Komerční prezentace Aktualizace: 29.02.2024 17:54

Lucemburk – Česko i Lucembursko vidí řešení konfliktu na Blízkém východě pouze v tom, že bude uspokojivě vyřešena nějaká forma palestinské státnosti. Na dotaz ČTK to dnes na tiskovém briefingu v Lucemburku řekl český prezident Petr Pavel.

Lucembursko má podle české hlavy státu poměrně vyváženou pozici. „Na jedné straně naprosto chápe potřebu Izraele se bránit proti tomu, co se stalo 7, října, to nikdo nezpochybňuje. Ale na druhou stranu se dívají velice citlivě na ochranu civilistů, což si myslím, že je naprosto pochopitelné,“ řekl Pavel.

Konflikt vypukl po teroristickém útoku hnutí Hamás na izraelské území 7. října, při kterém podle izraelských úřadů zahynulo na 1200 lidí, většinou civilistů včetně žen a dětí. V Pásmu Gazy kvůli válce zemřelo od té doby přes 30.000 lidí, uvedly dnes úřady kontrolované Hamásem a později o překročení této hranice hovořili i představitelé OSN. Zraněných je přes 70.000.

Pozice Česka a Lucemburska podle prezidenta nejsou až tak rozdílné, ačkoli ČR má k Izraeli o něco blíže. „To ale neznamená, že bychom měli odlišný pohled na řešení. Obě strany vidíme řešení pouze v tom, že bude uspokojivě vyřešena nějaká forma palestinské státnosti,“ řekl Pavel. „Detaily, jako jsou třeba pohled na osadníky, to si myslím, že by mělo být předmětem komplexního řešení, ne to posuzovat individuálně,“ dodal.

Pavel v lednu navštívil Izrael a poté i Katar, kde se při jednání shodl s katarským emírem Tamimem bin Hamad Sáním také na tom, že situaci v Pásmu Gazy je nutné řešit v balíku s konkrétním cílem, jímž je forma státnosti pro Palestince.

Pavel předpokládá, že se Lucembursko zapojí do snahy o nákup munice pro Ukrajinu 

Prezident Pavel předpokládá, že se Lucembursko také zapojí do české iniciativy na zajištění dodávek munice pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii. Hovořil o tom dnes s vládními představiteli v Lucemburku, řekl novinářům.

Český plán na dodávky munice Pavel v polovině února představil na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Řekl, že Česko v mimounijních státech lokalizovalo 500.000 kusů dělostřelecké munice ve standardní ráži NATO a dalších 300.000 kusů v sovětské ráži. Pavel v Mnichově také uvedl, že pokud Praha získá u spojenců peníze na nákup těchto nábojů, dokáže je na Ukrajinu dodat v řádu týdnů.

„Vnímáme tyto tři země, Benelux, jako jednu entitu. Takže automaticky asi je očekávání, že se Lucembursko připojí, případně trumfne své dva partnery,“ poznamenal Pavel. Belgie už oznámila, že iniciativu podpoří částkou 200 milionů eur (přes pět miliard korun), Nizozemsko přislíbilo polovinu.

„Mluvili jsme o tom. Všichni se vyslovili v tom smyslu, že je iniciativa velice zajímá a že se chtějí o tom dozvědět víc, aby se mohli bavit o konkrétní možnosti svého příspěvku. Ale předpokládám, že se do toho Lucembursko zapojí také,“ dodal prezident.

Pavel dnes v Lucemburku jednal s velkovévodou Henrim, premiérem Lukem Friedenem, předsedou Sněmovny Claudem Wiselerem nebo s Xavierem Bettelem, bývalým předsedou vlády a nyní vicepremiérem, ministrem zahraničních věcí a zahraničního obchodu a ministrem pro rozvojovou spolupráci a humanitární záležitosti.

Německá veřejnoprávní stanice ZDF ve své reportáži hodnotí českou snahu tak, že se České republice v zásobování Ukrajiny municí podařilo něco, co dokonce ani Evropská unie nedokázala. Českému návrhu se věnuje také německá zpravodajská televize ntv, podle které projekt získává stále více příznivců.

Česko a Lucembursko sdílejí většinu postojů v EU a NATO, míní Pavel

Česko a Lucembursko sdílí většinu postojů v institucích, jako je Evropská unie či Severoatlantická aliance (NATO). Obě země chápou, co to znamená být odpovědným členem těchto bloků, mají stejné hodnoty i strategické zájmy. V projevu na radnici v Lucemburku to řekl prezident Pavel. Také primátorka Lydie Polferová ocenila vzájemné vztahy obou zemí.

Oba ve svých vystoupeních vyzdvihli historické vazby, nicméně také v současnosti podle nich země propojuje mnohé. „Dnes čelíme největší výzvě od druhé světové války, agresi Ruska proti Ukrajině. Obě země jsou předními podporovateli Ukrajiny,“ poznamenal Pavel. Je to podle něj záležitostí principů. Ocenil hledání dalších metod podpory napadené země, které je podle české hlavy státu potřeba dodat vše, co potřebuje na obranu svoji i bezpečnosti celé Evropy.

Podle Pavla je prostor pro rozvoj vztahů mezi zeměmi v hospodářství, kultuře, vzdělávání či inovacích. Také Polferová hovořila o kooperaci v politických, ekonomických i kulturních záležitostech. Mnoho lucemburských průmyslových subjektů podle ní působí též v Česku.

Polferová také zavzpomínala na to, že na radnici v roce 1991 přivítala tehdejšího československého prezidenta Václava Havla. Česko a Lucembursko od té doby podle ní prošly ohromným vývojem, čelily různým výzvám a krizím, našly ale také nové síly a spojence.

Také podle primátorky je nutné společně usilovat o ochranu idejí a principů. Polferová apelovala na silnou podporu Ukrajiny a poskytnutí všech prostředků, které potřebuje k překonání ruské agrese.

Pavel se po přijetí na radnici vydal na náměstí Jana Palacha, od jehož sebeupálení letos uplynulo 55 let. V roce 1969 Palach tímto radikálním způsobem protestoval proti politické a společenské situaci v Československu, které okupovaly armády Sovětského svazu a dalších komunistických zemí.

Podíl
Exit mobile version