Praha – K hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem dnes v Česku na protest proti politice EU vyjelo asi 3000 kusů zemědělské techniky. Někteří farmáři protestují také v centrech velkých měst. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informovala Agrární komora ČR (AK ČR), která se společně se Zemědělským svazem nebo Asociací soukromého zemědělství akce účastní. Do protestu se podle AK ČR zapojilo několik tisíc českých zemědělců. Prezident AK ČR Jan Doležal označil situaci farmářů za „skutečně zoufalou“.
Českým zemědělcům vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, které podle AK ČR vzrostly mezi lety 2022 a 2023 téměř dvojnásobně. Předmětem protestů budou ale také dopady Green Dealu nebo levný dovoz ze zemí mimo EU. Do společného evropského protestu se z ČR kromě AK ČR zapojí i Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků a část členů Asociace soukromého zemědělství.
Dnešního protestu se účastní také zemědělci ze Slovenska, Polska a Maďarska, tedy zemí visegrádské čtyřky, nebo i Litvy a Lotyšska. Podpořit je mají i zemědělci z některých balkánských zemí včetně Bulharska, Chorvatska, Rumunska či Slovinska.
Zemědělci uzavřeli z české strany hraniční přechod na Slovensko v Hodoníně
Ještě před ohlášeným začátkem protestní akce v 10:00 zastavili zemědělci provoz na hraničním přechodu na Slovensko v Hodoníně. Pomalu jedoucí stroje komplikovaly příjezd do Hodonína už kolem 9:00, na hranicích zastavily asi o půl hodiny později a kolonu nebylo možné projet. Policie dopravu odklání.
Několik stovek strojů zdobí většinou české a někdy i moravské vlajky. Někteří zemědělci na traktory vylepili plakátky formátu A4 shrnující důvody protestu. Ten se koná na řadě míst Česka, hlavní akce se ale koná v Hodoníně.
Dnešní tuzemské protestní akce pořádají Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství. K protestům, které odrážejí projevy nespokojenosti po celé Evropské unii, se podle zemědělských organizací kromě České republiky připojily i Slovensko, Polsko, Maďarsko a také Litva a Lotyšsko. Podporu mají i u zemědělců z některých balkánských zemí.
Dnešní protest nesouvisí s pondělní akcí, pří níž někteří zemědělci demonstrovali před ministerstvem zemědělství v Praze. Protestní jízdou se stovkami traktorů také částečně zablokovali pražskou magistrálu a v centru hlavního města na chvíli omezili provoz tramvají. Požadovali mimo jiné, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu. Od tohoto protestu se však hlavní zemědělské organizace distancovaly.
Čeští a polští zemědělci částečně zablokovali hraniční přechod v Chotěbuzi
Čeští a polští zemědělci částečně zablokovali hraniční přechod v Chotěbuzi na Karvinsku. Na silnici zaparkovali osm desítek zemědělských strojů. Provoz ale úplně nezastavili. Ve směru do Polska zůstal v provozu jeden jízdní pruh. V Moravskoslezském kraji se protestuje proti politice Evropské unie i na dalších místech. Podle policie je i tam situace klidná a nikde nejsou komunikace v souvislosti s protestem uzavřeny.
V regionu dnes zemědělci protestují na čtyřech místech. Kromě přechodu v Chotěbuzi to je i v Krnově a Vysoké-Bartultovicích na Bruntálsku a v Opavě. „Všude máme klid. Nikde není nic uzavřeného. Nikde se netvoří kolony,“ řekla ČTK okolo 10:30 mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.
Na přechod v Náchodě přijeli farmáři s desítkami traktorů, dopravu neomezili
Na hraniční přechod do Polska v Náchodě dnes po 10:00 přijeli protestní jízdou zemědělci s desítkami traktorů a dalších zemědělských strojů. Dopravu na hraničním přechodu neomezili, zjistila na místě ČTK. Stroje odstavili před přechodem v pravém silničním pruhu ve směru do Polska. Další dva pruhy zůstaly volné.
