Komerční prezentace Aktual.: 30.03.2025 21:26

Bratislava – Na velké farmě skotu ve vesnici Plavecký Štvrtok nedaleko Malacek na západním Slovensku, zhruba 40 kilometrů po silnici od hranice s Českem, byla potvrzena slintavka a kulhavka. Novinářům to před večerním jednáním ústředního krizového štábu řekl slovenský ministr zemědělství Richard Takáč. Po skončení jednání ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl, že do chovu byla nákaza zavlečena zřejmě přímým kontaktem z Maďarska, které slintavku a kulhavku zjistilo dříve než Slovensko.

O podezření na výskyt nákazy v uvedené slovenské vesnici už kolem poledne psal na síti X český ministr zemědělství Marek Výborný. Podle Takáče je v novém ohnisku nákazy přibližně 3500 zvířat včetně dojnic. To je větší počet zvířat než dohromady v jiných čtyřech komerčních chovech skotu na jihu Slovenska, kde úřady už dříve potvrdily uvedené vysoce infekční onemocnění sudokopytníků, které kromě skotu ohrožuje také například prasata, ovce a kozy, ale také některá volně žijící zvířata.

V ohniscích nákazy slovenští veterináři utrácejí všechna zvířata. Na farmě na západě Slovenska by podle Takáče a Šutaje Eštoka měla likvidace chovu začít ve středu, po ukončení likvidace zvířat v jiných chovech. Tato slovenská farma je podle odborného portálu Poľnoinfo.sk z hlediska počtu dojnic druhou největší na Slovensku.

Podle místopředsedy Slovenské zemědělské a potravinářské komory Emila Macha tak bude v průběhu krátké doby na Slovensku zlikvidováno šest procent stavů dojnic. Takáč označil vzniklou situaci za velkou ránu pro slovenské zemědělství.

Z vyjádření ministra Šutaje Eštoka vyplynulo, že nákazu do posledního potvrzeného ohniska na Slovensku patrně zavlekl člověk, který byl na farmě v maďarské vesnici Levél, kde byla nákaza dříve rovněž potvrzena. Ministr vnitra v této souvislosti zmiňoval nedodržování příslušných opatření.

Do prvních tří slovenských ohnisek slintavky a kulhavky na Slovensku byla podle dřívějších vyjádření slovenských politiků zavlečena nákaza pravděpodobně větrem z chovu v maďarské vesnici Kisbajcs umístěného blízko hranic se Slovenskem.

Šutaj Eštok chce dosáhnout toho, aby zpřísněná opatření na hraničních přechodech kvůli šíření slintavky a kulhavky co nejméně ovlivnila dopravu. Česká republika už oznámila, že rozšíří opatření na česko-slovenském hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2, nadále se ale budou vztahovat pouze na nákladní dopravu.

Také Slovensko zpřísnilo režim na svých hraničních přechodech s Maďarskem, dále zavedlo restrikce pro chovatele vnímavých zvířat a zakázalo vstup do lesů na jihu země.

Opatření proti slintavce na D2 se rozšíří, dál se týkají jen kamionů

Opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku se rozšířila, přibyla dezinfekční vana. Opatření se stále týkají jen nákladní dopravy. ČTK to řekla ředitelka jihomoravské krajské veterinární správy Jana Kozáková. Hasiči na přechodu sestavili dekontaminační linku, uvedl jejich mluvčí Filip Venclovský.

Hasiči už dříve u Lanžhota instalovali dekontaminační rohože, na některé kamiony rozprašovali dezinfekční roztok. Nyní přibyla dekontaminační linka s dezinfekční vanou. U vybraných kamionů budou hasiči omývat celý jejich povrch. „Voda se jímá do kontejneru, pak se bude odvážet k likvidaci,“ uvedl Venclovský. Počet hasičů na přechodu se zdvojnásobil ze čtyř na osm.

Na organizaci kontrol pracují policisté. Tipují a odklání kamiony, které by mohly převážet živočišný materiál nebo živá zvířata, řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek. V podvečer policisté průjezdní koridory přeorganizovali tak, aby se z obou daly vybrané vozy odklonit na dekontaminační linku.

Kontroly se v kraji odehrávají také na česko-rakouských přechodech Mikulov-Drasenhofen na Břeclavsku a Hatě-Kleinhaugsdorf na Znojemsku.

 

Podíl
Exit mobile version