Komerční prezentace Aktual.: 7.10.2024 09:53

Praha – Na soudech po celém Česku dnes začíná třídenní stávka zaměstnanců, kterou kvůli nízkým platům vyhlásil Odborový svaz justice. Protest fungování soudů značně omezí, mnohde se do něj zapojí většina či všichni administrativní pracovníci. Zavřené zůstanou podatelny, pokladny a informační centra. Zaměstnanci nebudou v těchto dnech odpovídat na dotazy a rozesílat rozhodnutí, lidé nebudou moci nahlížet do spisů. Soudci také odročí některá už nařízená jednání. Stávka zkomplikuje i vyřizování volebních stížností.

Celkově se stávky má zúčastnit 90 procent zaměstnanců okresních soudů a 65 procent zaměstnanců soudů vyšších instancí. Zapojit se mají všechny obecné soudy. Vedení některých soudů svým zaměstnancům veřejně projevila podporu. I představitelé justice dlouhodobě poukazují na podhodnocení pracovníků soudů. Skutečný průměrný plat justičního personálu byl loni 36.916 korun, průměrná mzda v Česku přitom dosáhla 43.341 korun.

Protest neodvrátila ani schůzka ministrů spravedlnosti a financí Pavla Blažka a Zbyňka Stanjury (oba ODS) s justičními odbory minulý týden. Ministři odborářům slíbili, že jednání budou po stávce pokračovat. Ještě před trvalou změnou tarifů je možným řešením příplatek, který by musela schválit vláda. Odbory po protestu zůstanou ve stávkové pohotovosti.

Soudy o situaci informovaly veřejnost na svých webech. Současně doporučily, aby si lidé své případy kontrolovali na justičním serveru Infojednání. Soudní poplatky bude podle nich možné uhradit prostřednictvím České pošty.

Za vyšší platy stávkovali zaměstnanci všech českých soudů s výjimkou Ústavního, jehož pracovníci jsou financováni z jiné rozpočtové kapitoly, už 29. května.

Jihomoravský kraj

Provoz soudů v Jihomoravském kraji počínaje dneškem omezila třídenní celorepubliková stávka zaměstnanců, kterou kvůli nízkým platům vyhlásil Odborový svaz justice. Zavřené zůstaly například podatelny, pokladny či informační centra. V Břeclavi či ve Vyškově jsou pro veřejnost budovy soudu uzavřené. Vyplývá to z informací na webech jednotlivých soudů či z vyjádření zástupců soudů.

U Krajského soudu v Brně jsou mimo provoz soudní kanceláře, podatelna, pokladna, telefonní ústředna a informační centrum. Soud také nepřijímá žádná písemná podání. „Doplňující informace o provozních omezeních poskytnou osobám vstupujícím do budovy krajského soudu na pracovištích Rooseveltova 16 a Husova 15 příslušníci místní jednotky justiční stráže u vchodu,“ uvedl předseda soudu Milan Čečotka na webu v oznámení o omezení provozu. Mluvčí soudu Klára Belkovová ČTK už dříve řekla, že stávkovat bude asi 60 procent zaměstnanců soudu. „Do stávky se zapojí celý administrativní personál veřejného rejstříku, takže jeho chod bude zcela paralyzován,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že v Brně soud zrušil na trestním a civilním úseku asi 20 jednání.

U městského soudu se stávky účastní podle mluvčí Petry Láníčkové zhruba 70 procent zaměstnanců. „Je třeba však upozornit, že se určitá část zaměstnanců stávky neúčastní ne z důvodu, že by stávku nepodporovala, ale zejména z důvodu, že si nemohou se svým nízkým platem dovolit tři dny neplaceného volna. Pro zaměstnance pak stávka znamená, že budou muset dohánět veškerou práci, která zde na ně tři dny čekala a naopak přibývala další,“ uvedla už dříve mluvčí. Na dny stávky bylo podle ní nařízeno 227 jednání, z nichž bylo 154 jednání zrušeno či odročeno. V provozu není například infocentrum soudu, nefunguje podatelna. Obdobná omezení se dotkla i soudu pro Brno-venkov, vyplývá z oznámení na webu.

U břeclavského okresního soudu stávkují podle dřívějšího vyjádření předsedkyně soudu Daniely Klobásové všichni zaměstnanci. Obě budovy soudu tak jsou pro veřejnost uzavřené. „Soudní jednání, která byla zrušena, se v tyto dny nekonají, o nově nařízeném termínu jednání budou účastníci řádně informováni,“ uvedla předsedkyně soudu na webu. Pro veřejnost se kvůli stávce uzavřela také budova soudu ve Vyškově. „Opatření se netýká účastníků řízení, jejich právních zástupců a svědků, kteří mají v tyto dny předvolání na nařízená soudní jednání,“ uvedla na webu předsedkyně soudu Zdeňka Kalová.

V Blansku se podle dřívějšího vyjádření mluvčí soudu Radky Bukovské zapojí do stávky asi 85 procent zaměstnanců. Uzavřená je podatelna či informační centrum. Stávku podpoří také u znojemského soudu, kde se jí podle ředitelky správy Milady Švejdové zúčastní asi 90 procent zaměstnanců. U hodonínského soudu se do stávky zapojí podle mluvčí soudu Sabiny Trávníčkové 80 procent zaměstnanců.

