Aktual.: 14.12.2024 09:55
Londýn – Muž v Británii vysoudil 70.000 liber (přes 2,1 milionu Kč) za to, že mu jeho lékař předepsal léky, které u něj vyvolaly gamblerství a nutkání neustále nakupovat. Když pak léky vysadil, začal trpět paranoiou a obviňoval své děti, že nejsou jeho. Uvedla to agentura AFP.
Šestašedesátiletý Philip Stevens z jihoanglického Hampshiru trpěl syndromem neklidných nohou, který se projevuje záškuby a tupými bolestmi. V roce 2017 mu jeho lékař předepsal ropinirol určený k léčbě Parkinsonovy choroby, neupozornil jej však na možné vedlejší účinky, jako je ztráta kontroly nad svým jednáním.
Stevens dříve rád chodil na dostihy a vždy sázel opatrně, s léky se ale jeho sázení vymklo kontrole. Peníze posílal přes svůj chytrý telefon a dokonce se budil uprostřed noci, aby si vsadil. Zároveň cítil nutkání hodně nakupovat, v nadměrném množství si například koupil rybářské vybavení.
„Za čtyři roky, co Philip užíval ropinirol, utratil tisíce liber na internetových stránkách s hazardními hrami. Ty se pro něj staly nutkáním, sázel na cokoli, co se dalo, a přestal se úplně starat o výhru,“ uvedla mluvčí právnické firmy Leigh Day.
Stevens nakonec na radu jiného lékaře přestal ropinirol užívat. Jeho nutkavé chování sice ustalo, ale vzhledem k tomu, že mu nikdo neřekl, jak postupně léky přestat brát, začal trpět vážnými abstinenčními příznaky. Jedním z nich byla paranoia, kvůli které požádal své děti, aby podstoupily testy DNA, protože nabyl přesvědčení, že nejsou jeho.
„Doufám, že z tohoto případu vyplynou důležitá ponaučení, která zajistí, že pacienti v budoucnu dostanou všechny potřebné informace o možných vedlejších účincích těchto léků,“ řekla právnička Angharad Vaughanová.
Mluvčí právnické firmy dodala, že oba muži se na finančním vyrovnání dohodli. Stevensův lékař nicméně nepřijal jakoukoliv zodpovědnost.