Komerční prezentace Aktual.: 24.07.2025 12:47
Ósaka (Japonsko) – Na světové výstavě Expo v Ósace začal Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastní prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, řekl prezident v krátkém projevu na zahájení. Akce jako Expo mohou být v době konfliktů nástrojem k tomu dát najevo, že země chtějí žít v prostředí upřednostňujícím svobodu před silou, dodal Pavel na tiskové konferenci na závěr Českého národního dne.
„Téma letošního Expa, tvorba budoucí společnosti pro naše životy, je současně jednoduché, ale také nesmírně ambiciózní,“ řekl Pavel. Každý člověk si podle něj přeje žít ve světě, který je bezpečný, zdravý, propojený a otevřený novým možnostem. „Ale cesta k takovému světu není samozřejmá. Vyžaduje představivost, odvahu a spolupráci napříč kontinenty, kulturami i obory, a právě k tomu slouží tato výstava,“ dodal český prezident. Poděkoval Japonsku za to, že Expo hostí a také za způsob, jak ho pojalo – s vizí, velkorysostí a respektem ke globální výzvám.
Pavel si na výstavě prohlédne český pavilon, který Česko na letošní výstavu postavilo podle návrhu studia Apropos Architects. Transparentní budova se skleněnou spirálou odkazuje podle organizátorů české expozice citlivě na český pavilon v Japonsku z roku 1970. Podle Pavla je v něm také myšlenka z odkazu malíře Alfonse Muchy, „který dokázal spojit krásu, duchovní hloubku i společenské poselství,“ řekl. Český den koná na výročí 165 let od malířova narození, účastní se ho jeho vnuk John Mucha.
Na slavnostního ceremoniálu se v inscenaci The Strings společně představili soubor Cirk La Putyka, Česká filharmonie, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a zpěvačka Aiko, která loni reprezentovala ČR v soutěži Eurovize. Název vystoupení odkazuje na nitě, které podle pořadatelů propojují tradici se současností, české kořeny a technologický pokrok, a především českou kulturu, talent a kreativitu. Umělci vybrali několik známých českých skladeb, jednotlivé části vystoupení se soustředily například na české sportovní úspěchy, umění nebo folklor.
Například v sekci věnované lidové kultuře zazněla česká lidová píseň Ej, lásko lásko ve spojení s japonskou písní Akatombo. Provedení Dětského pěveckého sboru a České filharmonie doprovodily záběry z filmu Ještě nejsem, kým chci být fotografky Libuše Jarcovjákové, která v 80. letech fotila mimo jiné také v Japonsku. V další části za doprovodu skladby Largo Antonína Dvořáka pak umělci vzdali hold českým sportovcům, při skladbě Pilky Leoše Janáčka zase soubor Cirk La Putyka na jeviště přenesl masopustní průvod. Představení zakončila Aiko se svou soutěžní písní z Eurovize Pedestal.
Expo se koná každých pět let v různých místech světa, japonská Ósaka ho hostí podruhé. Poprvé se tam světová výstava konala v roce 1970. Akce, které se účastní 158 zemí a sedm mezinárodních organizací, začala v dubnu a potrvá do října.
Akce jako Expo je podle Pavla důležité pořádat právě v době zvýšeného napětí
Akce jako je světová výstava Expo je podle prezidenta Petra Pavla důležité pořádat právě v době zvýšeného napětí a velkých konfliktů. Mohou být pro země nástrojem k tomu dát najevo, že chtějí žít v prostředí upřednostňujícím život, pokrok či svobodu před silou. Řekl to na tiskové konferenci na závěr dnešního Českého národního dne na světové výstavě Expo v Ósace.
Pavel zopakoval, že konflikt na Ukrajině není omezeným regionálním konfliktem mezi dvěma zeměmi. „Je to konflikt principu. Na jedné straně politiky síly, na druhé straně respektu k mezinárodnímu právu,“ řekl. Česko i Japonsko patří k největším podporovatelům Ruskem napadené země. Expo podle něj může být nástrojem. „Můžeme dát najevo, že si přejeme žít v prostředí, které dává přednost životu, pokroku, svobodě,“ uvedl.
Na výstavě podle něj panuje atmosféra spolupráce, vzájemnosti a přátelství, která je odpovědí na to, jakým způsobem je třeba nahlížet na svět. „Je alternativou, která se kouká do budoucna, alternativou, která se dívá na to, jakým způsobem efektivně řešit problémy, kterým všichni čelíme a budeme čelit,“ dodal.
Pavel také ocenil úvodní vystoupení dnešního národního dne, v inscenaci The Strings se společně představili soubor Cirk La Putyka, Česká filharmonie, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a zpěvačka Aiko. „Ten dojem z toho úvodního vystoupení kulturního byl opravdu mimořádný, já jsem od princezny (Takamado) slyšel opakovaně jenom samou chválu včetně toho, že zatím na žádném kulturním vystoupení nebyly standing ovations (potlesk vstoje) ani nebylo tak komplexně pojaté, jako to naše,“ řekl. Na vystoupení vyzdvihl kombinaci klasické hudby, obrazového materiálu, dokumentačních fotografií, moderního tance a artistických vystoupení vysoké kvality.
Na výstavě se dnes Pavel setkal s účastníky Robot expedice z Prahy do Ósaky. Výprava sedmi historických vozidel vyjela na Expo z Prahy 21. června, Pavel ji odstartoval na Pražském hradě. Po cestě do Japonska urazila více než 14.000 kilometrů a projela 11 zemí. Expedice je inspirovaná legendární výpravou Sakura 1970, při níž čtveřice mladých Čechů dorazila stopem a pěšky na první Expo do Ósaky.
Pavel také navštívil japonský či německý národní pavilon nebo český projekt Les civilizací. Jde o umělecko-vědeckou instalaci 133 dubů ze severní Moravy, jejichž stáří se odhaduje na 6500 let. Každý strom reprezentuje jednu ze zemí, které se účastní Expa 2025. Mají tak podle organizátorů vytvářet kulturní a ekologický most mezi národy.