Aktualizace: 13.02.2024 11:08

Nové Město na Moravě (Žďársko) – Biatlonový šampionát v Novém Městě na Moravě hostí nejen nejlepší světové závodníky, o úspěch usilují ve Vysočina Areně také reprezentanti z „netradičních“ zemí. Mezi 33 přihlášenými národy je i Austrálie, jejím biatlonistům Noahu Bradfordovi a Darcii Mortonové připravují lyže čeští servismani. Doprovází je rovněž bývalý závodník Petr Plecháč.

Australané nejsou na mistrovství světa jediným „neobvyklým“ národem. Fanoušci v Novém Městě na Moravě mohou vidět také závodníky z Řecka, Dánska, Španělska, Velké Británie nebo Grónska. „Je úžasné vidět malé týmy jako Grónsko, Dánsko nebo Británie, jak se všichni znají a pomáhají si. Naposledy Gróňanka (Ukaleq Slettemarková) zapomněla náboje, tak jsme jeli zpět na pokoj, protože bydlíme ve stejném hotelu,“ řekl novinářům Plecháč.

Pětadvacetiletá Mortonová a o pět let mladší Bradford mají z menších týmů k českému výběru nejblíže. Vedle toho, že jim Češi vyhrazují servismany pro přípravu lyží, Mortonová vloni absolvovala s národním týmem dvoutýdenní soustředění v Letohradě. „Česky moc neumím, váš jazyk je těžký, ale všichni jsou na mě hodní. Podporují mě a pomáhají mi s přípravou lyží. Jsem jim moc vděčná,“ uvedla Mortonová.

Plecháč se s australskou závodnicí seznámil přes bývalého šéfa českých servismanů Toma Žídka. Poté co ji otec nemohl nyní doprovázet, připadla ta role jemu. „Je strašně pracovitá a samostatná. I mimo zimu si připravuje tréninkový plán sama. Obětuje tomu hodně, aby mohla být zase půl roku tady. Přes léto si přivydělává jako číšnice a jezdí třeba v Austrálii 40 kilometrů na kolečkových lyžích do kavárny a pak 40 kilometrů zpět,“ líčil Plecháč.

Pro Mortonovou je biatlon rodinnou tradicí. Její otec Cameron se účastnil olympijských her 2006 v Turíně, stejný sport dělají také její sourozenci. „Jinak ale o biatlonu ví v Austrálii málokdo. Někteří tam ani neviděli sníh. Spousta mých kamarádů se ptá: To je něco jako triatlon? A já říkám, ne, to je lyžování a střelba. A oni: Aha. Takže musíš lyžovat a při té jízdě ještě po něčem střílet? Je těžké jim to vysvětlit,“ řekla Mortonová, která v létě surfuje, plave, běhá, jezdí na kole nebo na kánoi.

V Evropě se pohybuje od října do dubna. Doma může trénovat jen v určitých oblastech. „Všechna místa, kde můžete v Austrálii lyžovat, začlenili do národních parků a tam se nesmí střílet. Jediný areál pro biatlon vybudovala armáda, ale je starý. Pak mám sice ostatní střelnice, ale kolem nich zase nemůžu běhat,“ uvedla Mortonová.

Pracuje také s omezeným rozpočtem. „Je to jednoduché. Co je nejlevnější, to bereme,“ řekl s úsměvem ohledně výběru ubytování Plecháč. „Dostává sice skvělé granty od IBU a Australského olympijského týmu, ale snaží se uspořit každou korunu, aby mohla investovat do přípravy a materiálu. Když člověk vidí, co měl v českém týmu a co má ona a za co je šťastná, tak je to úplně jiný svět,“ uvedl Plecháč.

Mortonová vystudovala na vysoké škole obor lékařské vědy. V budoucnu chce pokračovat ve studiu veteriny. „Dostala se na jednu z nejdražších lékařských fakult v zemi, ale nezískala stipendium. Chce proto nyní vstoupit do armády, která by jí vše proplatila,“ podotkl Plecháč.

K tomuto cíli Mortonová směřuje po olympijských hrách v Miláně 2026. „Chci si na nich zazávodit a pak budu moci tátovi říct, že jsem také byla na olympiádě,“ uvedla.

Po 71. místě ve sprintu ji dnes čeká v Novém Městě na Moravě vytrvalostní závod. A ve čtvrtek by měla s Bradfordem tvořit historicky první australský tým ve smíšené štafetě dvojic.

Podíl
Exit mobile version