Aktualizace: 7.02.2024 19:27

Praha – Na postoji vlády k podpoře Izraele se nic nemění a měnit nebude. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Lidské oběti konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás kabinetu nejsou lhostejné, považuje ale za důležité zachovat jasný a srozumitelný postoj. Ke změně postoje ke konfliktu na Blízkém východě v úterý politiky vyzvalo přes 80 osobností v otevřeném dopise.

Osobnosti mimo jiné kritizují kabinet Petra Fialy (ODS) za bezvýhradnou podporu současné izraelské vlády bez ohledu na humanitární katastrofu v palestinském Pásmu Gazy. Jednou z iniciátorek je bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, podpis připojili například kněz Tomáš Halík nebo biskup Václav Malý. Otevřený dopis je adresován vládě, prezidentovi a sněmovnímu a senátnímu zahraničnímu výboru

Hamás, který USA a EU označují za teroristickou organizaci, vedl loni 7. října brutální vpád na území jižního Izraele, během nějž radikálové zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 253 vzali jako rukojmí. Izraelská odveta si podle dnešní bilance úřadů ovládaných Hamásem za čtyři měsíce bojů vyžádala životy nejméně 27.708 Palestinců. Tyto údaje však nelze ověřit a zahrnují také zabité bojovníky Hamásu a jiných ozbrojených skupin.

„Nechceme v žádném případě relativizovat jasný odmítavý postoj proti prvotnímu teroristickému útoku Hamásu na civilní obyvatelstvo při hudebním festivalu,“ řekl Kupka. „Také sledujeme to, že na rozdíl od Hamásu Izrael se ve všech svých aktivitách snaží chránit civilní obyvatelstvo a jednotlivé kroky směřovat na vojenské cíle, aby zajistil uklidnění v celé oblasti,“ doplnil.

„Jakkoli samozřejmě nám nejsou lhostejné žádné lidské oběti, tak pokládáme za důležité zachovat jasný a srozumitelný postoj, který navíc vychází i z dlouhodobé historie vztahů České republiky k Izraeli,“ dodal ministr.

Postoj české vlády osobnosti v otevřeném dopisu považují za nepřijatelný a odporující principům mezinárodního práva. Kabinet podle nich nebere ohled na akutní humanitární katastrofu, a tím rezignuje na lidskoprávní rozměr vlastní zahraniční politiky a na dlouho budovanou pověst ČR.

Signatáři vyzvali Fialovu vládu, aby se připojila se k výzvě Mezinárodního soudního dvora pro okamžité zajištění dostatečné humanitární pomoci obětem konfliktu, postavila se proti násilí na civilistech a proti jednání extremistů na obou stranách, podpořila kroky mezinárodního společenství ke spravedlivému vyrovnání mezi Izraelci a Palestinci a zajištění bezpečného soužití obou národů a aby zdůraznila lidský přístup ke všem obětem konfliktu a tím přispěla k obnovení mírového procesu.

Na výzvě se dále podíleli například politoložka Zora Hesová, lidskoprávní aktivistka Anna Hradilková nebo vysokoškolský pedagog Filip Outrata. Podpis dále připojili třeba někdejší zástupce českého velvyslance v Izraeli Antonín Hradilek, lídr Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský či spisovatelky Radka Denemarková a Alena Wagnerová.

Podíl
Exit mobile version