Aktualizace: 8.06.2024 06:25
Praha – Detailní nabídku na nákup dvou středních transportních letounů Embraer C-390 Millennium chce ministerstvo obrany získat do konce září letošního roku. V rozhovoru s ČTK to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Obrana zahájila jednání s brazilskou společností Embraer loni na podzim. Letouny lze využít k přepravě materiálu, těžké vojenské techniky i osob, ale také k hašení požárů.
„Vyjednáváme s brazilskou stranou, se společností Embraer probíhají nezávazné tržní konzultace. Detailní nabídku chceme získat do konce třetího čtvrtletí,“ řekla Černochová. Nákup chce zařadit na seznam strategických projektů armády, stejně jako pořízení tanků Leopard 2A8. Vládě návrh na rozšíření seznamu předloží ve středu. „Když to vláda schválí jako strategický projekt, tak budeme doufat, že se dohodneme i s Brazilci na ceně,“ uvedla.
Střední transportní letoun má armáda podle ministryně dlouhodobě v plánech. „Situace ukazuje, že letoun tohoto typu nám chybí,“ poznamenala. Letoun Embraer C-390 podle ní vyšel jako nejlepší možný pro armádu ze studie proveditelnosti.
Letoun podle Černochové využije nejen armáda, ale také integrovaný záchranný systém, vyhovoval by například potřebám při hašení požárů. „Bohužel jsme kvůli změnám klimatu i v ČR zažili opravdu rozsáhlé požáry, například v Českém Švýcarsku, kdy jsme se snažili veškerou techniku, ať už z armádních zásob nebo ze zásob integrovaného záchranného systému, používat na hašení,“ řekla. Česko při hašení spolupracovalo se spojenci, pomáhali například Italové či Slováci. „Samozřejmě je ideální stav, že bychom měli ty prostředky sami k dispozici a nemuseli bychom na nikoho spoléhat,“ řekla Černochová.
Ministerstvo dříve uvedlo, že by armáda nákupem získala letoun na střední a velké vzdálenosti s dobou doletu minimálně 12 hodin, který by byl zároveň schopný vzletu a přistání na letištích s nezpevněnou dráhou. Nákup by zvýšil schopnost armády v zabezpečení letecké přepravy materiálu, těžké vojenské techniky i lidí. Dosud se podle úřadu v těchto činnostech musela česká armáda spoléhat na své spojence.
Stejné letouny nakupuje například Portugalsko, Maďarsko či Rakousko. Podle Černochové je fakt, že letouny pořizují i další země v regionu, výhodou. „Z hlediska servisu a náhradních dílů je možné nějakým způsobem participovat. A tady je i dopředu jasné, že by na výrobě participovaly i české společnosti,“ řekla.
Na výrobě komponentů letounu se podílí česká firma Aero Vodochody, vyrábí pro C-390 náběžnou hranu křídla, dveře, nákladní rampu a druhou část zadního trupu. Společnost Aero loni na podzim oznámila, že s brazilskou firmou Embraer podepsala dodatek, který prohlubuje a upřesňuje spolupráci.