Aktualizace: 18.03.2024 16:42
Praha – Ministerstvo zdravotnictví (MZd) představí ve středu novinářům mobilní aplikaci EZkarta. Stejnou funkci má Portál občana, hodnota takové aplikace je diskutabilní, píše v připomínkách k zákonu o elektronizaci zdravotnictví, který ji zavádí, úřad místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti). Před předložením zákona k připomínkám podle něj MZd návrh s Digitální informační agenturou (DIA), která je ústředním koordinačním místem digitalizace, nekonzultovalo. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.
Aplikace EZkarta vznikla úpravami „covidové“ aplikace Tečka, kterou si stáhlo skoro sedm milionů lidí. Sloužila k prokázání negativního testu, prodělání nemoci nebo očkování. Právě údaje o očkování proti různým nemocem mají být první funkcí EZkarty.
„Přitom, stejnou funkci má již Portál elektronického zdravotnictví a i Portál občana,“ píše v připomínkách k návrhu kancelář místopředsedy vlády pro digitalizaci a Digitální informační agentura (DIA). „Nepovažujeme za hospodárné stavět již třetí informační systém se stejnou funkcionalitou,“ uvádí v připomínkách.
Pacienti by v ní podle důvodové zprávy měli mít přístup k datům, které o nich MZd eviduje, například v systému e-recept, ve zdravotnické dokumentaci nebo v registrech podle zákona o ochraně veřejného zdraví, tedy například o covidu-19.
„Jedná se o státem garantovanou mobilní aplikaci, která přináší pacientovi posílení kontroly nad jeho daty a dostupnými službami. Využití EZkarty je tak čistě na svobodné vůli pacienta a její využití je vázáno pravidlem opt-in,“ píše MZd v důvodové zprávě. Pravidlo opt-in znamená, že aplikaci musí pacient sám aktivně začít používat. Na rozdíl od třeba lékového záznamu, jehož sdílení s lékařem musí lidé aktivně zakázat, takzvaně opt-out pravidlo.
Podle připomínek DIA by data do aplikace měl poskytovatel zdravotní péče vkládat individuálně a na žádost pacienta. „Takové řešení je však z hlediska digitalizace zbytečně složité a nefunkční. EZkarta jako taková je v podstatě prázdná schránka a informace se v ní budou objevovat, pokud si osoba požádá, aby v ní byly. To se bude dít ručně, a navíc se zpožděním až 30 dnů,“ píše DIA v připomínkách. Kritizuje také to, že se občan nedozví, pokud o něm budou nové údaje zapsány. „Hodnota takové aplikace je diskutabilní,“ dodaly připomínkující úřady.
MZd podle připomínek vznik nové služby s DIA nekonzultovalo. „Dovolujeme si zdvořile dotázat, co vede předkladatele k závěru, že novela zákona o elektronizaci zdravotnictví se netýká působnosti Digitální a informační agentury jakožto ústředního správního úřadu, který mimo jiné plní koordinační úlohu pro informační technologie,“ uvádí Bartošův úřad.
Do veřejného připomínkového řízení ministerstvům a dalším organizacím ministerstvo návrh zavádějící EZkartu předložilo na začátku letošního ledna, připomínky sbíralo do konce ledna. Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) se ale na jejím vytvoření pracovalo nejméně od srpna 2022. Nové funkce aplikace Tečka, která umožňovala předložit potvrzení o očkování, prodělání či negativním testu na covid-19, tehdy Válek sliboval představit na podzim 2022.
Aplikace umožňuje i přidat oprávnění jiné osoby, která může záznamy o očkování v aplikaci vidět. V připomínkách úřadu místopředsedy vlády je kritizováno užití slova „mandát“ pro toto oprávnění. „Pojem ‚mandát‘ není právně využíván pro označení oprávnění k zastupování obecně, ale je užíván ve specifických případech pro oblast voleb,“ uvedl. Doporučuje tedy jeho nahrazení vhodnějším. Zároveň upozorňuje na to, že problematika takového zastupování bude komplexně pro všechny agendy státu řešena novým registrem, který se připravuje.