Komerční prezentace Aktual.: 27.11.2024 10:32
Bejrút – Libanonská armáda dnes ráno oznámila, že přijala „nezbytná opatření“ ke svému opětovnému nasazení na jihu Libanonu, kde v noci začalo platit příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh. Současně varovala vysídlené obyvatele libanonského pohraničí, z nichž mnozí ihned po vyhlášení klidu zbraní zamířili na jih, aby se do svých domovů nevraceli, dokud se z oblasti nestáhnou jednotky izraelské armády. Stejnou výzvu vydaly i samotné izraelské síly.
Po více než roce přeshraničního ostřelování a dvou měsících otevřené války mezi Izraelem a Hizballáhem vstoupila dnes ve 04:00 místního času (03:00 SEČ) v platnost dohoda o příměří. Dosud nebyly hlášeny případy jeho porušení. Zejména na jižním předměstí Bejrútu, jež bylo v posledních dvou měsících coby bašta Hizballáhu terčem těžkých izraelských vzdušných úderů, se po vyhlášení příměří ozývala už jen sporadická oslavná střelba z ručních zbraní.
„S tím, jak vstoupilo v platnost příměří, podniká armáda nezbytné kroky pro své nasazení v jižním Libanonu,“ uvedla libanonská armáda ve zprávě. „Velení armády vyzývá občany, aby byli trpěliví s návratem do vesnic a měst na frontové linii, do nichž pronikly izraelské nepřátelské síly, a aby vyčkali na jejich stažení,“ dodala.
Také mluvčí izraelské armády bezprostředně po vyhlášení příměří vyzval na síti X v arabštině obyvatele evakuovaných vesnic na jihu Libanonu, aby se zatím domů nevraceli, neboť tam dosud zůstávají rozmístěny jednotky izraelské armády. Dodal, že armáda bude obyvatele obcí v libanonském pohraničí postupně informovat, kdy se mohou do svých domovů vracet spolu s tím, jak se odtamtud budou stahovat její vojáci.
Izraelská armáda dopoledne informovala o incidentu, kdy její vojáci sáhli k varovnými výstřelům směrem k několika automobilům, které se přiblížily k oblasti, kam dosud nepovoluje vstup. Incident se podle úřadů stal ve vesnici Kfar Killá, která leží v bezprostřední blízkosti hranic. Podle armády se vozidla po varovných výstřelech otočila a odjela.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac souvislosti s tímto incidentem uvedl, že nařídil armádě, aby „tvrdě a nekompromisně“ zasahovala proti členům Hizballáhu, kteří by se pokusili dostat do pohraničních vesnic spolu s vracejícími se civilisty.
Dohoda zprostředkovaná Spojenými státy a Francií podle agentury Reuters předpokládá, že se izraelské jednotky z jižního Libanonu stáhnou do 60 dní a jejich místo zaujmou vojáci libanonské armády. Hizballáh má současně přesunout své síly od izraelsko-libanonských hranic severně za řeku Lítání. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý večer prohlásil, že Izrael dohodu o příměří přijímá, rázně ale odpoví na jakékoliv její porušení ze strany Hizballáhu.
Hizballáh se k příměří dosud oficiálně nevyjádřil, jeho vysoce postavený představitel a poslanec libanonského parlamentu Hasan Fadlalláh ale prohlásil, že podporuje rozšíření působnosti libanonského státu a že hnutí vyjde z války silnější.
Podle svědků Reuters krátce po uzavření příměří zamířily na jih země kolony automobilů. Mnoho dalších rodin se pak vydalo na cestu z centrální části hlavního města na jižní předměstí Bejrútu, často s vlajkami Hizballáhu v rukou. Řada lidí oslavovala „vítězství“ a skandovala jméno zesnulého vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha, jehož zabil izraelský úder v Bejrútu na konci září.
Starosta obce Šlomi na severu Izraele Gabi Naaman, který se stavěl proti dohodě o příměří, neboť podle něj nezaručí bezpečný návrat Izraelců do jejich domovů, a setkal se v této věci i s premiérem, dnes řekl, že obyvatelé jeho obce se zatím domů nechystají. Postěžoval si též, že se vláda nezavázala investovat do obnovy poničených domů. Ze schůzky s Netanjahuem prý nabyl dojmu, že válka ve skutečnosti neskončila. „Všechno, co nám ukázali, svědčí o tom, je před námi další kolo (bojů), ať už za měsíc, za dva, nebo za deset let,“ řekl Neeman serveru The Times of Israel.
Za téměř 14 měsíců přeshraničního ostřelování bylo v Izraeli poškozeno 2874 budov, z nichž 841 bude potřebovat kompletní rekonstrukci, uvedl dnes izraelský armádní rozhlas s odkazem na oficiální údaje. Od začátku konfliktu také shořela v severním Izraeli a na okupovaných Golanských výšinách půda o rozloze zhruba 22.000 hektarů včetně lesů, přírodních rezervací a parků.