Aktualizace: 21.01.2024 07:19

New York – Boston porazil Montreal vysoko 9:4 a na jednoznačné výhře se bodově podíleli všichni tři čeští hokejisté v dresu Bruins. David Pastrňák zaznamenal dva body za gól a asistenci, Pavel Zacha dal desátou branku v sezoně a Jakub Lauko připravil úvodní trefu Bostonu. Střelecky se prosadili také Jan Rutta a Tomáš Hertl, kteří pomohli San Jose k výhře 5:3. Gólman David Rittich pomohl Los Angeles k výhře 2:1 nad NY Rangers.

Pastrňák v posledních čtyřech zápasech nasbíral devět bodů a vylepšil svou sezonní bilancí na 30 branek a 36 nahrávek. Český kanonýr tak potvrdil postavení mezi ligovou elitou. Mezi střelci i v celkovém pořadí ligové produktivity mu patří třetí místo a po 45 zápasech má našlápnuto k tomu, aby překonal svůj bodový rekord z minulé sezony. Pokud by udržel nastavené tempo, mohl by se poprvé v kariéře dostat přes 120 kanadských bodů.

Proti Montrealu havířovský rodák čekal na první zápis do 32. minuty, kdy vyzval ke skórování Charlieho Coylea. Americký útočník 49 sekund po trefě Dantona Heinena zvýšil na 5:3 a přiblížil Bruins k výhře. Povedená minuta rozsekla do té doby vyrovnané utkání, na jehož začátku Boston prohrával 0:1 a 1:2.

Střelecky se Pastrňák prosadil v úvodu třetího dějství. V čase 41:26 se natlačil před obránce Jaydena Strublea a sám před gólmanem zakončil svou individuální akci ranou mezi betony. Třicátým gólem v sezoně zvýšil na 6:4 a vrátil Bostonu dvoubrankové vedení.

Pastrňák třicetigólovou metu překonal posedmé v kariéře a mezi českými hokejisty se osamostatnil na druhém místě historických tabulek za Jaromírem Jágrem. Třetí zůstává Petr Klíma, který se přes 30 branek za sezonu dostal šestkrát v kariéře.

Boston v závěrečné dvacetiminutovce přidal ještě tři branky a poprvé v sezoně dal v jednom zápase devět gólů. Na 8:4 zvýšil po nahrávce Jakea DeBruska Zacha a konečnou podobu skóre zařídil Heinen, jenž v přesilovce zkompletoval svůj první hattrick v NHL.

Čeští hokejisté se výrazně zapsali do statistik i v zápase San Jose s Anaheimem. Na druhé výhře Sharks z posledních 17 zápasů se bodově podíleli Hertl s Ruttou. Český útočník na sebe upozornil gólem a asistencí a s 32 body je nejproduktivnějším hráčem týmu. Rutta v 53. minutě vstřelil vítěznou branku Žraloků a prosadil se poprvé v sezoně. Puk za brankovou čáru dostal také Filip Zadina, jeho zásah ale rozhodčí po přezkoumání videa neuznali.

Podruhé za sebou se v brance Los Angeles představil David Rittich. Český gólman pošesté v sezoně odchytal celý zápas a dovedl Kings ke čtvrté výhře. Proti NY Rangers inkasoval jedinou branku z 23 střel a při výhře 2:1 byl zvolen druhou hvězdou zápasu.

NHL:

Buffalo – Tampa Bay 1:3, Philadelphia – Colorado 4:7, Ottawa – Winnipeg 1:2 v prodl., Arizona – Nashville 3:2, Boston – Montreal 9:4, Vancouver – Toronto 6:4, St. Louis – Washington 3:0, New Jersey – Dallas 2:6, Los Angeles – NY Rangers 2:1, Calgary – Edmonton 1:3, Vegas – Pittsburgh 3:2, San Jose – Anaheim 5:3.