Na hraniční přechod v Náchodě, přes který denně projedou tisíce kamionů, dorazili farmáři z Náchodska. Přijeli ze směrů od Broumova, Žďáru nad Metují, Jaroměře, Nahořan a Bohuslavic. Traktory měli ověšené českými vlajkami a různými transparenty, na jednom bylo „Chceme rovné podmínky“. Při příjezdu troubili, troubením je zdravili i někteří ostatní řidiči.
V pátek 9. února na hraničním přechodu proti zemědělské politice EU protestovali polští zemědělci. Na polské straně přechodu jízdou asi 20 traktorů zpomalovali dopravu. Dopravu na české straně hranice a v Náchodě jejich protest neomezil.
Protestní jízdy farmáři dnes mezi 10:00 až 12:00 pořádají v celém Královéhradeckém kraji. Celkem by na silnice měli vyrazit přibližně si 200 kusy traktorů a jiné techniky. JIž dříve uvedli, že při akci nechtějí blokovat dopravu.
V pondělí část zemědělců demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze. Protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu a v centru města na chvíli omezili provoz tramvají. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Od tohoto protestu se hlavní zemědělské organizace distancovaly.
Na silnice na Kroměřížsku vyjelo přes 40 traktorů protestujících zemědělců
Na trasu z Kroměříže do Holešova na Kroměřížsku vyjelo dnes dopoledne přes 40 traktorů protestujících zemědělců. Kritizují podmínky takzvaného Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Vadí jim také bezcelní dovozy zemědělských produktů ze zahraničí, zejména z Ukrajiny nebo Latinské Ameriky.
K dnešním protestům se spolu s kolegy připojil Josef Sedláček, předseda Zemědělského obchodního družstva v Ratajích na Kroměřížsku. Vadí mu zejména nízké ceny zemědělských komodit. „Už to není jenom obilí, není to jenom pšenice, ale všechny ceny komodit, co pěstujeme, klesají. Včetně řepky, kukuřice na zrno, cukrovky. Cukrovka je problém, o tom se ani nemluví, ale v letošním roce se dovezlo příšerné množství cukru z Ukrajiny. To je hlavní důvod,“ řekl ČTK k protestům Sedláček.
Za problém považují zemědělci z regionu i Green Deal. „Je zásadní pro podnikání, protože někdo, z Evropské unie, z České republiky, jim nařizuje, jak mají nejlépe hospodařit. Myslím si, že ten, kdo tomu rozumí, je zemědělec a ne ten, který sedí ve vládě,“ řekla ředitelka Agrární komory Zlín Jana Brázdilová. Zemědělcům dále vadí i přebujelá byrokracie, se kterou se musejí potýkat.
Kolem 160 zemědělských strojů přijelo na protestní jízdu z K. Hory do Kolína
Na protestní jízdu zemědělců se dnes ráno podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové vydalo 162 traktorů a dalších strojů. První stroje z přibližně tříkilometrové kolony přijely do Kolína před 8:30, ve městě byly zhruba půl hodiny. Na velkém kruhovém objezdu u nádraží, což je kolínský dopravní uzel, sledovala u každého z výjezdů policejní hlídka. Traktory intenzivně troubily, na některých byly transparenty. K vytváření kolon zde v dopravní špičce dochází běžně, obdobná situace byla i při protestu. Zásadní dopravní problémy na místě nevznikly. Protestu přihlíželo a podporovalo jej asi 20 lidí, zjistila zpravodajka ČTK na místě.
Z Kutné Hory se stroje vybavené transparenty a vlajkami společně přesunuly po silnici I/38 do Kolína, kde se na kruhovém objezdu rozdělily do různých směrů. „Kutnohorští pojedou na Kačinu, část kolínských na Křečhoř, ale i do jiných směrů,“ řekl Kšírl. Do Kolína zamířilo od Poděbrad také kolem 30 strojů z Nymburska.
Středočeská policie upozornila na možné dopravní komplikace v Kolíně na webu. Doporučovala využít v čase od 8:00 do 9:00 alternativní způsob dopravy.
