Komerční prezentace Aktualizace: 9.03.2024 02:01

Praha – Situací v České obci sokolské (ČOS) po odhalení bankovního a úvěrového podvodu, kterého se podle policie dopustila bývalá asistentka starostky Sokola Hany Moučkové se dnes bude zabývat mimořádné jednání Výboru ČOS. Podle policie je výše škody nejméně 40 milionů korun. Zástupci některých žup proto požadují odstoupení Moučkové z funkce, část chce dnes hlasovat pro její odvolání. Mimořádný Výbor ČOS je nejvyšším orgánem spolku v období mezi sjezdy.

Zaměstnankyně ČOS podvedla organizaci i banku a neoprávněně získala desítky milionů korun. Mluvčí pražských policistů Jan Daněk 8. února ČTK napsal, že výše škody je nejméně 40 milionů korun. ČOS na svém webu tehdy zveřejnila, že zaměstnankyně si vzala život v sídle organizace, když se na její trestnou činnost přišlo. Daněk dříve ČTK sdělil, že jedna z podezřelých zemřela, ale okruh podezřelých nebyl uzavřen. V pátek uvedl, že v případu není nic nového. Stíhání začalo 18. ledna, podnět kvůli podezřelým transakcím dal policii Finanční analytický úřad.

„Jde o desítky milionů korun, ale poškozených je více. Jedná se o bankovní a úvěrový podvod, který se z velké části odehrál mimo Sokol a za zády kohokoli z České obce sokolské,“ uvedla Moučková v rozhovoru zveřejněném na webu ČOS 4. března. V rozhovoru také zdůraznila, že nejde o finance tělocvičných jednot, které si rozpočty spravují samostatně. „Nejde ani o státní dotace. Například loni jsme prošli zcela bez problémů kontrolou Národní sportovní agentury,“ uvedla.

Pro odvolání Moučkové z funkce chtějí podle dřívějších vyjádření hlasovat například Starosta Sokolské župy Ještědské Jaroslav Postl nebo Lívia Wimmerová, starostka župy Krkonošská – Pecháčkova. Podporu Moučkové nevyjádří ani zástupci sokolské Župy Podkrkonošské-Jiráskovy z Královéhradeckého kraje. K rezignaci vyzvali v otevřeném dopise Moučkovou i jednatele ČOS Josefa Těšitele sokolové ze středočeských Dobřichovic. Pro odvolání Těšitele je i Postl.

ČOS dostává od roku 2018 na dotacích na organizaci sportu ročně přes 60 milionů korun. Dotace dříve rozdělovalo ministerstvo školství, nyní je přiděluje Národní sportovní agentura (NSA). V roce 2022 měl Sokol téměř 160.000 členů, podobně jako mezi lety 2017 a 2020. Zhruba polovinu z nich tvořily děti a mládež.

Podíl
Exit mobile version