejzdařilejších, která vystaví, a deset vítězných. Jejich autoři dostanou věcné ceny, celá jejich třída potom rodinnou vstupenku na výstavu.
Věstonická venuše je figura z pálené hlíny stará pravděpodobně 27.000 až 29.000 let. Jde o nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě, nalezl ji Karel Absolon 13. července 1925 v Dolních Věstonicích.