Ve Středočeském kraji se k dnešním protestním jízdám na podporu akcí na hranicích připojují zemědělci ve všech okresech. Například na Benešovsku, kde se do akce zapojí přes 40 strojů, chystají okružní jízdy kolem Benešova, Vlašimi a Votic. Na hranice míří někteří zemědělci z Mladoboleslavska. Několik nákladních souprav se připojí k protestujícím z Libereckého kraje, společně dojedou na trojmezí Česko, Polsko, Německo, řekla už dříve ČTK ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná.
Protestující zemědělci dnes vyrazili s traktory do Brna ze tří směrů
Ze tří směrů vyjely dnes po 10:00 kolony zemědělské techniky do Brna. Podle ředitele podniku Pooslaví Nová Ves Lukáše Jurečky je protest namířen primárně proti dovozům zemědělských komodit a produktů z Ukrajiny a proti byrokracii, která se zvýšila nad únosnou mez, řekl ČTK.
Dnešní protesty po celé republice spoluorganizují Agrární komora ČR a Zemědělský svaz, které se distancovaly od pondělních protestů v Praze. V ní se sjeli někteří zemědělci, ale také část lidí spojená s dezinformační scénou. „Náš pokojný protest je namířený proti úředníkům z Bruselu (Evropské unie), kteří nekonají,“ řekl Jurečka, bratr lidoveckého ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Na jižní Moravě protestují také na Blanensku, Znojemsku a na Hodonínsku na hranicích se Slovenskem.
Proti levným dovozům z Ukrajiny brojí zemědělci už déle než rok. „Sráží ceny pod výrobní náklady a to nemůžeme dlouhodobě vydržet,“ řekl Jurečka. K různým zásahům už přistoupily některé státy samostatně, ale volají po celoevropském řešení. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navrhuje systém kaucí na hranicích, které by se vracely v případě, že zboží republikou pouze projede. Původně totiž EU povolila obchodníkům cestu přes EU jako alternativu za námořní blokádu černomořských přístavů. Zboží však často zůstává na trhu v EU.
Druhým velkým problémem je byrokracie. Například počty kontrol mělo snížit satelitní snímkování pozemků, jenže se jejich počet loni zvýšil. „Na čtvrthektarový pozemek s vojtěškou jsem měl loni tři kontroly se čtyřmi lidmi, poslední s lopatou, aby si odhrnuli sníh a přesvědčili se, že tam vojtěška je. To je za hranou toho, co daňový poplatník chce a je ochoten zaplatit. Chystají se další věci a je to neúnosné,“ míní Jurečka. Podle něj se jedná o problémy, které tíží v otázce dovozů celou střední a východní Evropu, byrokracie trápí všechny zemědělce v EU.
Organizátoři rozdávali i letáky, na nichž jsou i další body, které se zemědělcům nelíbí. Jde například o chybějící zdroje na zvýšené environmentální náklady, nesprávné nastavení Green Dealu, nedostatečná ochrana půdního fondu. Zároveň chtějí rovné dotační podmínky v celé EU.
V Jihlavě vyjely na protestní jízdu tři desítky traktorů, v kraji jich bude 320
V Jihlavě vyjelo na protestní jízdu 35 zemědělských strojů, převážně traktorů, okolo 9:30. Řadily se v areálu firmy ZZN v průmyslové zóně. Do 12:00 budou jezdit na hlavním silničním tahu směrem na Znojmo, otáčet se budou v křižovatce Kasárna. Na Vysočině se podle Agrární komory zapojí do protestních jízd zemědělců okolo 320 strojů. Pohybovat se budou ve všech okresech. Dopravu budou dvě hodiny zdržovat skoro na dvou desítkách silničních úseků.
Z Jihlavy vede kolonu traktorů a traktorů s přívěsy auto s majáčkem, vyzdobené českou vlajkou a letákem s textem „Už jsi dnes jedl? Poděkuj zemědělcům.“ Na některých traktorech jsou kromě vlajek i transparenty. Stojí na nich například „Evropo, vzpamatuj se!“ nebo „Už toho máme dost!“ či „Stop úhorům. Spravedlivé dotace.“
Traktory, které vyjely z Jihlavy, budou po tahu 38 projíždět rychlostí okolo 30 kilometrů v hodině. Organizátoři chtějí nechávat určitý prostor pro předjíždění aut. „Vždycky třeba za dvěma traktory uděláme mezeru,“ řekl ČTK Vlastimil Vaněk, ředitel jihlavské agrární komory, který jede v autě s majáčkem. „Zemědělci už toho dneska skutečně mají plné zuby. Politika Evropské unie je nezemědělská,“ řekl k protestu.
