Aktualizace: 28.02.2024 13:30
Pyšel (Třebíčsko) – Ve Vanči na Třebíčsku dnes dopoledne pracovníci utratili 13.000 slepic ze šlechtitelsky cenného chovu nakaženého ptačí chřipkou. V sousední hale, která také patří společnosti Líheň Studenec, už bylo v polovině února vybito 11.500 slepic. U druhé haly, jež v té době nebyla nákazou zasažená, uplatnila Státní veterinární správa (SVS) výjimku kvůli vysoké hodnotě chovu. Ptačí chřipka se ale i tam potvrdila při opakovaném vyšetřování vzorků.
Drůbež dnes byla opět usmrcovaná v kontejnerech oxidem uhličitým, končí v asanačním podniku Žichlínek. První hasiči a pracovníci vstoupili do haly před 9:30. Slepice a vajíčka přendávali do popelnic a z nich je převáželi ke kontejnerům. Vyklízení haly skončilo po poledni, sdělila ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Pak hasiči dekontaminovali techniku, halu budou dezinfikovat.
Do Vanče se nákaza mohla dostat z Valdíkova, kde se ptačí chřipka v komerčním chovu kachen potvrdila počátkem února. Tehdy hodně foukal vítr. „A ten mohl ten prach z těch hal, jak se to tam likvidovalo, s tím virem dopravit až sem,“ řekl novinářům Petr Kučínský z oddělení pro řešení krizových situací SVS.
Šlechtitelský a rozmnožovací chov podniku Líheň Studenec je podle SVS na vysoké úrovni, obdobný v jiných evropských zemích není. Drůbež z tohoto chovu je známá v Evropě, Asii i Americe.
Jednatel firmy Pavel Dobrovolný dnes ČTK řekl, že v Evropě jsou i jiné firmy, které se zabývají genetikou. „Takže jsou tady jiné genetické materiály. Ale takový, který chováme my, je originální a v tomto ohledu tu obdobu skutečně nemá,“ uvedl. Dodal, že chov buduje podnik celých 26 let své existence, odběratele už měl v 65 zemích.
Nosnice z Líhně Studenec jsou určené pro chov na dvorcích. Firma udržuje tradiční způsob šlechtění. „Děláme takovou jakoby tradiční slepici, která je trochu většího tělesného rámce a je přizpůsobivá do extenzivních podmínek domácích chovů nebo menších externích producentů vajec,“ uvedl Dobrovolný.
Jednodenních kuřat firma ročně prodává 1,5 až dva miliony, což podle jednatele v porovnání s velkými líhněmi není tolik. Líhně na brojlerová kuřata (na výkrm) dodávají i sto milionů kuřat.
V hale, v níž se dnes zasahovalo, bylo 2500 slepic a kohoutů zařazených do genových zdrojů. Zbývající drůbež představovala šlechtitelský a prarodičovský chov. Obnovit se dá díky šlechtitelským chovům, které farma drží odděleně v dalších dvou střediscích. „Ta hrozba ptačí chřipky existuje v naší republice už 20 let a my s ní musíme žít,“ řekl jednatel. Nově odchované slepice by mohly být umisťované do haly ve Vanči v létě.
Hodnota drůbeže, která patří do genetických zdrojů, je podle SVS až desetkrát vyšší než u běžných užitkových slepic v chovech s produkcí konzumních vajec. Tomu bude podle veterinární správy odpovídat odškodné za jeho likvidaci.
Podle jednatele není dost dobře možné spočítat celý důsledek takového zásahu do fungování firmy, i kvůli tomu, že nebude schopná dostát svým závazkům v dodávkách. Na druhou stranu, větší část kuřat se v této sezoně už vylíhla a další se firma bude snažit dodat z chovů, které jí zůstaly, řekl.
Vysoce patogenní ptačí chřipka subtypu H5N1 se letos v Česku vyskytla v pěti velkochovech, tři jsou na Třebíčsku. Ve Valdíkově bylo utraceno 50.000 kachen firmy AGRO-V. Před Valdíkovem byla dvě ohniska v Pardubickém kraji, v Kosoříně v okrese Ústí nad Orlicí a na farmě Sklené na Svitavsku. Tam bylo celkem usmrceno 93.000 kusů drůbeže.