Za vyšší platy stávkovali zaměstnanci českých soudů už 29. května. Do jednodenního výstražného protestu se tehdy podle odborářů zapojilo 95 procent justičního personálu.

Zaměstnanci Ústavního soudu, který sídlí v Brně, do stávky zapojeni nejsou, jejich platy jsou mimo rozpočtovou kapitolu ministerstva spravedlnosti. Stávku obecné justice ale solidárně podporují. Adresovali ministru Pavlu Blažkovi (ODS) a odborové organizaci justice dopis vyjadřující podporu stávkujícím.

Královehradecký a Pardubický kraj

Stávka justičního personálu na východě Čech dnes ráno začala, odehrává se bez zmatků. U okresních soudů v obvodu Krajského soudu v Hradci Králové (KS HK) se ke stávce připojilo asi 90 procent zaměstnanců a u krajského soudu včetně pobočky v Pardubicích 70 procent. Většina jednání byla zrušena nebo odročena, o rozsahu omezení pro veřejnost soudy předem informovaly. ČTK to dnes ráno řekli zástupci soudu.

Do působnosti KS HK spadají kromě Královéhradeckého a Pardubického kraje také okresy Semily v Libereckém kraji a Havlíčkův Brod na Vysočině. Krajský soud má pobočku v Pardubicích. Stávka potrvá do středy 9. října včetně a netýká se soudců, protože ti podle zákona stávkovat nemohou.

Většina ústních jednání byla zrušena nebo odročena, a to na obou dvou pracovištích KS HK. „Kanceláře všech úseků jsou ochromeny, v důsledku čehož není možná průběžná práce se spisy, tedy nařizování jednání, předvolávání svědků či vypravování soudních rozhodnutí. Také není možné reagovat na došlá podání,“ uvedla mluvčí KS HK Kateřina Jarkovská.

Podání po dobu stávky není možné Krajskému soudu v Hradci Králové doručovat v papírové formě a podatelna všechna podání bude předávat příslušným oddělením a kancelářím postupně až od čtvrtka 10. října. Není také možné získat prostřednictvím informační kanceláře informace o stavu řízení a je vyloučena možnost nahlížet do spisu.

Například ke stávce justičního personálu u Okresního soudu v Jičíně se podle tamního vedení soudu připojilo 88 procent zaměstnanců. Jičínský soud bude do středy fungovat v omezeném režimu. Nebude přijímat a zpracovávat nová podání s výjimkou neodkladných věcí, například návrhů na vzetí do vazby, návrhů na nařízení předběžného opatření upravujícího poměry dítěte či ve věcech domácího násilí.

„Stávku zaměstnanců soudů podporuji, protože jejich platové podmínky jsou skutečně bez jakéhokoliv důvodu dlouhodobě horší než na srovnatelných pozicích ve státní správě. A je mi velmi líto, že jim za jejich odpovědnou práci v prostředí plném vyhrocených a emotivních situací za neustálých změn právních norem nemohu poskytnout adekvátní finanční ohodnocení. O to víc si jejich práce vážím,“ uvedl v dřívějším prohlášení předseda Okresního soudu v Jičíně Jiří Vošvrda.

Liberecký kraj

Drtivá většina zaměstnanců soudů v Libereckém kraji se připojila k třídenní stávce, kterou kvůli nízkým platům vyhlásil Odborový svaz justice ode dneška do středy. Konat se bude jen několik líčení, pro něž se podařilo zajistit zapisovatelku nebo není nutná její účast. Uzavřená jsou pracoviště podatelen, informačních středisek i pokladen, vyplývá z dnešního zjištění ČTK.

V Liberci je sice společná budova okresního i krajského soudu přístupná, jednotlivá pracoviště jsou ale uzavřená. „Proběhne pouze příjem pošty a její roztřídění z hlediska důležitosti,“ uvedla mluvčí pobočky krajského soudu v Liberci Karolína Francová. Z 86 pracovníků pobočky krajského soudu, a to včetně asistentů soudců, se jich do stávky aktivně zapojilo 61 a sedm lidí je na dovolené nebo nemocných. Konat se tak bude jen několik líčení.

Na libereckém okresním soudu se do stávky zapojili takřka všichni z více než 110 administrativních pracovníků. „Zůstal jen jeden či dva pro nejakutnější případy,“ řekl ČTK předseda okresního soudu Petr Hoček. Pracovníci soudu mají podle něj podporu i ze strany soudců. „Jsou na jejich straně, proto došlo i k masivnímu odročování, aby si veřejnost uvědomila, že justice nejsou jen soudci,“ dodal.

Okresní soud v Jablonci nad Nisou s 54 administrativními a technickými pracovníky je zcela uzavřený. „Na zdejším soudu se ke stávce připojili všichni zaměstnanci,“ uvedl mluvčí jabloneckého soudu Martin Feřt. Zavřená je i budova Okresního soudu v Semilech. „Všech 30 zaměstnanců se připojilo ke stávce,“ řekl ředitel soudní správy semilského soudu Petr Blažek.

Budova soudu v České Lípě je sice otevřená, ale i tam se drtivá většina zaměstnanců připojila ke stávce a koná jen jen několik líčení.

Podíl
Exit mobile version