Aktualizace: 7.06.2024 13:48
Pardubice – Fungující zabezpečovací zařízení by dalo strojvedoucím obou vlaků, které se srazily v noci na čtvrtek v Pardubicích, šanci včas zastavit. Bez jeho výstrahy nákladní vlak standardně pokračoval v jízdě, řekl ČTK prezident Federace strojvůdců Jaroslav Vondrovic. Podle záznamu z průmyslové kamery, který zveřejnil server Zdopravy.cz, osobní vlak před srážkou zcela zastavil, nákladní do něj v nižší rychlosti narazil. Oba strojvedoucí nehodu přežili, tragická byla pro čtyři cestující. Poničený vagon osobního vlaku, v němž ve středu zahynuli čtyři lidé, dnes prohledávají pardubičtí kriminalisté.
„Jestli nestála výhybka nebo něco v jízdní cestě rychlíku a jeho strojvedoucí si to uvědomil, tak pochopitelně se snažil co nejdřív zastavit. Ten, který jel z druhé strany a vrazil do něj, měl postaveno regulérně a nečekal překážku v jízdní cestě,“ řekl Vondrovic. Podle něj strojvedoucího nákladního vlaku nic neupozornilo, že by měl zastavit. Kdyby zabezpečovací zařízení fungovalo, o problému by se dozvěděl a mohl by reagovat. Vondrovic zdůraznil, že bez přesné znalosti zabezpečení místa nehody nelze spekulovat o její příčině.
Osobní expres podle zjištění Drážní inspekce minul návěstidlo zakazující jízdu a vjel do postavené cesty pro nákladní vlak. Zda šlo o technickou závadu, nebo lidskou chybu, inspekce zjišťuje, závěry vyšetřování není podle mluvčího inspekce Martina Drápala možné předjímat. Šetření si vyžádá několik měsíců.
Systém ETCS, který dokáže mimo jiné zabránit jízdě vlaků na červenou, je v nedávno zrekonstruovaném pardubickém železničním uzlu nainstalovaný, zatím ale není aktivní. Do provozu by měl být uveden na podzim, uvedla Správa železnic. Jde podle ní o zcela standardní postup a zabezpečení provozu. Původní národní zabezpečovač byl přitom podle Hospodářských novin (HN) a serveru Zdopravy kvůli nedávné rekonstrukci odstraněn, strojvedoucí tak získává informace jen z návěstidel.
Někteří experti vidí za železniční nehodou v Pardubicích systémové selhání, uvedly dnes Seznam Zprávy. Podle webu byla zásadním důvodem srážky skutečnost, že v místě nefungoval žádný zabezpečovač. Při modernizaci železničního uzlu už nebyl obnoven národní zabezpečovač LS a nový, evropský ETCS, má na koridorových tratích začít fungovat od 1. ledna 2025. Člen správní rady Správy železnic Michal Šimek tragédii vnímá jako chybu širšího rozsahu. „Ten problém se netýká jen Pardubic. Stejně tak třeba úseku mezi Prahou-Smíchovem a Prahou-Radotínem. Já jsem čekal, že první takováto nehoda bude právě tam,“ řekl Seznam Zprávám Šimek. Podle něj nebylo šťastné udělat ostrý řez a přejít na ETCS k jednomu pevnému datu. „Myslím si, že by bylo rozumnější ponechat po nějakou dobu smíšený provoz a nefixovat se na datum 1. ledna 2025. Potom by byla i daleko větší vůle tam dočasně instalovat ten původní zabezpečovač, než bude ETCS,“ řekl webu Šimek.
Při tragické nehodě se ve středu kolem 23:00 srazil v místě zastávky Pardubice centrum rychlík společnosti RegioJet a nákladní vlak ČD Cargo. Nepřežily čtyři cestující, dvě Slovenky a dvě Ukrajinky, dalších 27 lidí bylo zraněno, škody na obou soupravách a trati přesáhnou 110 milionů korun.
Kriminalisté ohledávají vagon v Pardubicích
Pardubičtí kriminalisté dnes prohledávají poničený vagon, v němž ve středu zahynuli čtyři lidé. Dosud vstup do převráceného vozu nebyl bezpečný. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality Milan Šimek z krajského policejního ředitelství.
„Konečně se podařilo zastabilizovat zasažený vagon, aby byl bezpečný pro naše policisty. Zůstalo to v takové poloze, která by je mohla ohrožovat. Hasiči nám vyšli vstříc,“ řekl Šimek. Podle něj by policisté měli ohledání zvládnout do dnešního odpoledne.
Policie případ prověřuje jako obecné ohrožení a shromažďuje informace. Bude potřebovat množství posudků. „Výslechy strojvůdců bezprostředně proběhly. My zkoumáme, jestli je za tím lidský faktor nebo technická závada. My shromažďujeme všechny informace, zajišťujeme data, která se budou příslušným orgánem vyhodnocovat. Policie to potom dostane a zhodnotí s dozorovou státní zástupkyní, jestli byl spáchán trestný čin konkrétní osobou,“ řekl Šimek.
Prověřování může podle kriminalisty trvat i několik měsíců. Na závěry je moc brzy. „My se případu musíme věnovat i z té stránky, že jsou tam pozůstalí, snažíme se je šetrným způsobem vyrozumět, nabízíme jim intervenční pomoc. Samozřejmě se mohou vyskytnout přímí svědci, kteří se přihlásí dodatečně, o ně určitě stojíme. Ale samozřejmě strojvedoucí jsou jedny z těch klíčových osob,“ řekl Šimek.