Čeští i němečtí farmáři vyrazili na protestní jízdu kolem přechodu Pomezí
Necelá dvacítka zemědělských strojů vyrazila dnes okolo 10:00 na protestní jízdu kolem hraničního přechodu Pomezí nad Ohří u Chebu. V koloně byli farmáři z Česka i Německa. Problémy mají z velké části společné, řekli dnes ČTK protestující zemědělci. Na české straně jsou ale v některých případech podmínky ještě horší než za hranicemi, říkají.
„Klesají národní dotace, rostou náklady, stěžují se podmínky pro hospodaření na půdě. Pro rok 2024 a rok 2025 nevidím žádnou komoditu, která by nesla nějakou rentabilitu. Sedláci měli vždycky dvě tři základní výroby, mléko, maso, řepku a podobně. Dnes už není nic, na čem by se dala vydělat nějaká koruna,“ popsal situaci a důvody protestu Jiří Vacek z Farmy Poustka. Podle něj přitom za špatnou situaci českých zemědělců nemůže jen Evropská unie, ale i česká vláda, která evropská nařízení do českých předpisů zavádí.
Na zhoršování podmínek pro zemědělce v Evropské unii se shoduje i s kolegou Hubertem Rustlerem, německým farmářem, který hospodaří jak v Německu, tak i v Česku. Díky tomu má možnost srovnávat. „Máme společné problémy, zvyšují se náklady, dováží se sem levné produkty ze třetích zemí. Ale třeba kontroly v Česku jsou jiné. Zatímco v Německu přijde kontrola a zkontroluje všechno, v Česku přijde několik kontrol na každou věc zvlášť,“ popisuje Rustler, který na české půdě podniká 30 let.
Dnešní protest u Pomezí nad Ohří nemá být radikální a měl by omezit dopravu jen v omezené míře. Traktory zamíří z Poustky k přechodu Pomezí nad Ohří, ale samotnému přechodu se vyhnou, objedou ho, pojedou pak do Chebu a po silnici I/6 se zase vrátí. Protestní jízda má trvat zhruba do 12:00.
Na hraniční přechod Hora Sv. Šebestiána vyjíždí okolo 100 zemědělců
Farmáři z Plzeňska jedou na přechod Folmava
Na protestní jízdu vyrazilo za hustého dešrě z Mrákova na Domažlicku přes 40 traktorů s českými vlajkami, více než půlkilometrová kolona. Směřují na hraniční přechod Folmava. Na mezinárodní silnici I/26 do Německa vyjedou u České Kubice. Hlavní tah z Kubice na Folmavu bude zhruba na půl hodinu až hodinu v obou směrech uzavřený. Na Folmavě se přidají bavorští farmáři, zatím nenení jasné, kolik jich bude, řekl ČTK ředitel domažlické Agrární komory (AK) Ludvík Jírovec.
Zemědělci z Plzeňského kraje vyjedou dnes po 10:00 ještě z Číhaně na Klatovsku a z Chválenice na Plzeňsku. Tři kolony vozidel, každá s 30 až 40 kusy zemědělské techniky, hlavně traktorů, pojedou zejména po hlavních silnicích mezi 09:30 a 12:00, řekl předseda krajské AK Jarosla Šíma. Na strojích budou mít české vlajky a transparenty s tím, že protestují hlavně proti „přemíře byrokracie Bruselu“, „dovozům komodit pochybné kvality“ a „nesmyslnému Green Dealu, který vede ke zdražování energií a omezení už tak nízké zemědělské produkce v ČR“. Zemědělci uvedli, že poklidným protestem chtějí vyslat signál, že jsou tu a připraveni přejít v blízké době k akcím, které už mohou „bolet“.
