„Kromě oblasti Karviná lidé většinou domovy opouštět nechtějí. Přesto bych je vyzval, aby se evakuovali. Probíhá evakuace zhruba tisíce lidí ze sídliště Opava-Kateřinky, probíhají evakuace v Kravařích-Dvořisku, Bohuslavicích. Nejdramatičtější situace byla v oblasti Nový Jičín kolem 18:00, kde došlo i k tomu, že evakuovaní lidé se v naprosté většině vrátili do svých domovů a teď se v druhé vlně musí evakuovat znovu a už na loďkách,“ uvedl Bělica. Kdyby obydlí opustili všichni vyzvaní k evakuaci, bylo by nyní podle hrubých odhadů evakuovaných lidí zhruba 5000.

Podle ředitele moravskoslezských hasičů Radima Kuchaře je i s ohledem na další předpověď jasné, že mnozí lidé, kteří se odmítli evakuovat, budou následně hasiče žádat, aby se pro ně vrátili. I na tyto situace se v noci budou hasiči připravovat. „Nejsme za to rádi, ale dalo se to předpokládat a bohužel se to naplňuje,“ uvedl Kuchař.

Briefing po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje:

Večer regionu na pomoc přiletěly dva vrtulníky, které budou moci využívat hasiči. Policisté mají přislíbenu výpomoc z dalších, méně postižených, regionů. Aktuálně jich je v kraji pouze v souvislosti se záplavami nasazeno asi 400. Z 390 jednotek hasičů se na řešení záplav podílí asi 120. Hejtman zatím nežádal o pomoc armádu, hasiči a policisté situaci v kraji zvládají. „Kulminaci řek očekáváme v neděli kolem poledne až do odpoledne a musíme se připravit na evakuaci mnoha dalších míst,“ řekl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Dodal, že kvůli možnému upouštění Slezské Harty a Kružberku, které by mohlo nastat v neděli, by od komunikací mohly být odříznuty některé oblasti. Policisté se proto chystají informovat obyvatele dotčených lokalit. Jedná se o místa přímo pod vodními nádržemi. „Nejsou ohrožené objekty, ale s největší pravděpodobností dojde na nějakou dobu k odříznutí těch přístupových komunikací,“ řekl hejtman. Lokality by nemusely být přístupné až pět dnů.

„Co se týče prognózy srážek na následující den, tak v Jeseníkách ještě v příštích 24 hodinách očekáváme úhrny srážek pohybující se kolem 150 milimetrů. Na ostatním území kraje srážky v úhrnech 40 až 100 milimetrů. Pršet by mělo na celém území kraje minimálně během dnešní noci a v neděli dopoledne,“ uvedl ředitel ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Petr Tušil. Některé toky přesáhly extrémní stupeň ohrožení, což je hodnota odpovídající padesátiletému průtoku. Na některých dalších tocích jsou třetí stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. V neděli se očekává kulminace Opavy a Opavice v Krnově, v Opavě se kulminace předpokládá v odpoledních hodinách, v Děhylově kolem půlnoci. Problematickými místy je i Odra ve Svinově, kde se předpokládá více než stoletý průtok.

Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí

Moravskoslezský a Olomoucký kraj dnes vyhlásily kvůli záplavám stav nebezpečí, umožní jim to lépe a rychleji reagovat na aktuální situaci. Některé toky na severní Moravě dosáhly dnes odpoledne 50letého průtoku, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Stav extrémní povodně kolem 16:00 trval na Černé Opavě v Mnichově a Porubce ve Vřesině v Moravskoslezském kraji. Nově je také na řece Bělá v Mikulovicích a na Vidnavce ve Vidnavě na Jesenicku v Olomouckém kraji a také na Opavici v Krnově na Bruntálsku. Situace na tocích se rychle mění.

Úrovně 50leté vody odpoledne dosáhla také Opava v Karlovicích na Bruntálsku. Také tam krátce platil extrémní povodňový stupeň, hladina tam ale zase brzy poklesla zpět na třetí povodňový stupeň.

Déšť pokračuje zejména v jihovýchodní polovině území, na některých místech prší i 30 milimetrů za hodinu. „Od středečního večera už napršelo na návětří Jeseníků a Krkonoš kolem 300 mm (litrů na metr čtvereční), kolem 200 mm v Novohradských horách a na Ostravsku,“ uvedli meteorologové. Do noci na pondělí podle nich dosáhnou celkové úhrny za čtyři dny vytrvalého deště na návětří Jeseníků přes 500 mm, na hřebenech Krkonoš přes 400 mm.

Podíl
Exit mobile version