Klatovští farmáři vytvoří stejně početnou kolonu, která po 10:00 vyjede z Číhaně na Klatovy, pojedou po hlavních silnicích a pak po silnici první třídy na Domažlice. Na Plzeňsku bude vyjíždět rovněž 30 až 35 strojů ze statku v Chválenicích. Pojedou po hlavní silnici Plzeň – České Budějovice k plzeňskému obchodnímu centru Olympia, kde se bude technika chvíli pohybovat a pak odjede po stejné trase zpět. Nebudou chvátat, pojedou zvolna a v okolí Olympie krátce zdrží dopravu, uvedl Šíma.
Na hraniční přechod Hora Sv. Šebestiána vyjíždí okolo 100 zemědělců
Zhruba 100 zemědělců jede v protestní koloně na hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Na místě se setkají s dalšími desítkami německých kolegů. Chtějí si vzájemně předat dary, během té doby, zhruba od 12:00, bude hraniční přechod zcela neprůjezdný. ČTK to řekl jeden z pořadatelů protestu Jakub Bodnárik.
„Ve své podstatě se s tím počítalo. Německá strana blokádu ohlásila asi před dvěma dny,“ doplnil Bodnárik. Zemědělec je i ředitelem společnosti Agrocom Hrušovany na Chomutovsku. Původně Bodnárik odhadoval příjezd asi 80 strojů, nakonec jich dorazilo víc. „Podle mě je to známka toho, že ti zemědělci jsou opravdu nespokojení a bijí na poplach, volají o pomoc,“ dodal. Protestu se podle něj účastní ředitelé velkých podniků i soukromníci. Podle zjištění ČTK sedlákům vadí zejména podmínky Green Dealu a nízké výkupní ceny.
Na akci dohlíží policie. První hlídky byly už na příjezdu k letišti. Policejní mluvčí Miroslava Glogovská informovala, že policisté přijali dopravně bezpečnostní opatření. Lze očekávat, že budou hlídky na cestě k hraničnímu přechodu a v jeho okolí.
Slovenští zemědělci protestní jízdou podpořili akce proti agrární politice EU
Slovenští zemědělci dnes dopoledne vyjeli s traktory na protestní jízdu po silnicích v celé zemi. Podpořili tak akce evropských kolegů proti agrární politice Evropské unie. Největší protest zemědělců v novodobé historii Slovenska zorganizovaly přední stavovské organizace farmářů.
Slovenská zemědělská a potravinářská komora (SPPK) krátce po začátku protestu uvedla, že na silnicích bylo téměř 2200 traktorů. Začátek akce naplánovala až po skončení hlavní ranní dopravní špičky.
Policie doporučila motoristům, aby v době jízdy kolon zemědělské techniky využili alternativní trasy. Organizátoři předem zveřejnili harmonogram a místa přejezdu traktorů a další zemědělské techniky. Ohlásili také protest s českými a polskými kolegy shodně na jednom z hraničních přechodů s těmito sousedními zeměmi Slovenska. Podle policie jedna z kolon zemědělské techniky směřovala do centra Bratislavy.
SPPK kromě jiného upozornila na byrokracii, nevyplacené dotace za loňský rok či na nutnost vytváření biopásů v lánech, kde podle nich roste jen plevel a množí se hlodavci. Podporu protestní akci, kterou organizuje SPPK spolu s Agrární komorou Slovenska, vyjádřil například slovenský svaz pekařů, cukrářů a výrobců těstovin, stejně jako zaměstnavatelské svazy.
Nespokojení slovenští zemědělci z menších farmářských sdružení už v pondělí vyrazili s technikou na silnice a do ulic měst v některých regionech Slovenska s cílem upozornit na nepříznivou situaci v sektoru. Organizátoři uvedli, že se do akce zapojilo více než 300 traktorů. Tato skupina farmářů podobně jako SPPK kritizuje slovenské úřady za nevyplacení přímých plateb za loňský rok. Kromě toho si stěžuje na komplikovaný přístup menších farmářů k pronájmu státní půdy, požaduje plošné zvýhodnění pro nákup nafty v celém zemědělství a plošné úlevy z placení povinných sociálních odvodů, které stát zavedl pouze pro firmy z vybraných sektorů potravinářského průmyslu a zemědělství.